şükela:  tümü | bugün
  • dünyayı temizlemeye kendi kapısının önünden başlayandır.
    (bkz: herkes kendi kapısının önünü süpürse)

edit: cevem'in uktesiydi.
  • ertesi gün de aynı dünyaya uyanacağını bilen insandır. yediği kaba pislemez.
  • çöp bulamayanın sonradan çöp bulmuş olduğunu gösterir.
  • fukişimada patlayan nükleer santralden, atılan atom bombalarından, petrol arama istasyonlarından vs. daha çok çevreyi kirleteceğini zanneder o çöpü yere atınca... saftır...
  • biri benim.
    kağıt vb temiz bir şeyse cebimde de taşırım.
    olması gereken budur.
  • o an işini halletme derdinde olmayan, sağduyulu insanlardır. sakız çiğnemişim ay çenem ağrıdı at gitsin çimenlere olmaz ki.

ben çantama atarım dışardaysam. arabadaysam da arabada kese kağıdım vardır asla camdan aşağı bişey atmam attırmam.
  • ilk okulda çevre kolu başkanıydım, hâla o disiplini sağlarım; elimde taşımak bir yana, yerde çöp görsem alır çöp kutusuna atarım.
    siz de yapın, ayıp değil, iyi insan olun; dokunduğunuz, sevdiğiniz, içinde yaşadığınız dünyaya ibadetiniz bu olsun.
  • naif insandır. muhtemelen hayvan, çiçek, böcek severdir. doğanın ana olduğunu bilir, kendisinin evrenin sadece parçası olduğunu bilir. zarar vermeden yaşamayı ilke edinir.
  • eko dengeci kişiler. ama semantik açıdan esnek bir cümle. biz çöp kelimesini, kimi zaman başlıkta görüldüğü üzere çöp tenekesi anlamında da kullanıyoruz. ama bir an öyle olmadığını varsayalım ve cümleyi yeniden analiz edelim. bir kişi var; aramış, taramış ama çöp bulamamış. işte size sıkıntı çünkü cümlenin ikinci yarısı bu durumda tamamen anlamsızlaşıyor. gerçi şu anda da ikinci çöp kelimesindeki ü harfinin eksikliği nedeniyle aynı anlamsızlık söz konusu. neyse.

son anda zorunlu edit: an itibariyle mesaj kutusunu yeşillendiren ekşi sözlük; benim de entry'mde yanlışlığına değindiğim biçimde, ikinci kullanılan ve ilk hali ''ü''süz olan çöp kelimesini düzeltmiş ve başlığı yeniden doğru haliyle yazmış. sağ olsun.