şükela:  tümü | bugün
 • j. k. rowling'in robert galbraith adı altında yazdığı the cuckoo's calling romanının baş kahramanı olan, bir bacağını afganistan savaşında kaybetmiş özel dedektiftir.
 • kitabın bir hayranı tarafından çizimi şu şekilde olan karakter.

  http://img10.deviantart.net/…eenderling-d7tba9d.png
 • seriyi beğenerek, ilgi ve merakla takip ediyorum.
  j. k. rowling'in tüm eserlerinde olduğu gibi, satır aralarına serpiştirdiği felsefi göndermeler ve karakter yaratma konusundaki üst düzey yeteneği romanları, kalite konusunda, türünün üst sıralarına taşıyor.
  gerçek mekanların yer aldığı muhteşem tasvirleriyle londra rehberi tadını hissettiğimiz eserler henüz bir sherlock holmes değil, ama sanıyorum uzun yıllar birlikte anılacaklar...
 • şimdiye dek en sevdiğim dedektifler arasına girebilecek kadar merakla ve hasretle yeni kitaplarını beklediğim, roman karakteri. öyle bir seviiyorum. hadi ilk roman neyse de ikincisi ile kendine has atmosferini iyice hissettiriyor. rowling ya da alter-egosu gailbraith, normal standartlara göre daha büyük ve yoğun bir şekilde tane tane anlatıyor efendim. hikayeyle, cinayetle ya da ana gidişatla ilgili-ilgisiz onlarca ayrıntı ve hadiseyle bizi son bölüme dek gezdiriyor. klasik siyasal entrika romanlarındaki gibi adeta ayıklamadan ve analizden ibaret olan finalleri de insanda görkemli bir şeyin içindeymişsiniz heyecanı yaşatıyor.

  az biraz tipsiz, göbekli ve takma bacak kullanan, ilerleyen zamanlarda bastona geçen savaş gazisi dedektifimiz, sıradan ve heyecan verici dedektif karakterlerinin aksine ölü bir denizanası kadar sakin ve kaygısız. cinyaetten çok faturaların durumu ilgilendiriyor onu. saçma sapan takip işleriyle kariyerini oyalarken, asıl meseleler için para filan bile almayı umursamıyor.

  robin, zaten muhteşem!!

  çevril de gel kızım, çevril de gel!
 • dördüncü kitabının adı lethal white olarak açıklanan seri.

  ilk iki kitap pegasus yayınları tarafından guguk kuşu ve ipekböceği adlarıyla çıkmıştır. üçüncü kitap career of evil ise hala çevrilmemiştir.

  dördüncü kitap lethal white'ın birleşik krallık ve abd'de çıkış tarihi ise henüz açıklanmamıştır.
 • henüz ortada 4. kitap olmadığından dizinin de career of evil'la sonlanacağını az önce öğrenmiş bulunuyorum. kırk yılda bir safkan ingiliz dizisi izleyeceğim tuttu o da kısır çıktı...mahsun kalakaldım.
 • (bkz: c.b. strike)
 • baş rollerinde tom burke ve the borgias'tan beri benim için bir ''celebrity crush'' olan holliday grainger'ın bulunduğu hoş bir dizi uyarlaması da mevcuttur.

  romanları henüz okumadım; ama dizi, onlara dair merakımı oldukça arttırdı.
 • j.k. rowling serinin 5. kitabını yazmayı bitirdiğini duyurmuştur.

  https://twitter.com/…ing/status/1221129095322439680

  4. kitap çıkmadan, "4. kitapları yazmak hep çok uzun sürdü" demişti. müsveddenin boyutuna bakarsak 5. kitaplarda* da elinin ayarı kaçıyor rowling'in.

  muhtemelen yaz ortası yayınlanmış olur. yine uykusuz geceler bizi bekliyor.
 • 5. kitap olan troubled blood 15 eylül'de yayınlanacak tık