şükela:  tümü | bugün
  • doğru.

ve hatta düşününce hastaneler şişmeden yakalanıp tedavi görmek daha mantıklı geliyor. bu yüzden çok da sallamıyorum artık.
  • katıldığım tespittir. zaten amaç şuan da herkese aynı anda bulaşmasının önüne geçmek. herkes peyder pey hasta olursa sağlık sistemi çökmeden bu virüs belası atlatılabilir.

ayrıca sen ülke olarak virüsü kendi bölgende bitirsen bile dünya üzerinde başka yerlerde virüs gezdiği sürece götünde raptiyeyle oturmaya devam edeceksin.
  • beni en çok düşündürüp korkutan gerçek. ne sanıyoruz ki hem büyük şehirlerde yaşayıp hem de toplu taşıma kullanıp virüse rastlamamak bir mucize. yaşadığımız hayatlara baktığımızda da bize en uzak olan şey mucize. ne diyim tanrı bizimle olsun. (bkz: tengri biz menen)
  • bu virüsün insanların büyük çoğunluğuna bulaşacağı konusunda şüphe yok zaten. şu anki amaçlarımız; sağlık sisteminin kaldıramayacağı hızda yayılan virüsün yayılma hızını yavaşlatmak/kontrol altına almak, virüse karşı aşı/ilaç geliştirmek, virüsün mutasyona uğrayarak ölümcül olmaktan çıkıp, herpes simplex gibi insan vücudunda birlikte yaşayabilecek bir hal almasını beklemek.
  • bununla ilgili bilimde ro hesabı vardır. bu da yaklaşık nüfusun %65 kadarına tekabül eder.

eğer aşı veya ilaçla önleme ya da tedavi seçeneği yoksa ve bir epidemi/pandemi durumuyla karşılaşmışsanız, virüs yayılacak yayılacak ve sonunda bulaşmaya çalıştığı insanların daha önce virüsle tanıştığı ve antikor ürettiğini gördüğünde, savunma sistemi tarafından hızlıca yok edilerek etkisini yitirecek ve kısa zamanda kaybolup gidecek.

hiç tanışmayanlara da bulaşma ihtimali olacak elbette ama o zaman şimdi ki kadar sıkı önlemlere gerek kalmadan, bir influenza gibi davranılacak.

şuan zaten hiçbir ülke virüsü yenmeye değil, yatak kapasitesi ile enfekte dengesini korumaya çalışıyor. bu dengeyi koruyabildiğimiz sürece yine eninde sonunda hepimize bulaşacak ama mortalite yükselmemiş, sağlık sistemi babalara gelmemiş olacak.

o nedenle tahminim üzere nisan ayının sonlarında hem ülkelerin ekonomik durumları, hem de insanların ekonomik ve psikolojik durumları nedeniyle “kafanıza göre takılın” olayına geçeceğiz. tabi bu hızla gidersek nisan ayının sonunda zaten bütün sağlık sistemleri dolaylı olarak çökmüş ve ölen ölür, kalan sağlar bizimdir olayına otomatik geçmiş oluruz.

benim büyük beklentim her zaman söylediğim gibi, sars-cov-2 virüsünün, büyük babası sars-cov-1 gibi zaman içinde, bilimin de açıklamakta zorlandığı şekilde yayılımını durdurması yönünde.