şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
464 entry daha
  • sars, ebola, mers ve swine flu ile yapılan karşılaştırmada, corona virüs'ün korkunç bir hızla yayıldığı görülebiliyor.
  • modaratörler tarafından acilen (bkz: wuhan virüsü) başlığı ile birleştirilmesi gereken virüs türü.
  • hala hindistan’da ortaya çıkmaması ilginç.
  • metroya binmeyin
    otobüse binmeyin
    maske kullanın kullanmak ile kalmayın stoklayın
    eve erzak alın stoklayın
    evden çalışma sisteminizi nasıl kurarsınız düşünün

benim planımı sorarsanız corona istanbula geldiği an çeşmeye kaçıp bilgisayar üzerinden çalışmayı düşünüyorum
    en azından deniz dibim arkadaşımında mis gibi evi var playstation deniz kum güneş derken karantina günleri daha güzel geçer diye düşünüyorum

elbet ülkemizede gelecek elbet bizde de okullar tatil olmak zorunda kalacak

bunun sistemi korkunç coronalı çocuk okula gitse günde fark etmeden min 100 çocuk hasta etse
    çocuklar eve gidip anne babalarını hasta etseler onlarda iş yeri derken çığır açar türkiyenin yarısından çoğu kısa sürede hasta olur

birde samimiyeti seven sürekli öpüşen tokalaşıp elimizi sürekli yüzümüze götüren bir toplumuz gelirse ayvayı yedik demektir

önlem almakta fayda var
    bu arada maskenizi n11 den değil gidip toptan maske satan yerlerden alın çünkü 1 maske 10 tl iken 150 ti ye satıyor deliler
  • müslüman kadınlara kapandiklari için zulüm yaparken şimdilerde kapanmanin bulaşmayı azaltması gerekçesiyle kendi halkına kapanması için zulüm yapıyorlar. bilmem anlatabildim mı
  • corona virüsü aşısı

uq (university of queensland) araştırmacıları dün bu virüse karşı ilk aşı örnegi ürettiler, ileri klinik testler sonunda piyasaya sürülecek aşı..
  • hastalığın kuluçka süresinin 14 gün olduğu düşünülürse iran’a sınırlarımızı kapatmakta epey geç kaldığımızı düşünüyorum. daha ilk vakada gerekli önlemler alınmalıydı. vaka sayısının 8’e yükselmesini beklemek büyük riskti; gelen geldi, alan aldı gözüyle bakıyorum artık. çin gibi gelişmiş bir ülkenin yanında, içinde bulunduğumuz kalabalık toplumu ve sağlık bilinci açısından epey gelişmekte olduğumuzu göz önünde bulundurursak virüsün bizdeki yayılımı, bir ironi olarak temizliğin imandan geldiği düşüncesine ve %80’lik müslüman nüfusa karşılık, ülkemizde daha hızlı ve ölümcül olabilir.

bunun dışında corona virüsüne, hayvanlar dünyasında özellikle kedilerde sıkça rastlanır ve kedilerdeki immün adaptasyon sayesinde, çoğu zaman bu virüsün hastalık yapıcı etkisi yoktur. bağışıklığı düşük hayvanlarda etkin hâle gelebilse de sıkı bir tedavi ile yok edilmesi mümkün olmuştur. ancak bu virüsün herhangi bir sebeple mutasyona uğraması ve girdiği bedende, yani bulaştığı hücrede kendi enzimlerini kodlayabilme ve çoğaltma özelliğine sahip olması, tedavisini mümkün kılamamaktadır. yani vücudumuz bir kanserli hücreye gösterdiği tepkiyi (kanserli hücreye karşı savunma mekanizmamızın devreye girmesi), corona’ya karşı gösterememektedir. çünkü bu virüs, dna replikasyonu özelliğine sahiptir. girdiği hücreye hâkim olur ve bir hücrenin bütün mekanizmasını kendi hizmetine sokabilir. böylece hücresel tüm işleyişinizi ele geçirebilir. bu sebeple her insanda ne tür bir mekanizma geliştiriyor; nereye yerleşiyor tam olarak bilinmiyor. bütün bunları bir araya getirince, yakın bir zamanda corona’ya karşı herhangi bir tedavinin bulunabileceğini de düşünmüyorum ben. insanlığın bu virüs karşısındaki çaresizliği, yapabileceklerinin şimdilik önlem ve karantina boyutunda olması korkutucu.
  • bu virüsten korkmayın. benim anladığım kadarıyla en büyük sorun bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan bebek, çocuk ve yaşlılarda bu virüs tehlikeli olabiliyor.

uzmanlardan bir ses kaydı mevcut.

dinlemek için tıklayınız...
  • çözüm için ülkeleri birbirlerine birleşmiş milletler’den daha çok yaklaştırması gereken virüs.

ulan sayın ülke liderleri !!! eğer bir araya gelip, bilim insanlarınızı ortak paydada birleştirip bu virüsün yok edilmesi için çözüm üretemezseniz burnunuzu sokabileceğiniz, içerisini karıştırabileceğiniz, savaş çıkartabileceğiniz ülke kalmayacak dünyada. adam olun, akıllı olun !!!
  • iran’daki öldürme hızını görünce daha da bir panik olmaya başladım farkında mısınız bilmiyorum ama iran komşumuz ordan hapşırsalar buradan çok yaşa diyecek kadar yakınız ve biz daha yeni hudutları kapatıp uçuşları durduruyoruz kaldı ki birde termal kamera olayı var ona hiç girmek istemiyorum uzmanlar kuluçka süresi 14 gün diye bağırıyor neredeyse bunlar hala termal kamerayla bir şey yaptıklarını sanıyorlar ! ya gerçekten insan hayatı bu kadar ucuz mu ? bu virüs öyle ayrım felan yapmıyor sayın yetkililer lütfen herkes olayın ciddiyetinin farkına varsın artık !