şükela:  tümü | bugün
  • bu aralar istanbul'da sıkça görmeye başladığım manzara. hatta sadece bugün 5 ayrı aile saydım çocukları ile çöpün yanında oturan. emin değilim ama suriyeli olduklarını düşünüyorum. parklarda o kadar boş bank, duvar kenarı, çimenlik varken çöpün yanında oturmaları, sakin sokaklar değil de işlek cadde ve sokakları tercih etmeleri bana bir çeşit duygu sömürüsü gibi geliyor. dikkatli ve uyanık olmada fayda var.
  • ayrıca kadın %100 hamiledir, geleceği olmayan çocuk yaparlar düşüncesizce. o çocuklar büyüdüğünde sizin çocuklarınızı öldüreceklerdir sokakta para isterken.

(bkz: sürekli doğuruyorlar efendim durduramıyoruz)
  • izmir'de sıklıkla karşılaşabilirsiniz akşam üzeri cikiyorlar.ayrıca havaların ısınmasıyla her ışıkta bir çocuk var.
  • son zamanlarda sokaklarda özellikle akşam saatlerinde beni en çok korkutan şeylerden biri çöp konteynarlarının içinden bi anda ortaya çıkan çocuklar.

şaka yapmıyorum. çankaya belediyesi yılbaşından önce bir devrim (!) yaparak caddelere/ sokaklara böyle kumbaramsı çöp konteryarları koydu. gayet güzel tasarımlı, kapakları filan var ayağınızla basıldığında açılan. son derece modern kamyonlar akşam bir kaç dk içinde kumbarayı tutup kaldırıyor ve boşaltıyor kamyona otomatik olarak.

sıkıntı mı. sıkıntı suriyeli lileri hesaba katmamış olmaları. bu adamlar once direkt kapakları ya kırdı ya bağladılar ki çöplere ulaşabilsinler. sonra baktılar ki ellerindeki çubuklarla çöplerin bazılarına ulaşamıyoırlar hemen her kağıtçı yanında bir de çocuk taşımaya başladı. çocukları bellerinden tutup atıyorlar çöp konterynarına. çocuk karıştırıp çöpleri işe yararları dışarı atıyor ve sonra kendisi atlıyor.

yolda yuruyorsunuz sakin sakin bi çöp kumbarasının önünden geçerken bi anda çöp konteynarının içinden önce iki çocuk eli, kolu çıkıyor yada bi anda pat diye atlıyorlar dışarı.

korku filmi gibi.

ha tabi çocuklar mutlifunctional kullanılıyor. aynı zamanda hepsi dileniyor. akşam 22 gibi sokkaklarda çocuklarla dolu kağıtçı kamyonetleri görmek olağan artık başkentte.

ve bu ülkeyi bu şehri bu hale getirenler bi kaç hafta sonra bu milletten ne kadar oy alacak çook merak ediyorum. çok.