• "keşke edirne'nin enez'i olarak kalsaydı" deseydim ilçe.

bir trakya çocuğu olarak, trakya'nın şu anki halinden hiç memnun değilim.

bunu söyleyebilmek için de "iskender'in torunu" filan da olmam da gerekmez.

biz, iskender'in veya abdülhamit'in değil mustafa kemal atatürk'ün yolunda giden, cumhuriyet çocuklarıyız!

çorlu'nun, çerkezköy'ün, tekirdağ'ın, silivri'nin, lüleburgaz'ın eski halini bilenlerin,

o güzelim ergene'nin hayat veren suyunun bir kanser yuvası olmasından,

memleketi besleyen ayçiçek tarlalarının yok edilmesi ve ithal ayçiçek yağlarına mahkum kalmamızdan,

trakya' nın muhteşem buğdayından elde edilen un yerine, rusya'nın, ukrayna'nın ne olduğu belli olmayan tatsız tuzsuz buğdayına kalmamızdan,

bolluğundan dolayı yenmediğinden hayvanlara verilen güzelim karpuzlarının yok edilmesinden,

herkesin birbirini tanıdığı, belki de türkiye'nin en düşük suç oranlı kentleri yerine, gece belirli saatlerden sonra sokakta dolaşmaya korkulan yerler haline dönüşmesinden,

hemen her ailenin kendi toprağının, hayvanının olduğu, belirli bir gelir düzeyinin topluma hakim olduğu bir yapıdan, asgari ücrete mahkum edilen bir toplum haline getirilmesinden,

bir eksen bin alacağın güzelim, verimli topraklarının toprağı zehirleyen, suyu yok eden ve olanı da zehirleyen tekstil ve deri fabrikalarına peşkeş çekilmesinden,

cumhuriyet ve atatürk denince gözleri parlayan bir toplumdan, "reis, reis" diye dolanan insanların, oranın yerlilerini adeta esir hale getirmesinden

herhalde ve elbette memnun değildirler!

bunun da "mikro milliyetçilik" ile herhangi bir ilgisi yoktur.
  • son üç haftadır cumartesi günü saat 23:00 - 00:00 arası ortaya çıkan ve sabah kadar ilçeyi nefes alınmaz seviyeye getiren bir koku var. çevre ve şehircilik bakanlığına şikayet etti yüzlerce insan, kokunun kaynağı bulunamadı. yaptıkları açıklamaya göre rüzgarın etkisi ile çöp depolama alanın kokusu geliyormuş.

lan nasıl bir rüzgar bu her hafta aynı saat ve günde etkili oluyor sadece. başka zaman koku gelmiyor. orospu çocuğunun bir tanesi her hafta aynı saatte fabrikanın arıtmasını kapatıp salıyor zehrini. bunu üç yaşındaki çocuğa sor söyler sana. e tabi artık hangi arkası sağlam sanayicinin işi ise hiç bir şey yapılmıyor. sivil toplum örgütleri ile belediyeler ise boşa her hafta toplantı yapıyorlar ah ah vah vah sonuç sıfır. yahu konuyu ulusal medya'ya taşıyacak gazeteci bile yok. çok yazık gerçekten. adım adım her gün ölüyoruz kimsenin haberi yok.

debe editi: dün çok daha iyi entry'ler olmasına karşın bu debe'ye girmiş şaşırtıcı. neyse işin iyi tarafından bakalım en azından sesimizi daha çok insan duyabilir böylece. konu ile ilgili kaynak eklerdim size ama zaten dediğim gibi basının konuyu salladığı yok. belediyenin toplantısının linkini bırakıyorum.

https://www.corlu.bel.tr/…sma-toplantisi-duzenlendi
  • üvey evlatlığı aynen devam eden ilçe.

2023 seçimlerinde chp tekirdağ'dan 4 millet vekili çıkarttı

faik öztrak - malkara
    ilhami özcan aygün - süleymanpaşa
    cem avşar - deva partisi
    nurten yontar - süleymanpaşa

çorlu oy oranına bakıyoruz;

%42.33 chp
    %27.77 akp

toplam seçmen sayısı, 218.475

iki milletvekili çıkartan süleymanpaşa oy oranları;

%42.07 chp
    %27.17 akp

toplam seçmen sayısı, 163.757

gördüğünüz gibi gerek seçmen sayısı, gerekse aldığı oy oranında merkez ilçe olan süleymanpaşa'dan ileride. fakat seçilen milletvekilleri süleymanpaşa ilçesinden ve çorlu'nun yolunu bile bilmeyen kişiler. bir tanesini bile seçim çalışması yaparken çorlu'da görmedim. gerçi 5. sıradaki aday, çorlu'da üniversite okumuş birisiydi haklarını yemeyeyim! tabi olmayacak duaya amin denilmediği için o arkadaş seçilemedi. 3. sıra deva partisi adayı için zaten söyleyecek bir sözüm yok. aslında var ama küfür etmek istemiyorum.

işte chp'nin ilçeye verdiği değer bu kadar. bir tane adam akıllı aday koysaydı, çıkarttığı 4 milletvekili, 5 tane olurdu. akp 2. sıra adayını çorlu'dan çıkarttı ve oy aldı. gelecek seçimde kimse oy oranı düştü diye dizini dövmesin. bu işin sorumlusu faik düş şu ilin yakasından artık. allahını seversen. git ankaradan, istanbul'dan aday ol.

edit: yahu o kadar entry arasında niye debe'ye girdi şaşırtıcı. ayrıca bu entry sarhoşken girilmiştir. *

edit 2: hala çorlu'da trakyalı yok vs. diyen var. yahu olsun olmasın. oy oranını görmüyormusunuz çorlu'da chp'nin ? çok bel bağladıkları merkezden daha çok. peki neden çorlu'dan milletvekili adayı istiyorum ? bana ergene nehri için savaşacak, saçma sapan geri dönüşüm firmalarının kurulmaması için, pakop'un kurulmaması için mücadele edecek, biraz olsun büyükşehir belediyesinin yatırımları için baskı yapacak adam lazım. tekirdağ'ın diğer ilçelerine giren çıkan yok tabi. zehri biz soluyup, kirli suları biz kullanıyor, yazın kokudan pencere açamıyoruz. koskoca bir köyde yaşıyoruz yahu.
  • yemek-içme-sosyalleşme noktasında az seçenek sunsa da, birçok kişinin aksine güzel mekanları olduğunu düşünüyorum. küçük bir çorlu yeme içme rehberi bırakıyorum buraya:

güzel bir şeyler yiyip içelim, mekan hoş olsun, tabaklar özenilmiş olsun, kitlesi iyi olsun diyorsanız, fiyatlar performansın biraz üstünde kalsa da gidebileceğiniz yer: leyla

hamburger, pizza, arancini gibi italyan lezzetleri ve kahvaltı konusunda hiçbir zaman üzmeyen, enflasyonda porsiyon küçültüp kaliteden eksiltme oyunlarına hiç girmeyen leziz bir durak olarak: boss

leziz kruvasan kahvaltıları, bölgenin bana göre en en iyi kahvesi, oldukça özel ev yapımı tatlıları ve minik şirin minimal ortamıyla bir kahvaltı & kahve durağı olarak: pac ( pancake& coffee )

kalabalık gidelim, servis hızlı olsun, yemek standardı hep iyi olsun, güzel de bir rakı sofrası kurarız biz, bir şeyler de kutlarız belki, yazın bahçe keyfi kışın kış bahçesinde çiçekli sulu alanda otururuz diyorsanız: piknik

lokanta yemeği istiyorum ama gerçekten kaliteli olsun, mekan da tertemiz olsun, parası ne olursa olsun diyorsanız: saydanlar

şöyle güzel bir tatlı yiyeyim, yanında da bir şeyler içeriz, kalabalıktan çok rahatsız olmam, sıra beklemekle de derdim yok diyorsanız: destereci

benim ruhum genç, arkadaşlarımla bira içeyim, kızartma tabağı bana kafidir, biraz daha brasserie yerler tercih ediyorum diyorsanız: public pub

dümdüz et döner yemek istiyorum ama gramajı yerinde olsun, lezzeti damağımda kalsın şöyle odun ateşinin tadı da gelsin biraz diyorsanız: elit döner

balık konusunda yüzleri hiç güldürmeyen bu ilçede, ben illa ki dışarıda balık istiyorum en azından güzel pişirsinler diyorsanız: çağlayan balık

günü fiyat performans kapamak istiyorum şöyle lezzetli bir pide alayım gideyim diyorsanız: destan pide

zevkler ve renkler tartışılmaz tabii ama, ilçeye yolu düşenlere ve yeni taşınanlara bir faydası olur belki.
  • belediye başkan adaylarının hiçbir şekilde hiçbir vaadinin kimse tarafından bilinmediği şehir, özellikle mevcut yönetimdeki chp adayının ( ahmet sarıkurt) "devamı var" minvalindeki propaganda afişlerini gördükçe insan kendine sürekli;

"neyin devamı var ?

bozuk yolların ve asla kapanmak bilmeyen çukurların mı ? bitmek bilmeyen ve sürekli kendini tekrar eden ama bir türlü başarıya ulaşmayan çiçek ekim dikim işlerinin mi ? bir yolu, sokağı kazıp 15 gün bekletmenin mi devamı var başkan ? her derde deva gibi gördüğünüz ama trafiği daha da sıkıştırmaktan öte geçmeyen ve kazaya davetiye çıkartan o koca koca döner kavşakların mı devamı var yoksa bitmek bilmeyen otopark sorununun mu ?"

diye sormadan edemiyor doğrusu.

tanım; hizmet almak istiyorsa fanatikliği bırakıp değişimi seçmesi gereken şehirdir.
  • roma zamanından kalma bir yerleşim yeridir. (bkz: çorlu kalesi)'nin kalıntıları hala görünmekte.

eski isimleri; tzouroulon (tzirallo - ızirallo - syrallo) ve silta'dır.

313 yılında tzirallum muharebesi marmara ereğlisi'nin 18km ötesinde gerçekleşmiştir bu da çorluyu işaret eder. edirne'den gelen licinius ve marmara ereğlisi'nden gelen maximinus daza arasında geçen muharabeyi büyük sayı dezavantajına rağmen licinius kazandı.(30k-70k)

theofanis'in yazdığına göre; ı. mihail 811 yılında bulgar türklerine karşı sefer düzenlediğinde çorlu üzerinden de geçti.

9. yüzyılda roma yargıcı sisinnios'a, bulgar ordusundan kaçıp ereğli'de ölmeden önce ev sahipliği yapıyordu.

11. yüzyılda anna komnena buradan "küçük kasaba"*, "trakya köyü"* ve "dik tepede istihkamlanmış kasaba" * olarak bahsediyor.

yinne anna'nın aktardığına göre; ı. aleksios ve türki peçenek ordusu burada bir muharebe yaşıyor. (levounion muharebesi'nden önce büyük ihtimalle küçük çaplı bir muharebe). aleksios kaçarmış gibi yaparak çorlu kalesine yakşalıyor ve düşmanın kaçtığını gören peçenekler aleksios'u kovalarken kale okçularının menziline girerek yeniliyorlar.

bu olaylar o zamanlar çorlu'nun önemli bir savnumaya ve kayda değer bir nüfusa sahip olduğunu gösteriyor.

1204 yılında istanbulun haçlılar tarafından alınmasıyla çorlu kalesine bağlı köyler türki kuman yağmacıları tarafından yağmalanıyor.

osmanlı zamanı da avrupaya giden ordular, deniz kenti marmara ereğli yerine çorlu üzerinden yol alıyordu. görsel

-all roads lead to constantinople: exploring the via militaris in the medieval balkans, 600-1204
    -the works of lactantius, translated by william fletcher

ayrıca; çorlu kalesi #143379057
  • süleymanpaşa ilçesi güdümündeki tekirdağ siyaseti nedeniyle il olması imkansız olan ilçe.

geçen seçimden önce oy toplamak için bol keseden vaat dağıtabilecekleri halde muhalefet chp milletvekilleri bile çorlu'nun il olmasına karşıyız açıklaması yaptılar. akp'de farklı değildi ama şimdi çıkmış akp adayı cüneyt yüksel çorlu'yu il yapmak için hazırlayacağız diyor. yahu kendi büyükşehir başkanlığın düşer böyle bir durumda, nasıl il olma vaadi satıyorsun ? bu resmen halkı kandırmak.

diğer yandan yıllardır chp yönetimindeki ilçe adeta dökülüyor. çok başarılıymış gibi mevcut başkanı yeniden aday yaptılar. hiç üşenmedim geçen haftaki proje tanıtım toplantısını izledim, proje falan yok, anlattığı şeyler tamamen işe yaramaz ve tırt. artık hayal bile satamıyor. şunun şurasında seçim yirmi küsür gün kalmış insan yalandan da olsa yollara falan yama yapar, çalışıyor görünür o da yok. yani tamamen nasıl olsa seçiliyoruz sal gitsin kafasına girmişler. eee sonra akp'lilere koyun falan deniyor, dalga geçiliyor ama ne farkı var şimdi onunla bunun ?

ben oy falan vermiyorum arkadaş. ne akp yalanlarına, ne chp'nin yan gelip yatmasının vebaline ortak olurum.

edit: imla
  • lise dönemini geçirdiğim, hiç bi zaman sevmediğim bi yer.
    bağdat diye bi pastane vardı ve bizim arkadaşlar o binanın arkasında sigara içerlerdi ve sürekli yaşlı bi amca gelip "ben veterinerim. ciğerinizin filmini çekip okulunuza yollıcam" derdi (!)
  • antropolojik olarak balkan fenotipinden hizla mezopotamya fenotipine kayan memleket.
  • memleketim olan bu ilçeye bu kadar çok fabrika dikip göç almasına sebep olanların ta amlarına koyayım. resmen yirmi yılda ilçenin içine sıçıldı. o kadar sikko bir yer ise bir zahmet siktirip gidiniz de kendi şehrimizde yabancı olmaktan kurtulup rahat bir nefes alalım.
hesabın var mı? giriş yap