şükela:  tümü | bugün
 • günlerdir düşündüğüm bir mevzu.
  istatistiksel olarak ölüm oranı 3.4%, hastalıktan ölenlerin yaş ortalaması 60.

  kaynak

  daha öldürücü olan hastalıkların olduğunu da düşünürsek sanki biraz fazla panik var insanlarda.

  konu hakkında daha bilgili arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
 • öldürüyor olması olabilir mi?
 • hastalığın kendisi çok aşırı ölümcül değil ama çok kolay bulaşıyor. bu sebeple hastanelerin kapasitesi yetmiyor ve sağlık sistemi çöküyor.

  italya'da bir doktor artık o kadar fazla hasta var ki aralarından hasta seçiyoruz dedi.
 • ismi yanlış verildiğinden dolayı. eğer coronavirus yerine (bkz: corona gribi) denseydi bu kadar korkutucu olmazdı. eskiden de benzer örnekleri oldu ama bu kadar büyütülmemişti.

  (bkz: kuş gribi)
  (bkz: domuz gribi)
 • trieste limanı kapanmak üzere. başka sözüm yok.

  lojistik sektöründeki arkadaşlar; el ele tutuşup intihar edeceğimiz güzel bir lokasyon gerekiyor. bir el atın.
 • 10 yıl önceki domuz gribi bundan çok daha yüksek yayılma ve ölüm oranlarına sahipti. fakat bu kadar panik, telaş yoktu. okullar tatil edilmemişti. şimdi okul tatili, seyircisiz maç vs. düşünülüyor. bu kadar abartı bir panik havası yaratılmasının arkasında küresel kimi planlar var gibi geliyor. (elbette bu küresel akıllar abd'den çıkıyor.)

  not: her yıl görülen grip salgınları eninde sonunda dünyada bu civarda ölümlere sebep oluyor. her yıl grip yüzünden türkiye'de onlarca, belki yüzlerce insan ölüyor. akciğer, kalp problemi olanlar, yaşı yüksek veya bağışıklık sistemi zayıf insanlar ölebiliyor. ve hiçbir hastanede bu bilmemne gribi nedeniyle ex oldu diye kayıtlara girmiyor. dolaşım sorunu, zatürre, akciğer kalp yetmezliği vs olarak giriyor.
 • abartılma nedeni ölüm sayısından/oranından çok karşısında ne yapılacağı bilinmediğindendir. insan oğlu çaresizlik hissettiğinde panikler. yüzdesel olarak bakıldığında covid-19 diğer ölümlere göre çok daha düşük bir orana sahip, ancak çaresizlik abartı ve panik durumunu da beraberinde getiriyor.
 • sosyal medya, bilginin ve dezenformasyonlarin hızla yayılması.

  somada 301 kişi oldu. 5 yil önce hemde. 5 yılda bu kadar konuşulmadı.

  ölen yok ve daha 5 hafta olmadı çıkan haberlere bak.
 • virüse karşı devletler bazında verilen tepkiler ve yapılan müdahaleler ölüm oranından kaynaklı değil. diğer başka hastalık ya da ölüm nedenleriyle kıyaslanınca ölüm oranı düşük ama bulaşıcılık düzeyi çok yüksek bu durumda en başta sağlık sisteminin kilitlenmesine neden oluyor. birden bire hastanelere kapasite ve imkanlar dahili üzerinde hasta gelmeye başlayınca tıbbi cihazlar, yataklar, yoğun bakım üniteleri gibi hizmetler ve sağlık personeli yetişemiyor hastalara bu da sistemin kilitlenmesine neden oluyor.
  hasta olanlar üretime katkı sağlayamadıkları için üretim aksıyor.
  ham madde tedarik zinciri aksıyor yine üretim aksıyor.
  hammadde olmayınca da iğneden tut daha karmaşık daha kapsamlı ya da hayati ürünlere ulaşmakta sıkıntı çıkıyor.
  piyasada mevcut ürünler azaldıkça firmalar ürün fiyatlarını artırıyorlar ya da ürünler kara borsaya düşüyor ve fiyatlar iyice uçuyor. bu durumu ülkemizde özellikle maske ve dezenfektan ürünlerinde net olarak görmekteyiz zaten.
  oluşabilecek toplumsal ya da kitlesel panik ya da karmaşaya hiç girmiyorum.

  bu virüs salgınında sorun öldürme yaşama oranı değil devletin halkına sunduğu hizmetlerin aksaması hatta kilitlenip durma noktasına gelmesi. bu yüzden devletler her şeyi göze alıp karantina uygulaması yaparak sistemler üzerinde kontrolü ele alıp hasarı en az düzeye indirmeye çalışmaktalar.

  her yıl kalp krizi, kanser ya da grip gibi hastalıklardan bu virüsten onlarca belkide yüzlerce kat insan hayatını kaybetmektedirler ama onca insan çok kısa bir zaman diliminde hastalık nedeniyle hastanelere gelmedikleri için sağlık sistemi bu sayıyı tolere edip kaldırabiliyor ama hepsi birden hastanelere gelecek olursa sistem yine kilitlenme yolunda olacaktır. bu nedenle bu virüs nedeniyle devletler diğer hastalıklardan daha farklı bir yaklaşım sergiliyor.
 • abartılmıyor korkuluyor. sebebi çok çabuk yayılması ve bulaşması. ve bu virüse karşı herhangi bir tedavi, ilacın ve aşının geliştirilememiş olması. kuş gribi, domuz gribi ve bir çok benzer virüs yayılımında ne yapılacağı biliniyordu bulunabilmişti.