• her ne kadar gangsta's paradise coolio'cusu olsam da, ölümüne üzüldüm nedense. çocukluğumdan bir parçaydı. ilk kez dangerous minds filminde duyup etkilendiğim, ardından mtv'de sürekli peşinden koştuğum gangsta's paradise'ı insanlığa armağandır. inşallah adam akıllı bir paradise'a düşer yolu...
  • neden öldü bakayım dedim, arkadaş ne dandik bir gazetecilik ablayışı var, nedenini bana soruyor ve 50 kere yazmışlar o dandik mobil uyumsuz sitelerinde her yerden reklam fışkırıyor. rezilsiniz. rip reyiz.
  • tek bir parça ile gangsta's paradise müzik dünyasında unutulmaz bir yer edinmiştir ve bugün itibarıyla vefat etmiştir.

rap dünyasıyla pek ilgilenmememe rağmen başka bir rapçi eminem'in ünlü şarkısı lose yourselften bir bölüm aklıma geldi:
    "look
    ıf you had
    one shot
    or one opportunity
    to seize everything you ever wanted
    ın one moment
    would you capture it
    or just let it slip?"

coolio'yu birebir anlatıyor bu dizeler, sadece bir an için bir şansı vardı ve onu yakaladı. gangsta's paradise coolio için böyle bir eser.
  • tell me why are we so blind to see...
    üşüyoruz
  • gangstas paradise söylemlerine ve tarzına bakarsak gansta rappin önde gidenlerinden diyebiliris mesela...
  • 59 yıllık ömründe eğer kıyamet kopmazsa milattan sonra 5000 yılında bile dinlenmeye devam edilecek bir başyapıt bırakmış olan rapçi.

allah rahmet eylesin inşallah.
  • bir klasik hip-hop efsanesi daha aramızdan ayrılmış, yerleri doldurulabilse keşke ama olmuyor işte, aramızdan birer birer ayrılan mc'ler aslında sağlam temelleri olan bir kültürün yok oluşu demek oluyor. bizler gerek 2000'lerin filmleri gerekse de bilgisayar oyunları sayesinde hood kültürüne aşinayız zaten, yeni nesil ise ibne gibi kuşanıp politik laflar vızıldanmayı marifet zannediyor. biz mi çok şanslıyız onlar mı talihsiz karar veremiyorum, dünya çok hızlı değişiyor.
  • mc hammer'dan sonra tek parça ile bütün hayatını kurtaran adamların başında gelir. herifin parçası öyle meşhur ki hindistan'ın en saçma sapan şehirlerinden birisinde konsere gittiğinde dahi hala salon doldurabiliyor. bir arkadaş abd'de hala şehir şehir gezip tek parçayla ekmek yediğinden bahsetmişti. lan dedim ne detroit'i ne abd'si?
    sanırım üç dört sene önceydi. kazakistan'da olaydan habersiz daldığım bir barda gördüm ben bunu. herif, gangsta's paradise'ı üç kere söyledi sonra çıktı gitti.
  • vefat etmiştir. abd için bir gün önceye tekabül ediyor.
  • görece erken yaşta vefat etmiştir. (59)

ünlü şarkısında "power and the money, money and the power" gibi bir aforizması vardır. söylemesi en keyifli bölümdü bana göre. *

efsaneyi anmak adına : spotify link
hesabın var mı? giriş yap