• etkili not almak için walter pauk tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir.

not almak, her türlü bilgiyi doğrudan kağıda aktarmak, ardından bir daha geri dönmemek üzere rafa kaldırmak değil elbette. bu yüzden, önemli noktaları belli bir ahenk içerisinde tutmak, tekrar dönüp bakıldığında akılda kalıcılığı arttırmak, kavramlar arası köprüler oluşturmak çok önemli. bu konu üzerine düşünülmüş ve halihazırda kimi üniversitelerde uygulanmış güzel yöntemlerden birisi de cornell not tutma yöntemi.

teknik olarak; ''notlar için ayrılan bir sağ sütun ve anahtar kelimeler, fikirler, konu hakkındaki soruların yazıldığı sol sütun ve bir de özet kısmının kullanımına dayanıyor. bu tekniği kullanmak için özel olarak tasarlanmış bir not defterine ihtiyacınız yok. herhangi bir kağıdı, dar bir sol sütun ve geniş bir sağ sütundan oluşacak şekilde ayıracak dikey bir çizgi ve özet kısmını üst sütunlardan ayıran yatay bir çizgi yardımıyla bu teknik için kolayca hazırlayabilirsiniz.''

videolu anlatım için tıklayınız ( ingilizce fakat anlaşılır sade bir dille )

daha derli toplu bir yazı için,

cornell not tutma tekniği
  • ders için konuşursak, cornell metodu sınıfta başlar, evde biter diyebiliriz. sağ sütuna ders esnasında gerekli bilgileri yazarsınız. açıklama, tarihler, istatistikler, vaktiniz varsa tablo vs. sağ sütun bittikten sonra sol sütuna sorularınızı, anahtar kelimeleri veya konuları yerleştirirsiniz. bu aşama ile görüntüde iki sütundan oluşan gövde, teknik olarak kağıda çizgi çekip çift taraflı not almaktan ayrılır. en sonunda da eve gidip notlarınıza göz atar, öğrendiklerinizin bir özetini çıkarır, sayfanın sonuna eklersiniz.

ben bu metoda bir de kendimce "öncesi" ekliyordum. derse, işlenecek bölümü okuyarak gider, öncesinde bazı notlar alır, sorular çıkarır, bir nevi gündem oluştururdum. bu ikisini birleştirip ders çalışırsanız o dersten kalmanız pek mümkün değil.

bilgisayarla not almayı sevenler için de belirteyim, bu metodu onenote uygulamasıyla çizip kullanmak gerçekten çok kolay. mutlaka deneyin.
  • ben bu metodu bilmeden uyguluyormuşum ya. patent kavgasına girsem yeridir, hakkımdır.

şu videoda güzelce anlatılan teknik.
  • iyi, güzel bunu kullanayım da 80 sayfalık bir sunumu, bir sayfaya nasıl sığdıracağım?
  • pek çoğumuzun okul sıralarında farkında olmadan uyguladığı not tutma tekniği.
  • bu metodu pek çok insan farkında olmadan lise ve üniversite zamanlarında kullanmıştır. metot ismini abd'de bulunan cornell üniversitesinden almıştır. bu yöntemi geliştirip tasarlayan kişi ise eğitim profesörü olan walter pauk'tur.

walter pauk “kolejde nasıl çalışılır“ adlı kitabında ilk kez cornell metodundan bahsetmiştir. ve bu kitap en çok satış yaptığı kitabıdır.

bu metot pek çok eğitim yerlerinde kullanılmış olsa da esas ortaya çıkarılma sebebi üniversite öğrencilerinin aktif bir şekilde öğrenimini sağlayarak düzenli bir şekilde not almasını sağlamaktır. cornell metodu, öğrencilerin sınav döneminde zamandan tasarruf sağlayarak vize ve final çalışmalarında üniversite öğrencilerine kolaylık sağlamaktadır.

örnek
  • bu metot cornell universitesinde, walter pauk tarafından geliştirilmiş etkili not tutma metodudur, cornell notes olarak da bilinir. metot okulda, iş yerinde, toplantıda vs. karşımızdaki konuşmacı tarafından aktarılan bilgilerin hızlı ve eksiksiz bir şekilde kalem ile kaydedilmesine dayanır ve dinleyiciyi sadece duyduğunu yazmasından ziyade aktif bir şekilde bilgileri organize edeceği eylem içerisine sokar. bu metodu ders dinlerken, iş yerinde toplantıdayken, toefl ielts sınavlarının listening bölümlerinde kullanılabiliniyor.

video ve görselleri şu şekildedir.

*cornell university- cornell notes template.

*engvid cornell method.

*cornell method.
hesabın var mı? giriş yap