şükela:  tümü | bugün
  • bestelerini leo delibes'in yaptigi bir bale...kendisi oyuncak bir bebektir, ancak yaraticisi coppelius tarafindan canlandirilmaya calisilir.coppelia'ya gozu doymamıs, nisanlısı olan erkekler(franz) ilgi gösterir, bunu gören sevgililer(swanilda)bozulur vs. mutlu sonla biten bale, mazurkasıyla, canlılığıyla pespembe bir dunya olusturur insanin kafasında...
  • sihirli bebek... ilk swanilda giuseppina bozacchi, sadece 15 yasindaymis bu balenin promiyerinde (25 mayis 1870). franz rolunde de uzun sure balerinler dansetmis.
  • ernst theodor amadeus hoffmann'ın der sandmann'ından esinlenilmişti. çok başarılı geçen prömiyerden sonra paris'in kuşatılmasına kadar oynanmış, kuşatma sırasında askıya alınmıştı. onaltısındaki bozacchi içinse yaşam bırakınız askıya alınmayı, sona erecekti.
    (bkz: kolera)
  • bu bale arthur saint léon tarafindan yazilmistir.
  • fransız muzikleriyle bezenmis, oldukca renkli danslarla islenmis bale.

coppelia oyuncakcı amcamızın kendi elleriyle yaptıgı bir bebektir. yalnız kasabadaki erkekler onu gercek sanırlar. ve coppelia ya kur yapmak icin birbirinden guzel danslarını sergilemeye baslarlar.
    swanilda oldukca genc ve guzel bir kızımızdır ve franz ile nisanlıdır, yakında evleneceklerdir....
    yalnız franz coppelia yı gorunce ona kur yapan erkekler arasında yerini alır.
    swanilda nın basından kaynar sular bosalır. kalbi cok kırılır.

ve olaylar gelisir.

en sonunda franz yaptıgı hayvanlıgı anlar ve swanilda dan ozur diler.
    nisanlılar barısır ve mutlu son. biz cıkalım kerametine.
    hep mutlu olasıcalar.

yalnız erkek her yerde erkek. yeni kadın gelince hemen dikkati kaysın, nisan filan takmasın. yuzyıllardır aynı terane. allahtan farklı erkeklerimiz mevcut.... zaten biz kadınlar olarak da bu guvenilir, esine zor raslanır, sevgi dolu ender adamlarımıza omur vermeye kalkıyoruz. -gulucuk de gulucuk-
  • ankara devlet opera balesinde sergilenen versiyonu bugüne dek izlediğim en güzel baleydi. 3 perde boyu gözlerimden kalpler çıka çıka izledim.
  • her ne kadar balenin ismi coppelia olsa da, baş karakter swanildadır. eh tabi nişanlısı franz da en az swanilda kadar görünüyor.

ankara dob, çok iyi bir iş kotarmış. orkestrasından dekoruna, kostümlerinden koreografisine eşsiz bir gösteriydi. özellikle franz rolündeki balet eren keleş resmen döktürdü.

(bkz: balede döktürme eşiği)

kendi eksenlerinde saydım 15 kere döndü bu manyaklar. o harekete de foutte diyorlar aha böyle bi şey.

leo delibes'nin bestesine gelince, yüzümüzden uzun süre gitmeyen bir tebessümün müsebbibidir doğrusu. üstelik orkestranın muhteşem icrasına şapka çıkardığımızı söylemeliyim. *

lan bi de biz bu temsili 22.50 tl'ye izledik. böyle bir prodüksiyonu bu kadar ucuz bir fiyata izlemek bir yana göklere falan çıkarmamız lazım.

iyi ki varsınız. şen adımlarınızla, marifetli ellerinizle, şakıyan seslerinizle hep güzelleştirin hayatımızı e mi.
  • timdeki performansında playback oluşundan mıdır bilemiyorum senkron hatalarından başım döndü . fakat bale izlemeyi en sevdiğim tür.
  • öncelikle hayatımda hiç baleye gitmemiştim neyle karşılaşacağımıda bilmiyordum.bir masalın tüm karakterlerinin gözlerinizin önünde canlı canlı hareket ettiğini düşünün o kadar harika ve büyüleyiciydi.bu arada baletler öyle siki taşşağı ortada gösteren taytlardan giymek zorundamı vallahi sanat sevgimiz olmasa zebil olacaktık arkadaş.
  • ikinci perdesini fantastik bulduğum gösteri.

baleden anlamam. kareografiden hiç anlamam. sahnede el çırpmalar ve döşeme tıkırtıları sizce de ritmi bozmuyor mu? mış gibi yapılsa daha iyi sankim?