şükela:  tümü | bugün
 • copcatan olarak nitelendirilebilecek insanlarin yaptiklari eyleme verilen isim.
 • yakın arkadasların üzerlerine vazifeymis gibi her fırsatta icra etmeye calıstıkları meslekimsi.. bu arkadaslar iki kisiyi birbirlerine yakıstırmaya görsunler, anında pusuya yatıp bi yemek ayarlarlar.. allah akıl fikir versin diyorum..
 • bilmeden yapılmaya kalkılırsa, iyiliğini düşündüğünüz arkadaşınızı rezil edebilirsiniz.

  tanımımı yaptım evet verebileceğim bir örnek de var. simdiii, olay şöyle gelişti.

  bazı insanlar* iki arkadaşını birbirine yakıştırır. ve onlardan mükemmel bir çift yaratacağı tutkusuyla bi takım işler çevirmeye başlar. ve başka bir arkadaşını da* bu komploya dahil edebilir.

  bir doktor ve bir öğretim görevlisi iyi anlaşır kararına varılır. ve plan yapılır. kızın ortaköy sırtlarındaki boğaz manzaralı terasına tabu oynama gidilecektir. cümbür cemaat. ama amatör çöpçatanlar işi doğru dürüst planlayamadıkları için kız da oğlan da durumdan haberdar ve tabii ki de huzursuz olurlar. kız panikler, yakın arkadaşlarını da davet eder. oğlan aynı şekilde yanına destek kuvvet çağırır. 6 kişilik tabu partisi 15 kişilik bir karmaşaya dönüşür.

  kızdan hoşlanan başka bir erkek arkadaşı da gelmiştir ne hikmetse. hikmet kim? neyse* ve sevgili adayı çocukla didişmeye başlamıştır bile... birbirlerine soktukları laflar yaran başlıklara adaydır ayrıca.

  neyse ne... kalabalık bir grupla tabu oynanır. hem de xl. komiktir, güzeldir. çöplerini çatmaya çalıştığımız iki kişinin dışında herkes mutludur.

  aslında dünyanın en patavatsız insanlarından biri olan doktor kişi o akşam nedense dut yemiş bülbüle dönmüştür. allahın hikmeti işte! evsahibesi kız da ne yapacağını şaşırmış, sessiz sakin kalmıştır. ha biz mi, eğlendik canım.

  neyse... doktorun zorlamalarına rağmen kıza dönüp de nasıl buldun bizim doktoru diyemedik bir türlü. çünkü kız hem öğretim görevlisi hem ketum. ters bişi yapmayalım diye doktora gaz vermeyi uygun bulduk tabi. doktoru yoldan çıkarıp kızı mesajlarla taciz etmesini sağladık... ne mi oldu? kızdan mesaj bekliyoruz hep beraber.

  dedim ya, çöpçatmak beceri istermiş. doktor, mesaj geldi mi?
 • çöpçatmaya kalkısan insanların bu olayda eğlenen tek taraf olduğu unutulmamalıdır. olumlu veya olumsuz sonuç onları ilgilendirmez, aslolan çöpüçatılan insanları izlemektir.
 • bazı insanlar için son derece lüzumsuz eylem.. üstüne ısrar da bindiğinde iyice bir itici olur. eğer bu yolla tanıştırılan insanlara karşı içinizden sebepsiz yere soğuk davranmak geliyorsa ve 'ruh ikizim bile olsa ve bu şekilde karşıma çıksa yine olmaz, yine olmaz' diyorsanız; yalnız olmanızı sizin kendi tercihiniz olarak değil, bir eksiklik olarak görüp, bu işi üzerine farz sayan kendini bilmez insanlardan köşe bucak kaçmanız gerekir.
  (bkz: çöpçatan)
 • kesinlikle beceremediğim eylem. nedense mutlu yuvalar olmasa da ilişkiler kurarsam götüm fezaya erecekmiş gibi hisler içerisindeyim. fakat kurbanlarımı bir mutlu edemedim. her seferinde bir kırık kalp.* bir tarafa birini kesin olarak beğendirebiliyorken diğer tarafta kısırlıklar ancak işler ileriye gittiğinde farkedilebiliyor tarafımdan.

  hayır resmen aşk acısı gibi içime oturuyor. sanki reddedilen benim.
 • genelde baş göz edilmek üzere hedef seçilmiş kişiler için rahatsız edici olarak lanse edilse de bu ulvi görevi yerine getirecek kişi için de problematik olabilen eylemler bütünüdür.

  ne zamandır bir sevgi dolu kucaklamanın, sabahın köründe gelip mis gibi uykudan eden günaydın aşkım mesajının yolunu gözleyen, o zamana kadar tanıştırmadığın 2 arkadaşın varsa, hoşlandıkları cinsiyetler açısından da uyuşuyorlarsa, bu gül cemallilerin aslında aynı şeylerden keyif aldıklarını, aynı paralelde fikirleri olduğunu fark etmiş bir yüce gönüllüysen ne yaparsın? bittabii ki, çaktırmadan ikisini de tanıştırırsın ve kaynaşmalarına rüknettin de türk san'at musikisinden çokoşlanıyor biliyor musun neriman? gibi ara paslarla yardımcı olursun.

  lakin hesap etmediğin bir şey var ey yüce gönüllü arkadaşım. sen bu zatların yıllardır sadece arkadaşlarıydın, kankiştolarıydın, dolayısıyla ilişkide ne tür bir psikopata dönüşebileceklerini aşmış bir ben adamı gözümden tanırım adamı değilsen kestiremezsin. yaaa yaaaa. anladın şimdi durumu di mi? bitanesi kıskaaaaaaaaaanç, nazlııııııııııı, ilgi delisi bir hale bürünebilir mesela. e şimdi bunlar ayrılsa yazık lan, keşke tanıştırmasaydım da şunları yaşamasaydılar, benim işgüzarlığım hep ühühü diyeceksin, ayrılmasalar yazık lan x'e, çekilir mi bu kıtipiyoz diyeceksin.

  bak onu da geçtim, biri birini beğenip öbürü meeh deyip geçebilir de. of bi de başına platonik aşık saracaksın. abi her türlü üzüleceksin, bırak bu işleri, sen önce kendi yüce gönlüne bir mesken bul di mi yani?
 • ilk kez bugün yapmayı denediğim, yaptıktan sonra da kendimi nedense kötü hissettiğim bir eylem oldu bugün bana.şöyle ki, tanıştırdığım insanları belli bi süredir tanıyorum - ve, ikisinin de birbirlerine yakıştığını uzun zamandır düşünüyordum.bugün; ikisini aynı anda facebook'da online gördüm ve anlık olarak "ya dur şunların arasını yapiim" diye düşündüm ve bu düşüncemi de hayata geçirdim..tanıştırdım ve zannedersem hala sohbet ediyolar..

  kendimi kötü hissetmeme neden olan olay ise şu: şimdi bu tanıştırdıklarımdan kız olanı müsayit; yani, uzun bi süredir ilişkisi olmadı.geçen sene oldukça sancılı bi ayrılık geçirdi falan.bu tamam da, erkek olan taraf belli bi süredir biriyle görüşüyordu.yalnız şu son 4-5 ayda ilişkileri sekteye uğradı ve en son görüştüğümde de arkadaşım "o kızla kendime bi gelecek göremiyorum doğrusu" demişti.ben de bunu hatırlayıp anlık düşünceyle bugün bu bahsettiğim kişileri tanıştırdım...

  fakat sonra; acaba diye düşünmeye başladım - eğer tanıştırdığım arkadaşlarım birbirlerinden hoşlanırsa ve bu erkek olanı da sorun yaşadığı kız arkadaşından kesin olarak ayrılmaya karar verirse, ben tarihin akışını olumsuz bir şekilde etkilemiş mi sayılacağım??yani, belki bu adamla kız ilişkilerini düzelteceklerdi??valla, bilemiyorum - bunları o anda düşünemedim, ama şimdi de kafamı kurcalamakta..çöpçatanlık yapmadan önce mutlaka her iki tarafın da 100% ilişkisi olmadığından emin olmak lazım

  bu arada an itibariyle ilk defa yaptığım bir şey oldu:

  (bkz: sözlüğe içini dökmek)
 • dun aksam yemegi ile ilk defa uygulama sansi buldugum eylem. hayir stresli bir olaymis, ya kiz begenmezse ya cocuk kuserse ne bu yaa... bitti de kurtulduk. daha bundan sonra naparlarsa yapsinlar.
  dipnot: tecrubeli copcaticilardan aldigin tiyoyu da aktariyim.. sen konusmayacaksin! birakcaksin onlar konusacaklar. bu kadar basit.
 • bazen hiç beklenmedik sonuçlara gebe olabiliyor. zira an itibariyle isim babası ben olduğum bir velet bu dünyada nefes almakta. henüz o kadar yaşlanmadım lan!

  sonuç: insanın kendini dede gibi hissetmesini sağlayabilir.