şükela:  tümü | bugün
  • istabul'da faaliyet gösteren bir gönüllü toplum örgütü. (stk değil)

500 gündür her gece 21:30 civarında, taksim / tophane / borazan sokaktaki dr.atsushi miyazaki evsizler evinde pişirdikleri çorbaları termoslara doldurup firûzağa camiinden yukarıya oradan gezi parkı civarına oradan istiklâl caddesindeki evsizlerin içini, bizim yüreğimizi ısıtan harika insanlardan oluşmuş gönüllü toplum örgütü.

ilgilenenler için:

evin adı (bkz: dr.atsushi miyazaki evsizler evi)

(bkz: tophane evsizler evi)

1. kat: emin ersoy (`istiklâl marşı şairi mehmet akif ersoy'un sokaklarda donarak ölen oğlu`)

2. kat:yadigâr ejder (`yeşilçam'da kemal sunal ile ayı rollerini paylaşan sokaklarda ölen aktör`)

3. kat:zeliha sönmez

peşin edit: adresi tam öğrenip buraya yazacağım. 2.5 kilo mercimek marketlerde 4 lira. şefkat ve merhamet ise bedava. hadi bakalım.
    adres: firuzağa mahallesi borazan sokak no: 3
  • #corbadatuzunolsun
    etiketiyle sosyal medyada yer bulmuş bir konudur.
  • ilaç gibi bir organizasyon yapan gönüllü toplum. muadillerinin artması niyetiyle.
  • önemli bir işe imza atmaktalar. kendileri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler internet siteleri ve twitter adreslerine bir göz atabilirler.

edit: sonradan fark edilen yazım hatası.
  • varlığını az önce show radyoda güclü mete'nin programından öğrendiğim
    ihtiyac sahibi evsizlere destek olmaya amaçlamış gönüllülerin kurduğu bir oluşum.

bu vicdanların sıfırlandığı bu vahşi dönemde
    şefkat-der'i ve ateistleri aynı vicdan noktasında buluşturmuşlar.

en azından sitelerine girin, inceleyin.

http://www.corbadatuzunolsun.org/
  • havalar gittikçe soğuyor ve bir kap sıcacık çorba sokakta yaşayan insanlar çok kıymetli. sadece istanbul'da en az on bin evsiz insan var. çorbada tuzun olsun, evsizler için çorba dağıtmaya, giysi toplamaya devam ediyor. ancak bu akşam gönüllü desteğine daha çok ihtiyaç var.

çalışmalarda yer almak isteyen arkadaşlar buradaki formu doldurarak gönüllü olabilirler.
    senin de #corbadatuzunolsun
  • bugun grubun tanisma kahvaltisina katildim. detaya girmeden once bugun konusulan bir konuyu ben de bu ortama tasimak istedim. oncelikle sunu vurgulamak lazim bu bir hayir ya da yardim isi degil cunku bir is yardim olarak tanimlandigi zaman bir iki kere yapilip vicdanlar tatmin ediliyor sonra konu temize havale edilip bir kenara birakiliyor. yani bu noktasal degil lineer bir surec.

burada yapilan is sokakta biraktigimiz insanlarla hayati paylasmak. bu insanlarin karnina giden sicak bir corbaya ya da ustune aldigi battaniyeye bir katkiniz olabilir ama asil ihtiyaclari ınsani iliskiler - sosyal alisverisler, ve en cok katkiyi burada yapabilirsiniz.

corbaya tuz nasil atilir?
    birkac farki metodla
    ı. bu girisim zaten henuz derneklesmedigi icin nakit yardim kabul edemiyor ( calismalar suruyor) turkiyedeki guvensizlik ortaminda bu iyi bir sey olarak bilr dusunulebilir. bu yuzden corbanin hammadesi olan erzak yardimi ile baslayabilirsiniz.

ıi. girisimin hayatini sokakta idame ettirenlere 15 gunde gelip ihtiyac duyduklari giysiyi alabilecekleri bir dukkani var. buraya esya verebilirsiniz.

ıii. girisimin en ama en buyuk ihtiyaci katilim. siz ( ve arkadaslariniz, mesai arkadaslariniz, takiminiz vs) cihangirdeki asevinde baslayip taksim gezide sonlanan corba dagitma operasyonunda gorev alabilirsiniz. girisimin en ustune basarak vurguladigi ihtiyac bu "gelin , bulunun rol alin ve ne yaptigimizi gorun. diger yardim fikirleri sonra gelisecektir aklinizda zaten" derler.

ıv. girisimi duyurun ve yayin. gelenlerin cogu sosyal medya sayesinde haberdar olmus. bu sayede haberdar olan ve katilimci olanlarin sayisi artmakta. rt'nizi, share'inizi konusturup bunu duyurun.

son donemde gundemde olan ekonomik boykota katilirsiniz katilmazsiniz bilemem de iste size maddi ve beseri kapitalinizi paylasarak harcarken sizi mutlu edecek bir metod. simdi bunu postluyorum, linkleri iceren editle geri donecegim.

edit:
    http://www.corbadatuzunolsun.org/
    http://instagram.com/corbadatznolsun

dikkat ettiginiz uzere entryde dilimize yerlesik "evsiz" kelimesi kullanilmadi. kulak verdigim sohbetlerde bu kelimenin de bir otekilestirme oldugu konusulageldi. ayni "sakat" gibi. bu insanlari evinden eden buyuk resimde uyesi oldugumuz toplum ve sistem ve bir afette ya da olaganustu durumda bizim de ayni duruma dusmeyecegimizin bir garantisi yok.
  • bu soğuk kış günlerinde, sokakta yaşamak zorunda kalan insanlar için canla başla çabalayan, tamamen gönüllülerden* oluşan bir topluluk. uzun süredir de bu çalışmalarını devam ettiriyorlar.
    yakın zamanda kışlık kıyafet bırakmak için beyoğlu'ndaki dükkanlarına gittim. oldukça organize görünüyordu. yine gönüllülerin çabasıyla toplanan kıyafetler, çocuk-kadın ve erkek olarak ayrılmış, güzelce asılmış ve katlanmış şekilde kullanıcılarını bekliyordu.
    günün belli saatlerinde, sokakta yaşayan insanlar gelip, isimlerini ve tc numaralarını bırakarak kıyafetleri alıyorlar. en erken 15 gün sonra tekrar gelebilecekleri için isimlerinin yanına tarih de yazılıyor. sadece o defterin düzeni bile işin ne kadar özenli yapıldığını anlatıyor.
    eğer gidip görmek, kullanmadığınız iyi durumdaki kışlık kıyafetlerinizi bırakmak isterseniz adresi: şehit muhtar mahallesi, süslü saksı sokak, no:18 beyoğlu. (dükkan saat 13.00-17.00 arası açık. araçla gittiğinizde yakındaki taksi durağında aracı bırakıp taşımak için gönüllü arkadaşlardan yardım alabiliyorsunuz. mutlaka dükkana çıkıp, ortamı görmenizi isterim.)

eğer vaktiniz varsa, her akşam yapılan çorba dağıtımına da katılırsanız çok mutlu olacaklardır. eminim siz de mutlu olursunuz çünkü manevi tatmin, parayla satın alınamayacak kadar değerlidir. (hatta ayarlarsak belki bir akşam beraber gideriz)

başkasına yardım etmek, biraz da kendi içimizdeki eksikliğe dokunuyor, onu biraz olsun tamamlıyor gibi geliyor bana. bir söz vardır "bir başkasının yaşamasına yardım etmeyen, yaşadığını bilemez" diye. yaşıyorum diyebilmek için bir fırsat size.
  • hem nicholas nassim taleb'in yeni yil kararlarinin ilgili maddelerine:
    -call someone who has no friends, just to say hello, letting the person know that you do not need him/her. have coffee with lonely people twice a month.
    - give to someone who need money but doesn't ask for it while finding an excuse to preserve his/her dignity.
    - respect the janitor more than the chairman and respect those who respect the janitor more than the chairman.

hem de meshur “you can easily judge the character of a man by how he treats those who can do nothing for him.” sozune uygun sekilde paylasim yapmak isterseniz (bakiniz buna israrla iyilik/ hayir isi vs demiyorum, bu vakti ve kaynaklari paylasmaktir zira) en uygun girisimlerden biri.
    su anda derneklesme surecindeler. ikinci ucunci dagitim rotalarinin kurulmasi, istanbulun asya yakasina atlanmasi hem de sokakta yasayan insanlarin sesinin asil onlemleri alabilecek makamlar nezdinde verimli / etkin duyurulmasi icin gerekli bu adim umariz ki kisa surede gerceklesecek.