şükela:  tümü | bugün
  • bir çok yatırımcının başına gelecek olandır.

iş yerleri kapalı, müşteri yok.

ama kiracı olarak işletmecilik yapanlar müşteri gelse de gelmese de aşağıdaki ödemeleri yapmak zorundalar.

1- kira
    2- her 3 ayda bir ödenen stopaj
    3- vergi
    4- sgk'lı çalışanı varsa sigorta primi
    5- bağkur primi
    6- elektrik, su, doğalgaz, uydu ve telefon faturası. bunlardan uydu ve telefon sabit gider. yani kullanmasanız da ödüyorsunuz.
    7- pos cihazı ödemesi. kullanılmasa da ödeniyor.
    8- muhasebeciye ödenen ücret
    9- aklıma gelmeyen diğer detaylar

işte hiç iş yapamadan ödenen giderler.

devlet şimdilik sanırım sadece vergilerin ödeme süresini uzattı. yani gelecek ay biraz bile iş yapsanız onu biriken vergi borcuna vereceksiniz.

özetle batıyoruz reis!

edit: özel mesajla gelen eklemeler;
    - işçilere ödenen maaş
    -şahıs şirketlerinde vergi ertelemesi olmaması.
    -dönmeyen çek, senet vs.

küfür editi: ağzımı bozmamak için çok tuttum kendimi ama yeter. bazı göt ağızlılar "akp'ye oy verirken düşünecektin" seviyesine getirmiş olayı. akp oy vermedim. ikincisi italya'da ispanya'da ve fransa'da da akp'ye oy veren olmadı yavşak herif!

daha kötüsü de şu, millet bütün esnafı "orospu çocuğu" genellemesine almış. herkes orospuçocuğu değil bu bir. ikincisi de şu ki siz her esnafı bmw ve mercedes'le geziyor zannediyosunuz. yok lan öyle bişey. bi kısmı için geçerli bu durum ama geneli orta kesim. altında bi arabası varsa onu hem işe hem de özel hayatına kullanır. gören de bütün esnafların araç konvoyu var zanneder.

ulan anladım ülkenin bir kısmına kin kusuyosunuz da bu kadar insan zor durumda kalacak dendiğinde hangi yavşak zihiniyetle svish bilmem ne diyosunuz. geri zekalı mısınız siz?
  • ucunda olduğumuz durum.
  • maalesef ben de bu durumdan muzdaribim. iş yok, ödenecek çok. cepten yiyoruz, büyük sıkıntı.
  • acilen devlete baskı kurulmalı.
    taksiciler kadar da mı olamıyoruz?
  • borsadaki büyük düşüş benide bu kategoriye sokmuştur..
    şayet borsa iki üç aya kendini toplamazsa kaçınılmaz sonum gelmiş demektir.
  • işyeri sahibi olarak her ay kıt kanaat ise olacak olan kaçınılmaz durum. lakin bir kaç ay icin kenarda idare edecek bir para yoksa zaten sonu hızlandırma yarar.
  • birazdan svihs tarikatı burada olur. onlar gelmeden elinizi çabuk tutup derdinizi anlatın :)
  • bizim aile de 3 kişi işten çıkarıldı. çok kötü durumdayız virüs ile ölmezsek açlıktan gideriz muhtemelen.
  • ulan amına koyayım ülkedeki esnaf bildiğin batıyor ama yönetim adeta bunlar yokmuş gibi, hiç olmamış gibi hayatına devam ediyor.

herhalde 2-3 ay esnafların kendilerini idame ettirecek kadar birikmiş parası olduğunu düşünüyorlar. aslında böyle bakınca çok da haksız sayılmazlar.
  • ticarette risk her zaman vardır