şükela:  tümü | bugün
  • galatasaray'daki çorbacının kapandığını bugün hüsranla öğrendim. aç bilaç, aklımda çorba çeşitleri, çorbayla yaşayacağım orgazmik bütünleşmenin hayali ile aşağı doğru ilerledim sokakta. ilerledim, ilerledim ama göremedim, geri döndüm. tekrar tekrar baktım. sonra kağıtla kapanmış, karanlık ve kirli vitrinin önünde durdum. kapandığını kavrayana ve kabul edene kadar kaldırımın ortasında epey ayakta kalakaldım.

elveda güzelim bol malzemeli, sağlıklı ve hesaplı çorbalar. olacak iş miydi bu, kapanacak yer miydi çorbacı? çok sevdiğim hellim peynirli çorbayı bir daha içemeyeceğim. ve en acısı daha kaç çeşit tadına bakmadığım, bakamadığım çorba vardı. onlar da kaçtı, gitti.

kahrolsun sağlıksız kapitalist fast food-kızartma yemek kültürü.
  • insanların birbirlerine çorba ısmarladığı bir facebook uygulaması. örneğin önüme bir tas sıcak çorba koymasını dilediğim eşim bana çorbacı uygulaması ile bir ısırgan otu çorbası yollamış. altına da not düşmeyi unutmamış "canım bu çorba bizim oraların bilindik çorbasıdır. çok lezizdir." tamam canım benim. onu anladım da bu facebookla yolladığın çorbanın sadece resmi geliyor. o leziz tadını ve enfes kokusunu alamıyoruz. hani o çorbayı yapsan da ekranda görmek yerine yesek.

facebook'la ev hanımlığı pek güzel fakat tadı biraz kekremsi.
  • mubarek bir muessese
  • (bkz: gayrimüslim)
  • olası türk dizisi gizemli karakter adı.

(bkz: balıkçı)
    (bkz: kuşçu)
  • yeniceri ocaginda, yeniceri ortalarının baslarindaki yöneticilere verilen isimdir. osmanlı devletinin yükseliş döneminde çorbacılar, savaşlarda gösterdikleri kahramanlık ya da belirli alanlarda iyi eğitim almış olmak gibi ölçütler çerçevesinde seçilirken duraklama ve gerileme döneminden ocağın yıkılışına kadar süren zaman diliminde çorbacı atanmasında saraya yakınlık, siyasal baskılar, rüşvet ve adam kayırmalar etkili olmuş ve tüm bunların etkisi olarak çorbacıların yeniçeri ortalarındaki saygınlığı giderek azalmıştır. avusturyalı tarihçiler, onyedinci yüzyıldan başlayarak birçok savaşta, çorbacıların ortalarının başında savaşa gitmek yerine istanbul'da (aslında yasak olan) ticaretle uğraştıklarını yazmaları ocaktaki çürümeye bir başka işarettir. (bkz: yeniçeri ocağı)
  • neden #ilişkiler kategorisi içerisinde olduğunu anlayamadığım başlığın ta kendisi.
  • egede halkın hristiyan azınlığa(genelde zengindiler)** verdiği ad. efeler genelde bunları mali kaynak olarak kullanırdı bunlarda efelere pis işlerini gördürürdü.
  • osmanlılar zamanında rumlara verilen lakaplardan birisi. müslüman ahali, rumlara "bey", "efendi" türü lakaplarla hitap etmemek için "çorbacı" derlermiş.
  • hristiyan (genelde rum-ortodoks) koy agasi, patron.