şükela:  tümü | bugün
 • thalidomide içeren bir uyku ilacı. hamilelik süresinde kullanıldığı takdirde doğacak çocuğun kolları ve bacakları kısa olması gibi korkunç yan etkileri var.
 • almanya'da 1954'de "chemie grünenthal" firması tarafından geliştirilen, 1956'da nrw içişleri bakanlığına izin başvurusunda bulunan ve 1957'de alınan izinle piyasaya sürülen uyku ilacı.

  1960'a kadar giderek artan yeni doğumlarda gözlemlenen biçimsizliklerin/fiziki kusurların/sakatlıkların** (bknz.: #16234719) artışından dolayı yapılan araştırmalar sonucu sözkonusu ilacın etkisi tespit edildi ve ilaç 1961'de piyasadan çekildi.

  sonraki zamanlarda, bu ilaçtan etkilenen kişilere tek seferlik ve aylık finansal tazminat ödendi/ödeniyor. konu ile alakalı daha fazla bilgi için: conterganstiftung.

  bu skandal, etkilediği kişiler üzerinde elbette çok derin yaralar bıraktı. bu etkilerin yanı sıra almanya'da ilaçların araştırılması ve piyasaya sürülmesi sürecinde köklü değişikliklere yol açtı. bu değişiklikler sayesinde piyasaya sürülen ilaçlar için gerekli araştırmalar ve kontroller daha bilimsel hale getirildi. (bknz.: bfarm). böylelikle bir ilaç piyasaya sürülmeden önce çesitli bağımsız kurumların ve enstitülerin denetlemesinden geçmesi ve onay alması şartı getirildi (örn. paul ehrlich enstitüsü).
 • alman ilaç firmasının mucize olarak baktığı 1950'lerin sonunda kullanılmaya başlanan thalidomide bileşiğidir. bütün insanlar, özellikle hamileler için kurtarıcı gözüyle bakılıyor. ordinaryus profesör süreyya tahsin aygün ilacın tam olarak gerekli testlerden geçirilmediği hakkında bir rapor hazırlayarak, türkiye'nin ilacı reddetmesini sağlar. ilacı kullanan ülkelerdeki insanlarda çeşitli ve ciddi yan etkiler ortaya çıkmaya başlıyor. ilacın ciddi zararları tam 4 yılda anlaşılıyor ve 4 ay içerisinde ilaç toplatılıyor. mucize olarak görülen bu ilaç 90 bin çocuğun deforme olarak dünyaya gelmesine sebep oluyor, yani mucize tam bir facia ile sonuçlanıyor.
 • etken maddesi thalidomide olan bu ilaç, 1957 yılında piyasaya sürülmüştür. ilacın hamilelerde görülen sabah bulantılarına ve uyku problemlerine iyi geldiği belirtilerek, hamilelerin de güvenle kullanabileceği salık verilmiş ancak bu durumun bir faciayla sonuçlanması neticesinde 1961 yılında piyasadan çekilmiştir. bu ilacın kullanımı nedeniyle binlerce çocuk; kolsuz, bacaksız veya kısa kol ve bacaklarla ya da başkaca biçimsel ve biyolojik bozukluklarla dünyaya gelmiştir.

  söz konusu ilacın türkiye'ye girişi ise, ordinaryus profesör süreyya tahsin aygün'ün çabalarıyla önlenmiştir.

hesabın var mı? giriş yap