şükela:  tümü | bugün
  • baş edit: bu editi yapmak zorunda hissettim.
    bazı yazarlar grip gibi virüsleri kendi başına antibiyotik ile tedavi etmeye çalışmış.
    doktor kontrolü olmadan antibiyotik kullanmayın.
    antibiyotiğin virüse etkisi yoktur virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda ise yine doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

bu başlığı açmamdaki sebepleri yazmadan önce söylemek istediğim konu;
    ben almanya'da yaşıyorum.
    bilinmeyen bir el tarafından, corona virüsünü bilerek ve isteyerek, medya yoluyla insanların gündeminde tutulması suretiyle global ölçekte bir krize dönüştürülmesinin hedeflendiğini düşünüyorum ki bunu sosyal hayata bakarak anlamlandırabilirsiniz.
    2. bir konu corona virüsünün çin'de çıktığını düşünmüyorum çin sadece bir bahaneydi çünkü çin halkının yediği besinleri düşünürsek bu virüsün çinde çıkması insanlar için inandırıcı bir kılıftı.

hastalığın seyri ve çevremdeki insanların da aynı bulgu ve ağırlıkta olduğunu gördüğüm için geçirdiğim enfeksiyonun corona virüs olduğundan şüphem yok
    o dönemde hastalık bilinmediğinden ve testinin olmaması dolayısıyla kesin bir delilim yok.

bende hastalık 23 aralık tarihinde başladı hastalığın seyri nezle ile başladı normal bir nezleydi
    işim ağır ve güç ve fiziksel aktivite gerektiren bir iş kolay kolay hasta olmam ve metabolizmam çok kuvvetlidir.
    normal 1 gribi 1 haftada ilaçsız bir biçimde atlatabilen bir bünyeye sahibim.
    düşünün ki buna rağmen işime devam edebildim.
    30 aralık günü normal şekilde hasta hasta işimi yaptım evime geldim banyoya girdim daha sonra ateşim çıktı o güne kadar hayatımda hiç böyle olmamıştım hastalık 7 gün sonunda yüksek ateş ve yorgunluk yapmış beni aniden yatağa düşürmüştü normal griptede bu tür bulgular yaşar insan ama bu derece ağır şekilde hiç güçten düşmemiştim.
    su içecek gücüm kalmamıştı.
    o gece yataktan çıkamadım o gün vücüdumun immun sistemi bu hastalığı yener düşüncesiyle doktora gitmedim.
    ertesi gün daha kötü oldum 1 gün içinde ciğerlerim iltihap ile dolmuş gibiydi öksürük buna eşlik etti ciğerlerim ve gırtlağım yırtılırcasına öksürüyordum ne kadar da öksürsem iltihabı ciğerlerimden çıkaramadım ve doktora gittim 1 gün iş göremezlik raporu aldım
    öksürmekten dolayı belimde kas spazmından dolayı bel tutulması gerçekleşti 3 ay geçmesine rağmen yeni yeni iyileşiyor belim.

3 gün daha yatakta yattım.
    immun sistemim biraz toparlandı
    sonra ise işime devam ettim
    öksürük 1 hafta daha şiddetli biçimde sürdü
    daha sonra ilaç takviyesi ile toplamda ise 14 gün civarı hastalığı tamamen atabildim..

bu benim hikayemdi.
    sırada ise çevremden gözlemlediklerim var.
    daha sonra aynı şekilde eşim hasta oldu atlattı.
    teyzem diyabet hastası tam 1 ay öksürdü ciğerleri sökülüyordu en son acilen doktora gittiler doktor röntgeninde ileri dereceye yakın akciğerlerinde iltihap birikintisi olduğu söylenmiş ve hava ilacı verilmiş ve doktor eğer iltihap geçmezse iltihabı makine ile çekeceklerini söylemiş.
    onların evi de 2 hafta boyunca hastalıktan kırıldı.
    asıl işyerime gelirsek
    15 kişiye yakın işçimiz var.
    tamamı bu şekilde hasta oldular
    50 yaşındaki tek böbreği olan 1 işçimiz 1 hafta 10 gün işe gelemedi evde zatürre geçirdiğini öğrendik.
    hastalığı atlattı ama 2 ay geçmesine rağmen hala sesi çatallı çıkıyor.
    aynı şekilde öbür işcilerimiz de ileri derecede akciğer enfeksiyonu , öksürük ve yüksek ateş halini yaşadılar.
    bazısının ağızlarında yara çıktı ben dahil.
    hatta işçinin biri öksürürken ciğerlerinden davul gibi ses çıkıyordu.
    bugün bu konuyu iş yerinde dile getirdim ve iş arkadaşlarım da dahil olmak üzere
    hayatta böyle ağır bir hastalık yaşamadıklarını söylediler.

son eklemek istediğim özel bir konu 2-3 ay önce almanya bu şikayetlerden kırılıyordu.
    ve ben bir türk'le telefon ile iş görüşmesi yaparken konuştuğum kişide aynı şikayetleri dile getiriyor ve fena hasta olduğunu söylüyordu.
    bende o sırada yatakta yatıyordum.
    hatta konuşmamızda bu hastalığın almanya'da bir salgın olduğunu dile getirmiştik.

benim bu enfeksiyonun corona virüsü olduğundan şüphem yok.
    sadece o dönemde hastalık bilinmiyordu ve hastalığı tespit edecek test henüz hazır değildi.
    şimdi ise tüm dünyada pandemiye dönüştü.

edit: bir kaç kişi tarafından atılan mesajlarda aralık ayından beri bu benzeri ağır bir enfeksiyon geçirdiklerini söylediler.
    hatta bazıları aile fertlerini zatürre sebebi ile kaybetmişler.

edit: türkiye'nin sınırları açıp bu ekonomik komploya ortak olmamasını diliyorum.

çok fazla mesaj geliyor bu dönemde ağır grip ve akciğer enfeksiyonu geçirildiğine dair kanaatim o ki ekonomik köprü olan türkiye'de de insanların bir çoğu bu enfeksiyonu geçirip atlattı.
    ya da vefaat etti.
    tüm dünya da benzer bu tür ölümlerin sebebi belki de

zatürre yazıldı fakat altta yatan neden belki de corona idi.

edit: bu corona virüsünün tüm dünya medyalarında yayınları işgal etmesindeki ve insanların dikkatlerinin bu virüse yönlendirilmesindeki temel sebebin altından devletler nezdinde büyük bir olay çıkacağını tahmin ediyorum.

edit: hastalığım da yüksek ateş ve üşüme titreme de vardı
    yürümede güçlük , ciğerlerde doluluk ve hırıltı da mevcuttu.
    edit: tarihlerde değişikliğe gittim yanlış hatırlamışım
    çalıştığım ve çalışmadığım günleri not ederim.
  • ocak ayında eşim ben ve 2 kızımızda sırayla yüksek ateş ve şiddetli öksürük ile hastaneler üşüştüğümüzde bize influenza deyip test bile yapmadan geri yolladılar. ben hayatımda böyle kötü olduğum bir kış bilmiyorum çevremdeki arkadaşlarım da aynı durumla karşılaştılar ve yüksek ateş ve öksürük onları da vurmuştu . belki coronaydık belki değildik ama bize testsiz bunun adı influenza dediler çok kıymetli doktorlarımız.
  • başlıkta bir format sorunu var sanki ama neyse konumuz o değil. ben de kasım-aralık dolaylarındaki deneyimlerimden benzer hezeyanlara zaman zaman kapılıyorum.

acaba şöyle bir başlığa mı ihtiyacımız var?

(bkz: sözlükteki corona virüslüler)
  • olasılık dahilinde.aralık ay'ının son haftasından itibaren ankara'da çevremden birçok kişi ateş,öksürük,halsizlikten kırıldı.bunlar tabii grip semptomları.
    bir de zatürreye çevirse ve bulantı olsa tam kovid-19 ile aynı belirtiler.
  • dubai'deyim, aralik-ocak aylari arasinda 1.5 ayi bulan surece hastaydim, daha oncesinde yazarin bahsettigi gibi en agir gribi 1 haftada atlatan ve hayati boyunca mecbur kalmadikca ilac kullanmayan ben, bu hastaligi 3. kutu antibiyotikle anca atlatabilmistim. sonrasinda corona patlak verdi, basligi gorunce yazayim dedim, demek ki ayni hisse kapilanlar varmis.

2 gun once turkiye'den geldim, ızmir-ıstanbul ucaginin yarisi garip bir sekilde maskeli asya'li doluydu. an itibari ile uae, turkiye'yi yasakli ulkeler arasina almis, 2 gunle atlattim hadiseyi. yaptigim seyahatten dolayi karantinada kalmali miyim, bir yere gidip test mi yaptirmaliyim hicbir fikrim de yok acikcasi.

not: hasta oldugumda influenza testi yapildi ve sonuc negatifdi, o zaman covid bu durumda degildi tabi.

edit: bilgilendirici mesajlar icin tesekkurler arkadaslar. tabi ki kullandigim antibiyotikleri doktor tavsiyesi uzerine aldim. soylediginiz uzere benim gecirdigim rahatsizlik viral enfeksiyon degildi demek ki, konunun uzmani doktorlarin mutlaka bir fikri vardi o ilaclari verdiklerine gore. ayrica an itibari ile herhangi bir durum soz konusu degil, ben baslik sahibi arkadasin iletisini gorunce kendi yasadigim durumu paylasmak istedim. dunya uzerindeki bu salginin bir an once son bulmasi dilegi ile editi sonlandiralim..
  • h1n1 olması da muhtemel.
  • bende
  • benim ailemde de benzer tablolar oluştu. annemin hastalık sonrası kalp kası iltihabı oluştu. biraderin hanımı 3 gün hastanede yattı (solunum güçlüğü) ortak söylev; "daha önce böyle bir grip geçirmemiştik" idi. hepsinin testlerinde influenza a çıktı. demem o ki; (bkz: covid-19) başka...

telsizleri kapatıyor...

tanım: bir sanrı.
  • bu virüs bulaştığında iki hafta içinde italya'daki ölüm rakamlarına ve yayılım hızına bakın sonra saçmalayın derim.
  • güzel format.

daha detaylı yazan biri çıkacaktır mutlaka ama coronavirus iltihap değil bağ doku yapıyor. yani akciğerlerin bağ dokuya dönüşüyor.

t:bir düşünce.

mesajlar üzerine geç gelen edit:önce pneumonia sonra fibroz yapıyormuş.