şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: sindarin) "toprak yığını" anlamına gelen sözcük.
  • filippinlerin en güzel adalarından bir tanesi

15-20 yıl sonra burası da ışığını kaybedecek diğer tüm asya turistik destinationları gibi
  • mercan kayalıklarına rengarenk balıklara insanı doyuran muhteşem ada. gariban filipin insanı ve tur tekneleri, insanın içini burksa da ada görmeye değer.
    ne çok daldım ne de uğraştım buna rağmen abartısız 500 çeşit tropikal balık görmüşümdür. zaten heryereden balık fışkırıyor. teknemizin altına küçük balık sürüsü geldi.abartısız 2-3 bin küçük balık. yan teknenin altına orta büyüklükte yassı balık sürüsü geldi.
    malesef sadece 1tura katılıp adadan ayrıldık. (el nidoya geçtik) buraya giden yakın daha büyük adaların da turlarına katılacak şekilde plan yaparsa pişman olmaz.
    bu kadar değişik balığın başka biryerde bu kadar emeksiz görülebileceğini sanmıyorum.
    hatta kayangan lake denilen yerde baya büyük bir deniz kertkenkelesimidir iguana mıdır birşey görüp toplandık. son denize giris noktasında deniz yılanı var dikkatli olun denilince biz girmedik. 2 kişi girdi tekneden sadece.
    halkının hali içler acısı. fakirlik iş bilmezlik biraz iç burkucu. o fakirliğe rağmen ada çok güvenli.ben motorsiklet kiraladım ve düştüm. başıma tesadüfen birşey gelmedi. düşmem benim hatamdı.(biryerde frene bastım yoldan geçenleri bekliyorum ama durma pozisyonunda motor dengede durmuyormus duserek ogrendim)
    phukette tekne turunda 3-5 mercan kayası 3-5 de balık goruyorsun. burası kıyaslanmayacak kadar zengin.
    kesinlikle sualtı kamerası alın. ya nolcak her resim internette var dedim.fakat gördüğüm balıkların adını bilmiyorum. ve öyle 1 5 10 degil 100lerce çeşit gördüm hangi birini arayım internette. sualtı kameranızı alın kral gibi fotonuzu çekin.