• babaanneme inanıp eczane eczane kore aspirini diye aradığım ilaç
  • kısmi felç geçirenlerin de düzelme aşamasında ve tamamen iyileştikten sonra bile hayatlarının sonuna kadar, günde 1 tane kullanması gereken ilaç.

seneler sonrası edit: o zamanlad kısmi felç geçiren ablama doktoru önermişti ancak ablam senelerdir içmiyor bu ilacı. birşeyi de yok çok şükür...
  • yapılan son araştırmalarda antitrombotik (kan sulandırıcı/inceltici) etkisini gösterdiği minimum dozunun 50 mg olduğu belirtilen, geçtiğimiz yüzyılın antibiyotiklerden sonraki en büyük buluşudur. aynı ilaç (asetilsalisilat) 300 mg ve üzerindeki dozlarda ağrı kesici etki göstermektedir.

yarılanma ömrü 2.8 saattir. bir ilacın vücuttan elimine edilmesi için yani atılması için 5 kez yarılanma geçirmesi gerekir. bu ilacı aldıktan sonra alkol almak için 5 kez yarılanmasını beklemek gerekir yani 5x2.8=14 saat kadar.
  • kanı sulandıran, pıhtılaşmanın önüne geçen bir özelliği olan ilaç. aspirin muadili olarak çıkmıştı ama yüksek tansiyon ve kalp ameliyatı hastaları için kullanılması sanki daha fazla. kişisel bir deneyim olarak, bu ilacı düzenli içmeye başladığımdan beri bir yere çarptığımda hemen (ve çok kötü biçimde) çürüdüğünü gördüm. doktor açıklama getirdi, kılcal damarları inceltme / zayıflatma gibi bir etkisi varmış, o nedenle sürekli kullanımının pek doğru olmadığını söyledi. düzenli kullananlar bir kez daha doktorlarına danışmalı derim.

ben bıraktım elbette.
  • mideye dokunmayan aspirin. emeklilere veriyolar bunu genelde. fiyatı yaklaşık 3.500.000 tl civarında. koraspirin diye yerlesmis alemin diline.*
  • psikozun hangi türünde yaşadığını bilemediğimiz kimselerce 116 tl fiyatı olduğu iddia edilen, 9 şubat 2022 tarihiyle güncel fiyatı 5.35 tl olan ilaçtır.
    şu adresten de güncel fiyatlarını takip edebilirsiniz.
  • yamulmuyorsam; aspirin 500 mg iken coraspin azami 350 mg dir. yani nedir bu asgarilik ben anlamıyorum.

not: 2 gündür düzenli kullanıyorum paçalarımdan akıyor. acaba diyorum eczacı bağırsaklarda patlar abi derken mübalağa mı etti yoksa gerçekten patlama durumu var mı ?*
  • aspirin'in bir başka çeşididir ve mide asidine dirençli enterik kaplı tabletler halindedir. midede değil bağırsaklarda çözünür. ayrıca coraspirin'in kanserin neden olduğu ağrıların giderilmesinde etkili olduğunu tespit edilmiştir.
  • kanı sulandırma görevi gören aspirinmiş bu, ağrılara tesir etmemek gibi bir özelliği vardır. fos aspirindir.
  • güzel yurdumun bazı yörelerinde kör aspirin olarak da bilinir, içilir.her derde devadır.
hesabın var mı? giriş yap