• cok uzun suredir kullaniyor olmamama ragmen, ameliyat izlerini gozle gorulur bir sekilde azalttigini gozlemledigim ilac. uygulanisi da basit, dikis izlerine masaj yaparak gunde 1-2 kez uygulanmasi gerekiyor, tercihen ek destek olarak da gunde yine 1-2 kez yagli bir kremle masaj yapilmasi de ise yaramaktadir.
    bitki ozlu bir ilac oldugu icin, cok nadir durumlarda deride yanma yapabilmektedir, yine de en iyisi doktorunuza danisip kullanin ne de olsa bu sitede yazilanlarin hicbiri dogru degildir.
  • yanık için konuşmak gerekirse (1. ve 2. derece) madecassol, silverdin ve bepanthen merhem ile desteklenen tedavinin ilk kısmını takiben artık iyileşmiş ama iz bırakmış yanık izinde çok etkili. sanki hiç yanmamış gibi oluyorsunuz.

bu arada contractubex'in muadillerinden asıl iki farkı sivilce, yanık, ameliyat izi gibi çeşitlilik arz eden bir hedef kitlesi olmasıyla üzerinden yıllar geçmiş yaralarda bile etkin olabilmesi (diyorlar)...
  • çevremde bol miktarda reklamını yapıyorum şu sıralar. ama bilinçli değil tabi ki de. dikiş atılan bölgemdeki izleri beş ayda yüksek oranda geçirdi. herkes "aa yara izin kaybolmuş, nasıl oldu?" diye soruyor cevap contractubex.

iyi ki varsın contractubex..
  • sivilce lekelerini geçirmek için de kullanılan ve inanılmaz derecede dalin bebe şampuanı koktuğunu düşündüğüm jel.
  • kesi sonrası iyileşme döneminde keloid oluşmasını engellemek için proflaktik olarak veya oluşmuş kedoidi tedavi etmek için kullanılan jel.
  • muhtelif sakarlıkların ve özgürlüklerin (bisiklete binmezsen düşmezsin hesabı) emaresi yara bere, yanık neticesinde yama yama olmuş ciltlere dermatologların önerdiği ilaç.

yillardan sonraa yollardan sonraa editi: efendim reprezant degilim, bu ilacin satislarindan da hicbir gelir elde etmiyorum, sadece dusup sagini solunu yaraladiginda vucudu keloid ustune keloid koyarak kendini vucudunun ustune kacak kat cikmaya calisan muteahhit gibi hissettiren tuhaf bir genetige sahip bir adet insanim. adi gecmekte olan kremi bacagimin bir kismini sicak bir zemin uzerinde birakmak suretiyle yaktiktan sonra, aha oley el ayam buyuklugunde parlak bir keloidim daha olacak bakalim dermatologlar bu konuda ne dusunur diye danisarak edinmistim. hic de pisman degilim. su an bu mucize ilaci cocukken bulamadigim icin dizlerimde yer atmis igrenc yara izlerime bakiyor ve agliyorum. benim hic bu kadar temiz iyilesen puruzsuz bir yaram olmamisti sozluk...
  • şu an sadece plastik cerrahlar tarafından yazılabilen ilaç. (daha önce dermatologlar da yazabiliyordu). mucizevi olduğunu iddia eden arkadaşlar olmuş, kendilerine sataşacak değilim. ancak net ifade etmek gerekir ki bu ilacın hiçbir mucizevi etkisi yoktur. yara iyileşmesi 3 ana evreye ayrılır; inflamasyon, proliferasyon ve matürasyon. tıbbi detaylarına girmeden sadece şunu belirteyim; ilk 2 evre yaklaşık 3 hafta sürerken, matürasyon (olgunlaşma) evresi en az 1 yıl sürer. yani türkçesi şu; ilk 2 evre yaranızın dikildiği, dikişlerin arasından akıntı sızıntı olan, daha sonra kızarık görünen, dikişlerin alınmasını takiben dokunmakla sert olarak hissedilen evrelerdir. matürasyon evresi ise artık kapanmış olan yaranızın, yani izinizin gittikçe değiştiği ve olgunlaştığı evredir. bu evrede yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede, siz contractubex sürseniz de sürmeseniz de izinizin daha kabul edilebilir bir görünüme kavuşması beklenen bir durumdur. mucizevi olduğunu iddia edenlerin kesilerinin, yaralarının veya yanıklarının yüzeysel yaralar olduğuna eminim. yani örneğin 2. derece yüzeysel bir yanık zaten çok ciddi bir iz bırakmaz. (dolayısıyla yoğurt süren de, yumurta akı süren de, contractubex süren de mucize olduğunu söyler).
    doktorların da bu konuda daha duyarlı davranması lazım. elinde bıçak olan her doktor ameliyat sonrası "bi plastik cerraha git contractubex yazsın" demekten vazgeçmeli bence. bu ilacın fiyatı yaklaşık 70 tl, devlet tarafından karşılanıyor ve benim kişisel tecrübelerime göre tek etkisi devlete zarar verme etkisidir.
    oluşmuş ve oluşmakta olan yara izlerinde etkisi ispatlanmış olanlar ise silikon bazlı jellerdir. (contractubex silikon bazlı değildir).
  • sgk tarafından sadece plastik cerrahi uzmanı yazdığında ödenen krem/jel/her ne haltsa
  • kabuk bağlayıp kabuğu düşmüş yanık izleri, ameliyat sonucu dikişlerin oluşturduğu izler, kaza, doğum izleri vb.lerini geçirmek için masaj yaparak sürülen jel. bir günde etki etmez, duruma göre birkaç ayda etkisini gösterebilirmiş.

etken maddeleri şunlardır:
    allantoin, extractum cepae, heparin

gün itibariyle 50 gr. jel 36 lira, 100 gr. jel 64 lira.
    bir site şöyle demiş. ama teyide muhtaç: "bu ilaç uzman hekimlerce reçete edildiğinde sgk (ssk, bağkur, emekli sandığı) tarafından karşılanır. "

şu linki de vermezsem olmaz:
    http://www.kadinlarkulubu.com/…03-contractubex.html

çatlaklarda işe yaramıyormuş. onun için (bkz: lierac)

edit: sgk karşılamıyormuş.
  • jel şeklinde olup yara ,kesik üzerine sürüldüğünde jelatimsi bir tabaka oluşturup koruyan merhem.ilk günden mucize yaratmiyor ama ikinci günden itibaren onarimi baya bir hızlandiriyor ,bizzat gördüm.
hesabın var mı? giriş yap