şükela:  tümü | bugün
 • bir jean baudrillard kitabi...
 • turkceye siyah anlar adiyla cevrilmis ve ayrinti yayinlarinca basilmistir.
 • pek unlu bir fransiz sosyolog ve iletisim kuramcisi olan jean baudrillard amcanin toplumsal analiz notlarini iceren parcalar halindeki yazilarini topladigi kitabidir. iki seri halinde (cool anilar i-ii ve cool anilar iii-iv) turkcelestirilip ayrinti yayinlari tarafindan da basilmistir. baudrillard amca yine son derece carpici uslubu ve meta kulturu uzerine pek makul cikislariyla bizi bizden alir.
  ayrica,
  (bkz: bastan cikarma uzerine)
 • jean baudrillard'ı evde sokakta okulda yaşatma sebeplerimi en iyi açıklayan kitabı , her sayfada çizilen cümleler , kendilerini en alakasız zamanlarda hatırlatırlar dolmuşta parayı uzatırken aklınızdan :"bilen kişiyle tartışabilirsiniz, bilmeyen kişiyle tartışabilirsiniz , ama buddha'nın kendisi bile bildiğini sanan kişiyle tartışmazdı" cümlesi geçer.
 • * cool anılar 5/2000-2004'ten:

  "mutsuzluğun kökeninde hep bir kaza vardır.
  mutluluğun kökenind hep bir rastlantı" *

  "ölüm her şeyi hale yola sokuyor, çünkü dünya, sizin yokluğunuzda yaşanmayı çok daha az hak ediyor." *

  "yapayalnızken insanın ikili yaşam sürdürmesi olağan bir durum sayılabilir. bunu iki kişiyken yapmak çok daha zor." *

  "sokakta hakiki bir deliye rastladım nihayet- kendi kendine konuşmak için cep telefonuna ihtiyaç duymayan birine" *

  "ondaki bu ikiyüzlü havanın nedeni, kendine karşı hem aşağılık kompleksinden hem de üstünlük kompleksinden musdarip olmasıydı" *

  "ister kendi irademizle yürüyelim ister rastgele; mutlu ya da mutsuz tesadüflerin sayısı hep aynıdır" *

  "memento mori. şu anlama gelmiyor: ölmen gerektiğini hatırla; şu anlama geliyor: ölmeyi unutma, ölmeyi hatırla (çok geç olmadan)." *
 • foucault ile hesaplaşmasını bu kitapta da sürdüren jean baudrillard'ın baştan çıkarmanın felsefesi üzerine geliştirdiği çarpıcı tezler içeriyor...

  (bkz: http://www.rifatsahiner.com/…kaleler/siyahanlar.pdf)
 • okuduğum en iyi kitaplar arasında mutlaka anacağım kitap. adet edindiğim üzere kitaptan alıntılar yazmayacağım bu sefer. altını çizdiğim yüzlerce cümle var. bir oturuşta en fazla iki-üç sayfa okunabilecek kitaplardan. ağır laflar var. hiçbir cümleye bu kitaptakiler kadar takılmadan, etrafında dönüp durmadım.

  kıssadan hisse: okunması için yalvaracağım kitaplardan.
 • okurken sınırsız bir ufuk turuna cikmamı sağlayan karşıtlıklara meydan okumalarla örülü aforizmik düşünceler yumağı haline dönüşmüş, soyismini söylemesini sevdiğim "baudrillard" kitabi.
 • cool anılar şeklinde ayrıntıdan çevrilmiş harika kitap. daha ilk paragrafiyla aklimi alip devamında da şoklara suruklemistir.
 • (bkz: baştan çıkarma üzerine) adlı kitabı okunmadan okunursa eksik hissedeceğiniz bir kitaptır. evet, kronoloji sevmiyoruz fakat bazı açılım-ardıllar var ki önceki kitaplarına baş vurmadan zihinde işlevsellik kazanamaz. harika bir kitaptır.