şükela:  tümü | bugün
 • doğanın, baharın, dışarının geldiği bu vakitlerde bu değişimi gözlemleyemiyoruz. doğaya bakışımız körleşti bu vakitlerde
  kimse bahar güzellemesi yapamıyor, demeter'in gelişini kutlayamıyor. doğaya hükmetmeye çalıştığımız anda ondan koptuk şimdi.

  aşırı şehirleşme, kalabalık, dolaşım imkanları hastalığın yayılmasına katkı sunuyor. ama biyolojik olarak virüs bakteri üretimi, doğayı tahrip etmediğimiz zamanlarda da vardı, veba zamanları gibi. ya da anadolu'da yaygın olan sıtma, çıban, verem gibi. direkt değil ama yayılmasına etkisinin artmasına katkı sunuyor doğa tahribi.

  üretim, sosyalleşme, eğitim gibi topluluk işleri, sanatsal üretim, insani ilişkiler kesintiye uğruyor. ortadan kalkıyor. büyük kapatılma gerçekleşiyor.

  maymunları elle beslemeye alıştıran turizm, şimdi maymunların şehri istila etmesine yol açıyor. böylece ilerleyen zamanda o şehir maymun nüfusunun kalabalıklığı ve yerleşimi sayesinde gezilecek bir şehir olamayacak.

  obsesiflik düzeyinde bir temizlik anlayışı, izolasyon ihtiyacı yer edecek.

  yeni iletişim biçimleri yaratacağız. ki bu da internet üzerinden olacak. ya da daha az kalabalık olacak bir yaşam biçimi. ikincisi daha zor tabii ama ideal olan bu.

  doğa ile ilgili hakimiyet duygumuz azalacak, aynı şekilde doğa ile ilişkimiz daha natural olacak, belki de rousseau gibi.

  şehirlerdeki peyzaj düzenlemeleri, bina bakımları bu süreçte aksarsa belki daha iyi anlayabiliriz bu durumu.

  insan ilişkileri, izolasyon şartları altında, daha 'sanal' olacak. çin'de yasak kalktıktan sonra boşanma taleplerindeki artış buna bir örnek, insanlar zorunlu bir arada olma halinin yaşatacağı strese yenilecek.

  eğitimin iptali, üretimin durması, ticaretin bitmesi, tüketimin sadece zorunlu ihtiyaca yönelik olması, tüm bunların olmadan da hayatın sürdüğünü gösterecek bize.

  faturalar, temel ihtiyaçların devlet tarafından karşılanması, bu iş böyle de olabiliyormuş hissi uyandıracak.

  felsefe ve politika bu tür zamanlarda 'mahalle yanarken saçını taramak' türünden bir faaliyet içinde görülür. bu günleri anlamaya, anlatmaya, geleceğe dair bir öngörü sunmaya çalışan tüm politik ve felsefik metinler, çabalar boşa çıkıyor.
  birincisi, sırası mı şimdi diyerek, alıcıların tepkisi diğeri de sürekli değişen 'vakaların' etkisi yüzünden, söylenen her şey boşa düşüyor.
  evet insanların bu zamanda felsefe yapmaya, dinlemeye ihtiyaçları olmaz. ama felsefenin ve politikanın da kendini boşa çıkardığını, yaptırım gücünün ve etkisinin azaldığını düşünüyorum.

  daha pragmatist şeylere ihtiyacı olan insanlık virüs yüzünden, felsefeyi de gereksizleştirecek.
  felsefe de, kendisi açıklamaların, önerilerinin ışığında başarısızlık nedeniyle buna katkı sunacak. şu an hiçbir entelektüel, var olan durumu betimleyemiyor.

  her dönem, felsefenin bir alıcısı olmuştur.
  birileri entelektüeller ne diyor diye çaba harcarlardı. ya da savaş zamanlarında entelektüeller, sanatçılar en öne çıkar savaş karşıtı bir duruş sergilerlerdi. yine de felsefe ve politika ilgi çekerdi.

  tabii 2000li yılların zihin yapısı felsefe ve politikayı görünmez kıldığı için de insanlar bugün etkisiz her laf kalabalığına dikkat kesilmiyor.

  'çıplak hayat' 'sadece yaşam' beklentisinin ağır bastığı bu dönemde politika ve felsefenin tabutuna son çivi çakılıyor.

  'ancak hakiki ya da algısal bir kriz gerçek bir değişime yol açar'
 • 3 milyar insanın ellerini yıkayacak su bulamamasını ve yılda 1 milyon insanın intihar ettiğini fark ettiren gerçekler
 • evli olmadığıma seviniyor olmamdır. bu kadar süre evde dursam 4.evliliğimde biterdi.
 • zengin olan, maddi durumu yüksek olmayan, okumuşu, okumamışı, oyuncu, şarkıcı, bakkal rıza, beyaz yakalı, saygısız gençlik, gösteriş budalası, adana hürriyet mahallesi, adana baraj yolu, beşiktaş, kadıköy, fatih, üsküdar vs... hepsinin dışarıda fink attığı aslında hiç birinin birbirinden farkının olmadığı, sadece etiketine tükürdüğümün etiketi olduğu ve hepsinin vasıfsız olduğu gerçeğidir. hepsi aynı kafadır.

  okulda okumak sadece meslek öğretir, eşeklik bakidir sözünün bir bütün halinde doğru olduğu gerçeğidir.
 • ayılana gazoz, bayılana limon. herkes başının çaresine baksın.
 • aslinda baya da eglenceli biriymis benim herif ...
 • günde 30 kere el yıkamanın cildi kuruttuğu.
  insanların son günlerini geçirdiğini de bilse sosyal medyada paylaşım yaptığı.
  ben evde sıkılmıyorum ama açık havayı dağları taşları doğayı özlüyorum tabi ki. arkadaşlarımla birlikte olmayı.
  ne kadar yargılayıcı olduğumuzu.
  sizin hiç koronadan tanıdığınız öldü mü bilmiyorum. benim öldü ve çaresizliklerini gördüm. cenaze bile yapamıyorsun acısını paylaşamıyorsun yanına gidemiyorsun. ailesi hastanelerde... çünkü onlara da bulasmis oluyor zaten.
  korkuyorum bi nebze bi ay sonra kimleri kaybedecegimiz belli degil. insan daha degeeli olsa keske su ulkemde. keske yasasalar.
  bunu bir okuma bayramı film kampı olmadığını anlasak. tabi spor yapmalıyız. diri olmalıyız sağlıklı beslenmeliyiz. moralimizi yüksek tutmalıyız ama insanların ailelerinden uzak öleceğini düşünmek beni üzüyor şahsen. evinde kal diyoruz ama ev güvenli değil herkes için kimileriyse evsiz... sadece kendimizi korumayı öğrendik o da bi nebze...
 • kendini eve kapadığı halde piyasadaki tüm maskeleri depolayıp sağlık personeline bırakmayan, rafta 20 şişe kolonya kaldıysa 20’sini birden alan, kendi evde ailesiyle oturup çırağına, kalfasına “git dükkanı aç” diyen, milyon kez yurtdışından geldiysen 14 gün kuralına uy aq evladı denmesine rağmen “yaaa gençleri etkilemiyomuş” diye ortalıkta gezmeye devam eden ıq’su yunustan düşük tipler sayesinde gördük ki, 2 bin değil 20 bin sene geçse de insanoğlu bencillik ve açgözlülüğünden bir şey kaybetmeyecek.
 • bilim ve sanat gibi faydalı konularla ilgilenen insanların sayısı artacaktır diye düşünüyorum. ayrıca kolektif şekilde, her insanın emeği ve katkısıyla büyüyüp gelişen bu alanların gelişimi artıyor. çünkü çoğu insan evde sıkılmadan vakit geçirmenin yollarını araştırırken, yeni ve farklı şeylerle tanışıyor.

  örneğin youtube'da ted ve tedx kanallarına mutlaka bir bakın, ufkunuz kesinlikle açılacaktır. bol bol vaktiniz varken kendinizi geliştirebilirsiniz. bugün yoğunlaştığım, bilgimi derinleştirdiğim alan; çizim yapmanın bilgiyi nasıl kalıcı hale getirdiği, daha iyi pekiştirmeye ve kavramayı sağladığıydı.

  how drawing helps you think | ralph ammer | tedxtum
  how to draw to remember more | graham shaw | tedxvienna

  *ingilizcesi iyi olan insanlar dilerlerse türkçe altyazı ekleyebilir. henüz o seviyede olmadığım için ben ekleyemiyorum, insanlığın yararı için yapabildiğim başka faydalı işlerle katkıda bulunmaya çalışıyorum.
  sizin de ingilizce bilginiz varsa tüm insanlığın yararı için altyazı ekleyerek katkıda bulunabilirsiniz.