şükela:  tümü | bugün
 • genellikle "bize de üç beş kuruş anca kalıyo be abi" anlamında kullanılan tabir. kelime anlamıyla kullanıldığı da olur.
  örn: -iki adam çorba parasını ödemeden kaçtı..
 • (bkz: sakal atmak)
 • ankara'da, trafik polislerine gece yarısından sonra verilen "alkollü araç kullanma" suçunu ört bas edecek rüşvetin legalize edilmiş adıdır.
 • doymak için gereken minimum paradır.
  en ucuz yemek çorbadır çünkü..
 • borsada az da olsa gun ici veya kisa vadede kazanilmis ve allaha sukur, hamdolsun denilmis kardir.
 • polis'lere verilen rüsvetin en yaygın ismidir...normal bir insan "al sana corba parası" dendiginde küfür gibi algılayıp kafa göz girebilir ama polisler hic gocunmazlar.cünkü büyük bir cogunlugu normal degildir.rüsvet yerler.corba icerler...
 • ekmek parası banılması leziz lezzet.
 • bulgaristan'ın türkiye'ye nota vermesine sebebiyet veren deyim.almanya'da yayınlanan bir çorba reklamında gurbetçi bir türk sınır kapısından geçerken bulgar üniformasına benzer bir üniforma giyen görevli "komşiii bi çorba parasii ?" der, gurbetçi de "ne parası ? bak burda çorbanın hası var" deyip ilgili ürünü adama uzatır.sonrasında her ne kadar çorbacı iş adamı biz herhangi bir ülkeyi kastetmedik zaten üniforma da bulgar değil sırpların üniformalarına benziyor dese de bulgaristan feci alınıp işi nota vermeye kadar götürmüştür, bu durumda sırplar da her an gaza gelip elimize nota tutuşturabilir.her ne kadar bu gönderme bulgaristan sınır kapılarında çok yaşanan ve bilinen bir mevzu olsa da özellikle geçenlerde demirel soyadlı bir vatandaşımızın kaçışı esnasında rüşvet almamalarıyla "şaşkınlık" yaratan görevlilere hakaret etmek hoş değildir.yıllar ö"nce aylin livaneli'nin de oynadığı bir reklamda da "italyanlar hırsız gibi gösteriliyor diye italyanlarla papaz olan türklerin bunu artık öğrenmesinde fayda vardır.gerçi tüm "türkleri şöle gösteriolar", "kapıcılar böle değil","doktorluk mesleğini rencide ediyorlar", "niye büyücüleri böyle yansıtıyorsunuz ?" ana başlıklı serzenişler saçma ve espri ya da hicvi baltalayan çalışmalar olsa da birilerine bok atmadan önce "nota almaya hazır mıyız ?" diye düşünmekte fayda var.
 • tanımını hürriyet gazetesinden buraya taşıyacak olursak:

  çorbaci, taşrada halkın hıristiyan ileri gelenlerine verdiği unvandı. tarihte yeniçerilerde orta adı verilen birliklerin komutanlarına da çorbacı denirdi. tayfaların gemi sahibine verdikleri isim de çorbacıydı. çorbacı kelimesi zaman içinde patron, amir ve argoda rüşvetçi anlamında kullanıldı. çorba parası ise argoda görevli kimseler için verilen rüşvet anlamı taşıyor.
 • trafik polisi para birimi.
  2005 yılı tarifesi aşağıdaki gibidir;
  alkollu araç kullanmak:20 yeni çorba parası
  ehliyetsiz araç kullanmak:10 yçp
  vs vs..