şükela:  tümü | bugün
 • bir jean baudrillard kitabi...
 • turkceye siyah anlar adiyla cevrilmis ve ayrinti yayinlarinca basilmistir.
 • pek unlu bir fransiz sosyolog ve iletisim kuramcisi olan jean baudrillard amcanin toplumsal analiz notlarini iceren parcalar halindeki yazilarini topladigi kitabidir. iki seri halinde (cool anilar i-ii ve cool anilar iii-iv) turkcelestirilip ayrinti yayinlari tarafindan da basilmistir. baudrillard amca yine son derece carpici uslubu ve meta kulturu uzerine pek makul cikislariyla bizi bizden alir.
  ayrica,
  (bkz: bastan cikarma uzerine)
 • jean baudrillard'ı evde sokakta okulda yaşatma sebeplerimi en iyi açıklayan kitabı , her sayfada çizilen cümleler , kendilerini en alakasız zamanlarda hatırlatırlar dolmuşta parayı uzatırken aklınızdan :"bilen kişiyle tartışabilirsiniz, bilmeyen kişiyle tartışabilirsiniz , ama buddha'nın kendisi bile bildiğini sanan kişiyle tartışmazdı" cümlesi geçer.
 • * cool anılar 5/2000-2004'ten:

  "mutsuzluğun kökeninde hep bir kaza vardır.
  mutluluğun kökenind hep bir rastlantı" *

  "ölüm her şeyi hale yola sokuyor, çünkü dünya, sizin yokluğunuzda yaşanmayı çok daha az hak ediyor." *

  "yapayalnızken insanın ikili yaşam sürdürmesi olağan bir durum sayılabilir. bunu iki kişiyken yapmak çok daha zor." *

  "sokakta hakiki bir deliye rastladım nihayet- kendi kendine konuşmak için cep telefonuna ihtiyaç duymayan birine" *

  "ondaki bu ikiyüzlü havanın nedeni, kendine karşı hem aşağılık kompleksinden hem de üstünlük kompleksinden musdarip olmasıydı" *

  "ister kendi irademizle yürüyelim ister rastgele; mutlu ya da mutsuz tesadüflerin sayısı hep aynıdır" *

  "memento mori. şu anlama gelmiyor: ölmen gerektiğini hatırla; şu anlama geliyor: ölmeyi unutma, ölmeyi hatırla (çok geç olmadan)." *
 • foucault ile hesaplaşmasını bu kitapta da sürdüren jean baudrillard'ın baştan çıkarmanın felsefesi üzerine geliştirdiği çarpıcı tezler içeriyor...

  (bkz: http://www.rifatsahiner.com/…kaleler/siyahanlar.pdf)
 • okurken sınırsız bir ufuk turuna cikmamı sağlayan karşıtlıklara meydan okumalarla örülü aforizmik düşünceler yumağı haline dönüşmüş, soyismini söylemesini sevdiğim "baudrillard" kitabi.
 • cool anılar şeklinde ayrıntıdan çevrilmiş harika kitap. daha ilk paragrafiyla aklimi alip devamında da şoklara suruklemistir.
 • (bkz: baştan çıkarma üzerine) adlı kitabı okunmadan okunursa eksik hissedeceğiniz bir kitaptır. evet, kronoloji sevmiyoruz fakat bazı açılım-ardıllar var ki önceki kitaplarına baş vurmadan zihinde işlevsellik kazanamaz. harika bir kitaptır.
 • baudrillard'ın, satır satır aydınlanma yaşatan ya da bazen "ya evet, işte bu tam olarak" duygusuyla, farkında olunsa dahi kelimelere dökülemeyen tespitlerle karşılaşmanın tatminini hissettiren serisi.

  ki kendisi her kitabında böyle biridir. baudrillard okuyun, okutun.