şükela:  tümü | bugün soru sor
 • corel'in grafik yazilimi.
 • ne kadar kötü olursa olsun corel draw'un içinde (saymadım) onyüzbin font bulunduran cd'sini es geçmemek lazım. bütün o fontları güzelce gösteren kitapçığı da mevcuttur cd'nin içinde. ordan bakıp bakıp yükleriz, "nolcak lan hepsini yüklerim" diyen akıllılar çıkar, ama fontların hepsi 1gb civarı tuttuğundan tavsiye etmiyorum. kaldı ki aynı karakterdeki fontların 250 ayrı çeşidi gerekmez hiç bir zaman. boşu boşuna doldurmuş oluruz font directory'sini.
 • corel'in vektor tabanli cizim programi. basit logolardan teknik illustrasyonlara kadar bir cok profesyonel cali$mayi yapabildigimiz yazilim.

  ayrica bugune kadar en cok surumu yayinlanan ve yeniliklerine yeti$menin kolay kolay mumkun olmadigi programlardan biri. entry yayina hazirlandigi sirada son surum 10 idi.
 • corel draw'un sahip olduğu engin font arşivini es geçemeyiz. lakin font dediğin kolay bulunan bi şey. program zannımca kısıtlı bir program. photoshop, freehand ve quark'ın yapabildiklerini bünyesinde toplamaya çalışmış. ama p-f-q üçlüsünü kullanan bir kişi eminim corel draw'u yetersiz bulacaktır. lakin yiğidi öldür hakkını yeme demişler. clipart arşivleri oldukça geniş. basit vektörel tasarımlar için ideal bir program.
 • grafik tasarımı, harita çizimi, poster hazırlanımında kullanılan şu an en yüksek versiyonun 10 olduğu çizim programı..
 • corelin olasilikla adobe urunlerini yakalamak ve gecmek hirsi ile cok sayida surum ortaya cikarmasi sebebiyle ancak ilk service packten sonra kullanilabilir hale gelen programlar dizisinin adi. dizinin pek yakinda yanindaki photopaint ile birlikte gercek rekabet duzeyine ulasmasi mumkun olabilecek. arayuz sorunlari photopaintin photoshop ile yarismasina izin vermese de 8.0 versiyonundan beri sagladigi vba destegi urunleri sevilir ve cazip kiliyor. aslinda tum muadillerinden ustun olmakla beeraber arayuzunun kolay kullanima izin vermemesi kisitli ve kullananin ilgisine gore degisen bir kullanim tarzi yaratiyor. kisayollar ve diger bir cok seyin customize edilebilmesi yine ovulmesi gereken ozelliklerden biri.
 • sempozyumlara poster hazirlamakta ustune tanimam.. photoshop'a gore ustunlugu bence print/plot kolayligidir.
 • import-export olayı ve var olan şekil üzerinde object manager ile oynaya oynaya bir şekli alakasız normlara sokabileceğiniz, bunu yaparken bilgisayarınızın süper yavaşladığı, delirtici olabilen program.
 • 3 resimle inanilmaz sismis dosyalara sahip olmaniza neden olan ama son derece user friendly bir programdir. print/plot isinde de photoshop gibi kastirmaz insani.