şükela:  tümü | bugün
  • geçmiş olsun, sağlık kuruluşuna gitmeye karar verene kadar etrafınızdaki insanlardan olabildiğince uzak durun.
  • (bkz: alo 184)
  • şüphelenmek iyidir de, hastalık belirtilerini bilip korkuya kapılmamak daha iyidir. ateş, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, kısa soluklarla soluma zorluğu varsa bir sağlık kurumuna başvurmakta yarar var. kendini ve başkalarını korumak için temiz olmak, olabildiğince izole olmak ve sosyal mesafeye, yani başkalarına 180 cm'den daha çok yaklaşmamaya dikkat etmek.
  • - sırt ağrısı var (acaip)
    - terleme var
    - ciğerlerde (önce soldu şimdi sağ) soluma güçlüğü var gibi. yok gibi de , hiç dikkat etmemiştim soluk almak yorucu birşey miydi?
    - uyku problemi var. içim geçmiyor bir türlü. özellikle geceleri. sadece sabahları rahat uyuyabiliyorum.

+ ateş yok
    + geniz akıntısı var ama salya sümük veya hapşırmak yok.

şüpheleniyorum. benim gibi
    bu durumda olan yazarlar var mı?
    egzersiz iyi gelir mi , kuluçka evresinden çıksın da bir an önce mikrabu atlatayım diye hergün ağır spor yapıyorum.

bilmeyenler için: kuluçka döneminde virüs uyumuyor. her gün iki katına çoğalıyor. bu evre ne kadar çabuk sonlanırsa o kadar az virüsle mücadele etmek zorunda kalır bünye.
  • ben. cok korkuyor ve şüpheleniyorum. yorgunluk ve hafif bogaz ağrım var. mecbur ise gittim bir iki kere de markette. evdekiler yasli sokaga cikamiyor zaten.
  • sırt ağrısı devam ediyor ama bünyeyi zorlayınca terleme durdu. dün odamı buhar odası gibi yaptım kettle'la. sonra da altosaks çaldım 20 dakika. ciğerlerimi nemlendirip ter atınca bomba gibi oldum akşamdan beri. iyi hissediyorum.

edit: atlattım. test yaptırmadım ama sanırım bünyem virüsü yendi. geçen sırt (ciğer) ağrımdan ve bilimum başka şeyden çıkarıyorum bunu. virüs görece önemsiz kalıyor. ekonomi durunca bunca insan ne yapacak acaba? interneti 1 ay , elektriği 1,5 sonra keserlerse mesela. şehir kapılarını karantina sebep göstererek kapatırlarsa mesela. dünya birbirinden haber alabildiği sürece (internet varken) bunu yapmayacaklardır ama ya internet kesildikten sonra?

edit2: bence insan oğluna bir kıyamet senaryosu gerekiyordu. ama yok olması veya taş devrine dönmesi için değil. silkinip kendine gelmesi için
  • bugun basima gelen bir olaydan sonra ciddi manada supheleniyorum acaba bulasti mi tribine girdim, onumuzdeki gunlerde belli olacak. eger o olayda bulastiysa bugun bana dogal seleksiyona kurban gidecegim sanirim.
  • corona olduğumdan şüphelenirken, corona olduğumu aylar sonra anladım dün itibariyle.
    kuluçka süresini tam olarak 14 gün yaşayıp, bulaştırdığım kişilerde tam 14 gün sonunda çıkması ve onların da bulaştırdığı kişilerde de 14 gün sonra çıkması, adı geçen tüm belirtileri göstermemiş olmamla birlikte hastalığı kolay atlattım.

umarım herkes benim gibi atlatır ve direnç sağlar.

canan karatay'a o kadar sövüldü ama hastalık süresince içtiğim çorba kelle paça ve tarhana, ayrıca siyah havuçla yapılan bir karışımın da iyi geldiğini düşünüyorum.

büdütüm: şubat ortası yurtdışından biriyle görüştüm, kendisi taşıyıcıydı büyük ihtimalle.