şükela:  tümü | bugün
  • ulan gunde 1500 2000 kisi ölüyor. korunabilme imkanin olan bir hastalik var ortada , dunyanin sonu gelecek ve will smith gibi tek basimiza kalacaz mi diyor insanlar. elbette bitecek ama bu kapitalist duzenin usaklarinin agziyla konusup insan canini hice sayan tek dusundukleri daha cok para kazanmak olan insanlarin fikirlerini analiz yapiyorum burda ben diye gelip satmaya calisinca suruden ayrilmiyorsun. diger sürüye katiliyorsun.
  • edit: yazarın iddialarına cevap verdiğim kısmı üste aldım.
    tamamen sallama bir yazıdır. tamamen komplodur. komplo mantığıyla yazılmış çöp bir yazıdır.

öncelikle oxford üniversitesindeki haberin en ufak bir değeri yok çünkü haber içinde bir ekonomistin "sürü bağışıklığı kazanmış olabiliriz" ifadesinden ve bazı araştırmacıların "fikirlerinden" ibaret. ortada herhangi bir çalışma yok.

gelelim yazarın iddialarına
    "bu düşünceme en büyük destek almanyadaki sayılardır. dünyadaki en fazla testi onlar yapıyor." demiş.
    nereden biliyorsun bunu? kaç test yaptıklarını biliyor musun mesela? (internette net bir bilgi görünmüyor, haftalık 150.000 söylentisi var)
    yoksa ölüm sayısı az, yani kendi fikrini destekliyor diye mi yalnızca almanya'yı değerlendiremeye aldın? bu confirmation bias'tır.
    ben size net bilgiler bulunan bir ülke vereyim.
    italya'da dün itibariyle yapılmış test sayısı 324.000 civarı
    25 mart itibari ile vaka sayısı 74 bin
    test edilenlerin 4'te biri enfekte.
    italya'da ölüm oranının %10'larda olduğu zaten verilmiş.

gizlenen corona gerçeği başlığında yaygara koparıp durduğun entryde virüsün öldürücülük oranının 5/10.000 olduğunu iddia ediyordun şimdi 5/1000 diyorsun. noldu virüs 10 kat güçlendi mi zaman ilerledikçe ?

orijinal entry:
    bak treeoflife seni anlıyorum, narsistik sorunların var.

ilgi çekmeden yaşayamıyorsun. büyük konuşmadan ve ajitasyon yapmadan duramıyorsun ama o başlıkta da haksızdın, burada da haksızsın.

öncelikle sen o başlıkta sözlük tarihinin en büyük linçlerinden birini yemedin. sen o başlıkta linç bile yemedin. aksine epeyce destek aldın. (şuan bu başlığı up'lamak için girdiğin entryde de söylüyorsun bir sürü destek mesajı aldığını) girdiğin entry çok net şekilde yanlışlanmış olmasına rağmen hala o başlığın en beğenilen 3. entrysi.

ikinci olarak yaptığın manipülatif matematik hesabı çeşitli yazarlar tarafından kanıtlarıyla ortaya koyuldu. sana özel mesaj da attım ancak bu iddialara cevap vermedin. klasik komplocu hareketidir sadece soru sorar asla cevap vermez.

bir de fikirlere kurşun işlemez falan diyorsun... amacın ilgi çekmek değil fikir çarpıştırmak paylaşmak olsaydı insanlara cevap verirdin.
  • bir de italya üzerinden bakalım o zaman.

vaka sayısı: 74.386
    ölü sayısı: 7.503
    aktif vaka sayısı: 57.521

şu anda ölüm oranı: %10

aktif vakalardan da kayıpların gelmesiyle oluşacak ölüm oranı en az %15-20 arası olacaktır.

virüse yakalanıp hafif atlatan, tespit edilemeyenleri de eklersek -ki bunu bilmenin imkanı yok- bu oran ne kadar düşer bilemeyiz ama şu anda bile bence bu işi ciddiye almayı gerektirecek kadar ölü sayısı var.

bir de bu açıdan bakmakta ve hafife almamakta fayda var.

edit: bunları yazdım diye hakaret, küfür etmeyi kendine hak görenler var. hiç muhatap olmadan engelliyorum kendilerini. ölüm oranlarını beğenmiyorsanız ölü sayısına bir bakın. en az bu kadar daha ölüm olacak. bu ölüm sayısını önemsemeyen kişilere hayret ediyorum. düşüncesini doğru düzgün bir dille ifade edenlere diyeceğim bir şey olamaz tabi.
  • en gec haziranda kontrol altina alinir bu virus ama biz gene de corona virusu ile dalga gecmeyelim. ılginc bir virus cikti bu, kendisiyle dalga gecene hemen bulasiyor.
    tam bir cinli.
  • bu tip virüslerin mutasyonla bir anda bambaşka bir sonuca evrilme ihtimalini saymazsak, bulaşma hızını durdurursak, her hastaya eşit ve güvenilir bir karantina ortamı sağlayabilirsek,
    evet yeneriz.
  • herkesin beklediği durum.

ben başka bir şeye değinmek istiyorum. adam iyi kötü bi' tespit yapmış, bilgi vermiş #104174904 giriye bak. 2 3 favori için içeriği okumadan random olarak en çok favori alan saçmalığı yazmış fakat onu da yanlış yazmış.
    (bkz: tabii)
  • bu şerefsiz halen atılmadı mı sözlükten?

tamamen hatalı bilgilerle dolu başlıklar açıp insanların ölmesine sebep olan bu kişi hakkında işlem yapılmaması sözlüğün geldiği durumu da gösteriyor gerçi. neden atılsın ki?

dünyada en çok testi almanya yapıyormuş. ulan ilk cümlende yalan söyleme bari.

almanyada sadece 23 kritik hata varmışmış. verdiğin linkte yazan 200 küsür ölüyü görmedin mi peki? kritik hasta sayısı az çünkü hastalar öldü be öldü.

bir de bu adamı favlayanlar falan var. sözlük bitmiş.
  • en tehlikeli insan yarı aydın insandır sözünün bir kanıtı.
    çarpıtma ve cımbızlamanın iyi bir örneği. böyle bir tehdit altında rakamları manipüle etmek akıl karı değil.
    "almanyada tespit edilen corona hastalarında ölüm oranı binde 5."
    almanlar dünyanın sağlığına en dikkat eden en bilinçli toplumlarından biri. o adamlardaki bünye kaç halkta var ki ? en düşük oranın çıktığı ülkeyi ele almak hakikaten art niyet göstergesi. o binde beşi nüfusla çarp bakayım kaç kişi çıkıyor ?
    virüsün bulaşıcılığı malum. şindiye kadar görülmüş en hızlı en kolay bulaşan virüs. abartı zannedilen o kadar önleme rağmen sars'ın 2 yılda ulaştığı bulaş sayısına 2 haftada ulaştı. hemen herkese günün birinde bulaşacağı kesin. şimdi hadi diyelim almanya için geçerli istatistik bizde de geçerli.
    türkiye nüfusu : 83.154.997 *0,005 = 415775 kişi.
    böyle bakınca da az görünüyor mu ?
    işin aslına gelirsek dünya genelinde ölenlerin sadece %1'i 10-50 yaş aralğında.
    ne olacak canım %1 ne ki zaten değil mi ?
    peki türkiyede kaç kişi 10-50 yaş aralığında
    yaklaşık 53 milyon. %1 i napıyor 530.000
    böyle bakınca da bir şey değilmiş gibi duruyor mu ?
    yaşlılara hiç değinmiyorum. ananızın babanızın can çekişerek ölme olasılığını gözardı ediyorsanız çıkın sokağa.
    2 haftada düzen çöker asayiş bozulur falan filana da takılmayın. 3 sene darbe gördü bu ülke. 2 haftada mı cortlayacak. devletin ve bu krizin iyi yönetildiğini söylemek zor ama merak etmeyin afrika ülkesi de değil burası. iyi kötü g20 de olan ortalama üstü bir ülkeyiz gene de. oturun evinizde.
  • başlığı açan troll, belki farkında değil ama bu ülkedeki hastanelerde, canla başla virüsle mücadele eden sağlık çalışanları var. ve birçoğu virüsü kaptı, bazıları cihaza bağlı tedavi görüyor. sağlık çalışanları bu kadar önemli bir mücadele verirken, hiçbir şey yokmuş tarzında başlıklar açıp prim yapmaya çalışmak, şu dönemde tek kelimeyle şerefsizliktir.

kişi, almanya örneği üzerinden virüsün bittiğini söylüyor, ama gel gör ki aynı almanya birkaç gün önce sokağa çıkma yasağı ilan etti.

ingiliz gazetesi, güya birçok ingilizin bu virüsü atlatmış olabileceğini belirtmiş. aynı ingiltere iki gün önce sokağa çıkma yasağı ilan etti.

italya ve ispanya gibi ülkelerin durumu ortada zaten;

italya'daki hastane

ispanya'daki hastane

virüsle ilgili en büyük risk şu: virüs yayıldığı taktirde, sağlık sistemini çökertebilir. yüzbinlerce insana aynı anda bakabilecek bir sağlık sistemi hiçbir ülkede mevcut değil. dünyadaki gelişmiş ülkeler de dahil, birçok ülkenin insanlara, evde kalın demesinin tek kerameti bu. anlayın artık amk mevzusunu. böyle gerizekalıca başlıklar açıp da hiçbir dayanağı olmayan, tutarsız argümanlarla insanların sinirini zıplatmayın. virüsle canı pahasına yoğun mücadele veren sağlık çalışanları ve ailelerinin hatırına, artık yapmayın şu trollüğü.