şükela:  tümü | bugün
  • normal yaşam düzenimin insanların karantina olarak değerlendirdiği yaşam düzeni olduğunu fark ettim ben.
  • yaşlıların dünya zikinde değilmiş.
  • hayat gailesi içinde kaybolmuşken, corona duvarına çarpınca farkına vardığımız gerçeklerdir. mesela ben evde eşimle konuşmaya başladım, iyi bir insana benziyor..
  • 65 yaş üstü erkekler kamusal alanların hepsini hoyratça kullanırken 65 yaş üstü kadınların genelde eve sıkışıp kalmış olduğunu daha açıktan fark etmiş olduk.
  • ihtilal ve yokluk görmüş bir neslin şu an gözle görülmeyen bir virüsü çok siklemediklerini..
  • modern hayatta birçok kişinin dışardan hizmet olarak aldığı birçok şeyi karantina döneminde dışarıdan karşılayamayınca; ekmek yapmak, sebze meyve yetiştirmek, musluk tamir etmek, yogurt mayalamak, yemek yapmak, saç kesmek gibi işe yarar becerilerin ne kadar önemli olduğunu hatırladık.
  • işe gitme derdi olmadan, bilgisayar, telefon, kitap ve yeterli derecede gıda stoku ile gayet mutlu olabiliyormuşum.
  • her şeye muktedir olduğunu sanan kibirli insanoğlunun hayatının aslında pamuk ipliğine bağlı olduğu gerçeği. düşünün ki daha küresel ısınmanın ve yarattığımız doğa tahribatının acı faturalarını ödemeye başlamadık, bu sorunların da gündeme geldiği bir dünya'da insanoğlunun yaşam serüveni büyük bir darbe almış olacak...
  • 1. çok pismişiz, elini yıkamayı yeni öğrenen insanlar var
    2. birikmiş paramız yokmuş, 2 ay evde otursak ne yeriz diyoruz
    3. besin zincirinde ne kadar aşağıda olduğumuzu anladık, virüs gerçeği

daha çok....
  • insanlar nasil bir yalan dünya icerisinde, nasil bir bagimlilik kültürünün icinde ki kendi evinde dahi huzursuz olabiliyor. insanlarin evleri bile kendilerine hapishane gibi geliyor. sürekli evde bunalmis videolar iletiler paylasiliyor.