şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bugün alıp deneyeceğim kremdir. genelde burnumda, t bölgesinde ve bıyıklarımda pullanmalar, o sinir bozucu beyaz şeyler oluyor. bakalım bugün deneyip etkisini göreceğiz.

30 gr sarı coresatin aldık. bir de aşırı pahalı. 39 lira verilmez küçücük şeye. bepanthol sürsem daha yararlı gibi.

edit: duştan sonra oluşuyorsa duştan sonra sürün. günlük sürmenin sanırım pek bi yararı yok gibi. uzun saç ve sakallı iseniz saç için head & shoulders tek geçerim.

edit2: sanırım bende fazla yokmuş. aldığımda ve duştan sonra 2 kere sürdüm ve daha yüzümde bir şey yok. kaç gün oldu devam ediyor sanırım etkisi. saç için head & shoulders naneli mentollü olan 2 yıkamada kepek falan bırakmadı.
  • ben coresatin'i henüz duyulmamışken pek kullanmaya başladım. cildimdeki yanma ve kızarıklığı kontrol altına almak için vermişti doktorum. tabi bir de alerjiyi. zira kendi gözyaşıma bile reaksiyon gösteriyor cildim. neyse o gün bugün kullanıyorum. etkili de bir krem. o zamandan bu zamana neler dönmüş toplatılmış, hakkında bloglar açılmış falan benim haberim yok zira her zaman stoklu aldığım için bu tip ürünleri elimdekiler yeni tükendi. neyse bu süreçte araştırılmış içinde kortizona rastlanmamış yeni pakedinde sunulmuş falan falan.
    bugün almaya gittiğimde yılların eczacısı arkadaşım uzun zamandır forumlarda falan bu kremden konuştuklarını ve kortizon içermemesinin neredeyse imkansız olduğunu söyledi. bilemiyorum artık. daha evvel kullandığım elocon gibi kortizonlu kremler uzun vadede derimi inceltip daha da hassaslaştırıyordu hep. coresatinde bu sorunu yaşamadım. yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum bir şey olacak olsa olurdu diye düşünüyorum. neyse ne zaten kullanmaya da devam edeceğim ama bu bazı sorular sormama engel değil.

firma hakikaten çok şüphe uyandırıcı hareketler içerisinde. direkt olarak ulaşabileceğin bir yer bulamıyorsun bi defa. sonra ben bunlara bir kere hangi ürün ne için diye facebook'tan yazdım. anam bunlar uzun uzun "yasak, ürün tavsiye edemeyiz, doktorunuza danışın" falan filan dediler. ilaç değilse bu niye doktoruma danışıyorum onu anlamadım. bir de yazıyla tavsiye edemedikleri ürünleri bloggerlere göndermekten de geri durmamışlar. o'nlar doktor tavsiyesi olmadan da kullanabiliyor herhalde ahsjssj. eh bir de şu ne olduğu belirsiz içerik listesi var.

neyse son eleştirim de o kavanoz formatına. en hassas, alerjik ve risk grubundaki insanlar için her dakika havayla temas edip parmaklanacak, açıldığı an ürüne toz, kıl ne varsa yapışmasını sağlayacak bu harika değişiklik için sağolun. hijyen sizin için galiba sadece bir semt adı :(
  • doktorumun, yüzümde yer yer oluşan hafif kızarıklar, pullanma ve yanmalar için "günlük bakım için kullanabileceğin kortizon içermeyen bir krem. " yazıyorum diyerek verdiği sarı kapaklı krem. kremi başlarda her sabah sürdüm üç gün içerisinde mucizevi şekilde cildimi düzenledi ve kızarıklarım yok oldu. sonrasında bıraktım neme bağlı olarak ortalama bir hafta kullanmazsam yeniden minik kızarmalar ortaya çıkıyordu. üç güne bir kremi kullanmaya karar verdim. zaten çok hafif tabaka yeterli, yoğurt gibi sürmeye gerek yok. bugün yeniden eczaneye gidip aldığımda form değiştirdiğini gördüm. eski vazelin krem şeklini almış. bu hali biraz canımı sıktı. açıp parmakla alınması daha sağlıksız geldi bana ama krem bir nevi kurtarıcı gibi.
  • bugün kendisine baya baya sövdüren krem.ulan nerede bu ürünün prospektüsü diyordum?meğersem prospektüs alt alta gelecek ve yapışık haldeymiş.gizlemek isteseler bu kadar iyi yapamazlar.her kullandığı ilacın prospektüsünü okuyan biri olarak, kullanımında dikkat edilecek hususlar konusunda bu biyosidal ürünün açıldıktan sonra bir ay içerisinde kullanılması gerektiği söyleniyor.yani bozuk ürünü cildime yaklaşık 5 ay uyguladım.içim içimi yiyor.acaba yüzüme zarar vermiş miyim?görünürde bir şey yok ama (bkz: bilemiyorum altan) bilemiyorum.doktora en kısa zamanda gidecem ama bilgi sahibi suserlar bir mesaj uzağınızdayım.
  • kullanıcısı olarak son derece memnun olduğum bir ürün için bu derece şaibe bünyeme fazla geldi, içime sinene kadar artık kullanmayacağım

allah rızası için sağlık bakanlığından birileri şu satırları okuyorsa lütfen bu ürünün içeriği ve üreticisi hakkında detaylı bir soruşturma yaptırıp kamuoyuyla açık açık paylaşsın. ya tamamen yasaklansın yada gönül rahatlığıyla eczanelerden alalım.

kendimizden geçtim çoluk çocuğa sürüyorduk senelerdir kortizonsuz diye.

üretici firmaya not;

1 - korkacak birşeyiniz yoksa adam gibi ürünüzün arkasında durun, şarlatan ömer coşkun bile sizden çok ürünün arkasında duruyor, yazılı ve görsel medyada güvenilir raporlarınızla duyurular yapın

2 - tüp formatına dönün
  • tüp formatından çıkıp küçük kutu şeklini almış krem. kullanımı hijyenik ve rahat değil. kapağı bile zor açılıyor.
  • (bkz: suslusozluk) den (bkz: highendaquarius) in ukdesi (bkz: makeupmakeup) ın entrysini çalarak hangi renginin ne işe yaradığını sözlüğe eklediğim, özellikle dermatit konusunda gayet başarılı krem çeşitleri olan kozmetik markası. *

5 çeşidi olan kortizonsuz krem.
    mor olanı diyabetik ayak ve decubitus ulserleri için, cildin zedelenen koruyucu tabakasını onararak, doğal iyileşme sürecini hızlandıran, cildi koruyucu nitelikli kremdir.
    yeşil olanı mantar enfeksiyonları için, koruyucu katmanın işlevini kazanmasına yardımcı olur.
    sarı olanı, dermatitleri görülen pruritleri ve irritasyonu hızlı bir şekilde kontrol altına alır, cilt bariyerini onarir.
    pembe olanı pediatrik hastaların hassas cildini, zedelenen koruyucu tabakasini onararak iyileşmesini hızlandırır.
    mavi olani sedef gibi enflamatuvar cilt hastalıkları tedavisinde koruyucu katmanın işlevini kazanmasina yardımcı olur.
  • 2 gündür kullanıyorum sonuçları yazmaya başlayacağım. tabii eğer bir sonuç alabilirsem...

edit: acıbadem hastanesindeki bir cildiye profesörüne ilettim bu kremi kullandığımı, kendisi bu kremin içerisinde bitkisel kortizon olduğunu belirtti. bu kremi kesinlikle önermediğini ve blue cap ürünlerini kullanmamı tavsiye ettiğini söyledi. ayrıca kısa dönem için vurkaç elemanı olarak kortizonlu bir krem önerdi. 3 gün gibi bir sürede perişan haldeki yüzümü toparladı ve tamamen normale döndürdü bu kremler. bu editi yaklaşık 1 ay sonra yazmamım nedeni blue cap serisini test etmemden dolayı. yüzümde neredeyse sıfır denebilecek kadar egzama belirtisi kaldı, tabi ki şampuan destekleriyle beraber. ayrıca etkisi var mıdır bilmiyorum ancak bu süre içerisinde ciddi bir şekilde spor yapmaya başladım, ancak spor sonrası hemen duş almadığım zaman saç derisinde kuruyan ter, kafa derimdeki egzamayı arttırdı.
  • ciddi anlamda soru işaretleri barındıran marka. bundan iki yıl önce çocuğumdaki atopik dermatite çözüm ararken internetten keşfettim kremini. yaşadığım şehirde gittiğim hiçbir cilt doktoru ismini vermemişti, muhtemelen haberleri de yoktu böyle bir kremin varlığından. kortizonlu kremlerden kurtulmak için epey bir internet araştırmasından sonra ismini duyup eczaneye sipariş verdirdim. pediatrik olanını kullandığımızda mucize denebilecek bir sonuçla karşılaştık. egzema yaralarını yok ediyordu bir iki sürüşte. o kadar mutlu olduk ki eşimle, aldığım eczane ve daha önce gittiğim doktorlar dahil herkese durumu anlatarak benzer durumda olan hastalar gelirse bunu önerebileceklerini söylüyordum. çevremde kendisi ya da çocukları aynı rahatsızlığı birçok insana duyurdum insanlık görevi olarak. o zamanlar tüplerin içerisindeydi. iki sene boyunca çocuğumun egzema sorununu ortadan kaldırdı diyebilirim. kaldırdı derken yaralar çıkıyor fakat bir iki uygulamada yok oluyordu.

en son geçen aylarda piyasadan toplatıldığını duyduk, bir süre temin edemedik. kortizon olduğu şayiası yayıldı. sonra her ne hikmetse ürün tüpte değil de kavanozlarda piyasaya sürüldü. ve yeni ürün çocuğumun yaralarına zerre kadar etki etmiyordu. bir iki sürüşte geçiren krem, günde beş altı kez sürmemize karşın bana mısın demiyordu. firmanın türkiye distribütörünün bir web sitesi bile yok. dağıtımcı firmanın telefon numarasını alıp aradım, "ilacın içeriği değişti mi?" diye sordum. başka bir numaraya yönlendirdi beni. karşıma çıkan bayan içeriğin kesinlikle değişmediğini söyledi. artık etkili olmadığını söylediğimde çocuğunuzdaki endikasyonun çeşidi değişmiş olabilir, bir süre ara verip doktorunuza danışın (sanki tıbbi ilaç) dedi. kendisine bu ilacı doktor tavsiyesiyle kullanmadığımı, dolayısı ile birçok doktorun zaten bu ilaçtan haberdar olmadığını söyledim. bir şey demedi. neden kavanozlarda üretildiği sorusuna da "tüpün içinde 1-2 gram kaldığı için kullanıcılarımız şikayet ediyordu hem pahalı hem de tam kullanamıyoruz diye, o yüzden değiştirdik." dedi. bu mantıkla hiçbir firmanın tüpte krem üretmemesi gerekir.

ne demek istediğimi bağlayayım. ben ilaç toplatıldıktan sonra içeriğinin değiştiğine inanıyorum çünkü internette de bazı yerlerde eski kullanıcıların kavanozlardaki ürünlerin etkili olmadığı yönünde şikayetlerini okudum. eski tüplerdeki kremleri katımsı bir haldeyken şimdiki üretimleri vıcık vıcık. kortizon olmadığına dair aldıkları raporun yeni üretime mi eski üretime mi ait olduğu belli değil. firma şeffaf değil. ama benim için en asıl ölçüt iki senedir çocuğumda etkili olan kremin her ne hikmetse yeni üretimle birlikte hiçbir fayda sağlamaması. sonuç olarak bir haftadır kortizonlu kremlere geri dönüş yaptık, alerji testleri ile falan uğraşıyoruz. ama bu kreme ve kremin firmasına zerre kadar güvenim kalmadı.
  • krem tüp forma geçirildikten sonra işe yaramamaya başladı. içeriğinde kesinlikle bir değişiklik var.