şükela:  tümü | bugün
  • ing. acil durum planları.
  • ing. olasılık planları.

acil durum planlarından farklıdır, çünkü gerçekleşmesi muhtemel planlar bu kategoridedir. mesela, terörist saldırısı, atom bombası patlaması, akaryakıt tankerinin boğazda çarpışması, nükleer santralin kontrolden çıkması gibi. yalnız tabi, ülkemiz gibi üçüncü dünya yerleşkelerinde yangın, deprem dahi bir gerçek olarak değil de, olasılık dahilinde değerlendirildiği için ülkemiz gibi ülkelerde bu planlar acil durum olarak algılanabilecek planlardır.

yani ülkemizde daha olası gerçeklere karşı planlama yapılamazken, dünya olası gerçekleri(yangın, deprem vb) zaten planlamış ve kendisini geliştirmekte hatta olasılıklara karşı senaryolar üzerinden acaba olsa neler yaparızın acil durum planlamasını yapmaktadır.

mesela istanbul'un olası bir depremde acil durum master planı nedir? 20 milyonluk bu şehirde master plan bilgilendirmesi hangi kanallardan yapılmaktadır? olimpiyat başvurularında sıklıkla sorulur şehrinizin master plan'ı nedir diye, eminim ortada bir plan var ama halka duyurulan, halkın bildiği bir şey yok ortada. bana hiç denk gelmedi kusura bakmayın, görmedim yani cahilliğime verin.

ne medyada gördüm, ne asılı bir bülten gördüm, ne biri geldi anlattı, yok yani.

saygılar.