• sağ kalır mıyız bilmem ama içgüdüsel olarak hayatta kalma telaşında olduğumuz bugünlerin ardından
    aslında,
    yeni dünya düzeninin dengelerinin kuruluşuna tanıklık eden nesil olduğumuzu algıladığımızda ruhsal olarak ne denli sağlıklı kalabileceğiz ve hangi bakış düzeyinde, neyi nasıl yaşayacağız bilemiyorum.

büyük bir devinimin içindeyiz,
    bir çağ kapanıyor belli ki;
    kısıtlı görüş açılarına sahip beyinlerimizden dökülen hipotezlerin ötesinde, öngörülemeyen gelecek ürkütücü..
  • dünya nüfusu hızlı bir artış eğilimi gösterecek. tıpkı baby boomer dönemi gibi. zira ölüm korkusu gen aktarma eğilimi yaratır. lüks tüketim kısa vadeli artar bir de kavimler göçü olur. mültecilere yaşlı nüfusun yerini alması için ihtiyaç duyacak avrupa.
  • evet bir salgınla karşı karşıyayız. peki tüm dünyayı saran ve sarsan bu salgından sonra neler olacak? sizce eski günlerimize mi döneceğiz, yoksa yeni bir başlangıç mı yapacağız?

süreci ve sonrasını irdelediğim bir yazı kaleme aldım. siz değerli yazarların da fikirlerini merak ediyorum.

"peki, o ilk gün ne yapacağız? nasıl bir dünyada yaşamak istiyoruz? daha önceki gibi bir kaosun uyumlusu mu olacağız? yoksa yaşananlardan ders alıp yaşama ve yaşayan her şeye saygı duyan bir sistemin mi parçası olacağız? uyumlu, barışmış ve naif bir hikâyeye mi evirilecek yaşamlarımız? adil olanın mı tarafında olacağız?"

yazının tamamı: milat - pandemi ve yeni dünya düşü
hesabın var mı? giriş yap