• şu konuyla ilgili mantıklı düzgün cümleler kuran kim olursa inanasım geliyor cehalet lanet bir şey.
  • "hijyen yaygın olmadığı için bağışıklık sistemimiz avrupa'dan daha güçlü" mü? hem bilgi yanlış hem argüman saçma. ne alaka ya.

edit: onlarca mesaj geldi. düzgünce fikir belirtenleri tenzih ederim ama ne meraklısınız ülkemize bok atmakta ya. oturduğum yerden bizim taharet musluğumuz var aga diye sallamıyorum. bunu söyleyince de hava atıyosun diyecekler ama avrupanın birçok ülkesini gördüm ve farklı yerlerde yaşadım. o kirli bu temiz diye bir şey yok. her kültürün temizlik anlayışı farklı. illa da ısrar ediyorsanız insan herkesi kendi gibi bilirmiş diyip kaçıyorum. isteyen kudursun ahahah.
  • abartıyor muyuz ? boğularak ölen 11 bin kişiye ve ailelerine sorun.

ülkeler vatandaşlarına evden çıkmama konusunu medya aracılığı ile pompalıyor, üretim ve tüketimleri yavaşlatıyor. sonra trilyon dolarlık bütçeyi kasalarından çıkarıp ortaya saçıyor. ne için? kaos sevdiğimiz için mi ? ingiltere 150 milyon sterlinlik bir bütçesini dünyanın en fakir ülkelerine hibe ediyor ki ingiltere son yıllarda paraya sıkışmış bir ülke olmasına rağmen bunu yapıyor.

virüs marttan önce mi yayıldı sonra mı yayıldı bu bir muamma olarak kalacak ancak dünya nüfusunun çok büyük bir bölümünü enfekte edip milyonlarla ifade edilecek can kaybına sebep olacağı matematiksel hesaplarla defalarca ortaya koyuldu.

üretim kaybı ve beraberinde getireceği sorunlar ise ayrı bir başlık konusu. abartıyor muyuz ? hayır.

edit: virüsün yayılımını durdurmak neredeyse olanaksız. yani dünya populasyonu bu virusle enfekte olacak. ancak şu an tüm dünya ülkelerinin mücadelesi virüsün yayılım hızını mümkün olduğunca aşağı düşürüp yoğun bakım ünitelerine gelecek hasta sayısını bir yıla hatta yıllara yaymak. eğer tüm dünya bir günde enfekte olur ve aynı gün yoğun bakıma koşarsa bu kadar hastayı aynı anda tedavi edecek yoğun bakım ünitesi yer yüzünde yok. ne kadar yavaşlatılır ve zamana yayılırsa o kadar çok insan tedavi edilebilecek.
  • covid 19 virüsün tehlikesi "ölüm oranından çok yayılma hızıdır"

yaşlılarda ve sağlık sorunu olanlarda nefes darlığı sebebi ile ciddi tıbbi destek gerekmektedir.

çok hızlı yayıldığı için sağlık sistemleri yetersiz kalabilir ve ölüm oranı o sebeple yükselebilir, alınması gereken önlemler ve bu tedbirlerin sebebi budur.
  • insanların , yöneticileri tedirgin olmasının sebebi ölüm oranının yüksekliği değil. hastalık aynı anda bir çok insanda görülürse , hastanedeki cihazların ve görevlilerin yetersiz kalması. örnek vermek gerekirse trabzon'da şu an yaklaşık 25 adet solunum cihazı boşta. bu virüsü kapan 55 yaş üstü insanların ortalama 5te 1'i solunum cihazına ihtiyaç duyuyor. 125 insana bulaşsa sıkıntı yok. ancak bu sayı 1000 olursa ne olacak? en büyük sıkıntı bu. bundan tedirgin oluyoruz.
  • hijyen konusunda, eve girince ayakkabı çıkarma, el yıkama, hatta üst değiştirme alışkanlığı yaygın olan milletiz o kadar da yermeyelim, ama sokağa tükürme, burun karıştırma, her gün duş almama, diş fırçalamama alışkanlıklarımız cidden büyük sorun ve evet tabiiki marttan önce gelmiştir virüs ülkeye hayal aleminde yaşamaya gerek yok. test yapmayınca yok saymayalım.
  • sorun hastalığın öldürme oranının düşüklüğü değil. sorun riskli sayılan grubu tedavi etmek için ihtiyaç duyulan yatak sayısı ve ekipmanın yetersizliği. boyutları büyürse yetersiz hastane ve olmayan ilacın kaygısını taşıyor insanlar.
  • başlığı açan esnaf kardeşim anlıyorum işlerin kötüye gidiyor ama çıkmicaz biz dışarı bilgin olsun.
  • en tehlikelisi az bilip her seyi bildigini sananlar. hala ingiltere ornegi veriyor. herd immunity iddiasi 10 gun oncede kaldi ve çoktan çöp oldu. ingiltere'nin 180 derece donup okullardan, publara kadar her yeri kapattigindan bile haberi yok. neden, cunku londra'daki hastaneler bir anda doldu.
    kaynak

bu aptalca iddia ile gec kalmalarinin binlerce kisinin hayatina mal olacagini artik tum uzmanlar soyluyor.

kaynak

yazidaki tek dogru sey nufus dagilimlari. bu konuda avantajliyiz.
  • hijyen olmadığı için mi avrupa'dan daha güçlü bağışıklık sistemimiz? unuttuğunuz bir şey var. biz ayakkabıyla eve girmeyen toplumuz. ayakkabıyla eve girilen yerde yaşadım. leş vallahi haliyle evler. ayakkabıyla girilen ortam ne kadar temiz olabilir ki? kimse kusura bakmasın türk kadınları sayesinde tüm dünyadan bin kat temiz bir toplumuz.
hesabın var mı? giriş yap