şükela:  tümü | bugün
 • jp. "kokuriko tepesi'nden".

  a.k.a. from up on poppy hill

  studio ghibli'nin yapımcılığını, goro miyazaki'nin yönetmenliğini üstlendiği, 16 temmuz 2011 tarihinde japonya'da gösterime girecek anime film.

  http://en.wikipedia.org/wiki/from_up_on_poppy_hill

  goro miyazaki'nin yönetmen koltuğuna oturduğu ikinci studio ghibli animesi, tetsuo sayama ve chizuru takahashi'nin 1980 yılında nakayoshi'de yayımlanmış aynı adlı mangasından uyarlanmış.

  heyecan ve merakla bekliyoruz...

  teaser trailer ~ http://www.youtube.com/watch?v=pru-bwikrea
 • trailer'i bu adresten de izlenebilecek olan, aslı 1980 yapımı tetsuro sayama'nın yazdığı ve chizuru takahashi'nin çizdiği iki bölümlük mangaya dayanan yeni studio ghibli filmi.
 • miyazaki'nin parmağı varsa derhal izlenmeli. ama kokuriko zarakara dvd'si geldi mi, kokuriko zarakara'ya iki bilet lütfen dememek için derhal bir türkçe isim bulunmalı. yetkililer el atsın bu işe.
 • miyazaki'nin oğlu goro miyazaki'nin yönetmenliğini yapacağı anime. daha önce ursula k. le guin'in tales of earthsea'sini çekmişti. her ne kadar güven veren biri olmasa da ghibli'deki abilerinden, özellikle babasından destek alarak ortaya iyi bir film çıkaracağını düşünüyorum.
 • 31. istanbul film festivalinde tepedeki ev ismi ile gösterilen anime. spolersız konusu şöyle ; anneanesi ile yaşayan uminin babası kayıptır, annesi de uzaktadır. denizci babasının gelme umudu yüzünden umi her sabah evlerinin bahçesindeki direğe flamalar çeker. bu sırada okuduğu okuldaki latince derneğinin yıkılmaması için ayaklanan öğrencilerin de yol göstericisi oluverir. dernekteki jun'la yakınlaştıkları sırada geçmişlerine dair bir gerçek ortaya çıkar ve hikaye sürer gider.
  baba miyazaki kadar üstün olmasa da bu da güzel mi güzel bir animedir.
 • senaryo ve öykü anlamında da yukarıda saydığımız kimi eksiklere rağmen filmin akılda kalıcı ve kendini ilgiyle izleten bir havası var. şeker kıvamında bir film önümüzdeki... dolayısıyla kimi eksiklerini kolaylıkla görmezden gelmek mümkün. öte yandan umi-shun ilişkisi ile ilgili durumu da melodram tarzına hiç yaklaşmadan ele alması da takdire şayan...

  ( http://hayatimizsinema.blogspot.com/…2011.html#more )
 • okuldaki kulüp binasının yıkımı tartışmaları üzerinden, geçmiş-gelecek mevzularına başarılı değinilmiş film. bir yandan tozlarının binayı geçmişe ait tuttuğuna inanan gençlerin onu temizleyerek bugüne ait mağduriyetini gidermiş olmaları, diğer yandan toplumsal hafıza olarak "yapı"ların üzerinden anlatılan "sahip çıkılması gereken tarih" kavramı olarak katmanlı hale gelebiliyor.

  aşıkların arasına girmeye çalışan pembe dizi tadındaki engele karşı geliştirdikleri tepkiler bana bir beden büyük geldi, o kısmı çok yavan kalmış belli ki.

  ayrıca kullanılan müzikler, başlangıcından itibaren devam gemi siren sesi, her gün çekilen flama izleyiciyi filme dahil etmekte başarılı unsurlardan.
 • son 10 dakikası ile ağlatma potansiyeline sahip film. özellikle en sonda çalan şarkının sözleri ile.

  bundan başka, diğer miyazaki filmlerinde olduğu gibi "çalışmak" yüceltilmektedir.
 • suratımda aptal bir gülümseme ile istiklal'de beni yarım saat yürüten oğul miyazaki animesi. o değil de; en sonda çalan şarkı için siz değerli sözlükçülerin yardımlarını bekliyorum.

  edit: kendi başımın çaresine baktım ben. siz de buyrun efenim:

  http://www.youtube.com/watch?v=6xpfuozcrfm