şükela:  tümü | bugün
 • aslında aklıma bu gece gelen bir fikirdir.als hastası anneanne'mi 8 şubat'ta nefes darlığı ve yüksek ateşten hastaneye kaldırdık ve kendisini 13 şubat'ta kaybettik.sözlük olarak ocak ayından itibaren herkes bir hafızasını sorgulama yaparsa belki de virüsün ülkemizde çok öncesinden gezdiğini bulabiliriz diye düşündüm.ocak ayından itibaren kim kaç tane +60 yaş üstü yakınını ne şikayetten kaybettiğini sözlük olarak yazarsa belki ülke olarak bile keşfedemediğimiz bir virüsün aylardır bizlerde dolaştığının farkına varmamız için güzel bir fırsat diye düşündüm.şahsen ben bu virüsün en son bize uğradığı fikrine inanmıyorum.virüs çıkıp yayıldığından itibaren 1 ay boyunca direk uçuşlar devam ediyordu.evet sözlük son 3.5 ay içinde kim kaç yakınını hangi rahatsızlıktan kaybetti ? belki de virüsün farkında olmadan direk rahatsızlandı ve öldü mü denildi ?
 • son günlerde arkadaş ortamında konuşulan konumuz bu. doğru olduğuna inanıyorum, sadece cep telefonu aksesuarları için bile birçok insan her ay çin'e gidip geliyor.
 • şu an bunu konuşmanın bi mantığı yok
 • birkaç farklı ildeki doktor arkadaşlarla görüştük birkaç gün önce. söylenen genelde şuydu " her gün 3-5 kişi ölüyor. semptomlar da aynı. ama elimizde kit yok. biz de kimisine kalp diyoruz , kimisine akciğer embolisi diyor gönderiyoruz".

  yani anlayacağınız durum sanılandan da karışık
  (bkz: #103981004)
 • önceleri benim de inandığım sonra vazgeçtiğim düşüncedir.

  önlem alan ülkelerin bile 30 günün sonunda geldikleri nokta sağlık sistemlerinin dolup taşması iken, türkiye gibi sosyal bir ülke, sıfır karantina ile 2 ay bu hastalığı yaşamış olsaydı hastanelerde pek de saklanamayacak durumlar yaşanırdı.
 • ocak ayından beri var mı bilemem ama bu virüsün en az 1 aydır ülkede olduğu kesin.

  şöyle ki sağlık bakanı ilk vakayı 12 mart günü açıkladı.kişinin bu virüsten hasta olduğunu anlaması,bunun açığa çıkması için en az 14 gün gerekli.

  edit:dm'den kuluçka süresinin en az 14 gün olmadığı 2 günde belirti verebildiği yönünde uyarı geldi. yazdıklarımı bu uyarıyı göz önünde bulundurarak okuyabilirsiniz.ancak ocak ayında verilen bazı haberlerde kuluçka süresinin 22 güne kadar çıktığı da söylenmişti. tüm bu bilgilere bakınca yine en az 1 aydır ülkede demek mümkün bu hastalık için.

  bu süreyi göz önüne alırsak ve yurtdışı temaslı dahi olsa geldikten sonra hastalığı fark edene dek bir süre geçtiğini düşünürsek bu kişi en azından şubat sonundan beri ülkede demektir.

  bunun dışında virüsten ölen ilk kişi var.kendisinin taksimde bir eczane sahibi olduğu teyit edildi.ve virüsten ölen ilk kişi(bkz: ihsan giray)hastalığı yurtdışından kapmamış.hastalığı kendisine bulaştıran kişi kalfası ve kalfası çin teması ile hastalığı almış.ihsan giray'ın 17 mart'ta öldüğü açıklanmıştı.17 mart'ta hayatını kaybeden kişinin kaç gün hasta kaldığını ve kaç günde öldüğünü bilmiyoruz ancak virüsü kapması,14 gün kuluçka ve hastalık evresini göz önünde bulundurursak resmen açıklanan ilk vakadan en az 20-25 gün önce hastalığın türkiye'ye girdiği çok açık.

  burda iki nokta var:ya hastalık biliniyordu ama açıklanmadı.ya da hastalığı ülkeye taşıyan kişiler uzunca bir süre farkedilemedi.ki bana ikinci seçenek daha olası geliyor.kayıt dışı gelen birçok korona haberi ve insanların geçmişte buna benzer şikayetler geçirdim açıklamalarını düşününce bunu görmek zor değil.

  evet resmi olarak açıklanan ilk vaka tarihi 12 mart yani 9 günlük bir süreç. ama basit bi matematikle bu açıklanan verilerle bile hastalığın en az bir aydır ülkede olduğunu görebiliyoruz.
 • ocak sonunda, şubat basında hastaneye gitmiştim. ben hasta değildim. annemi götürmüştüm. hastanede gerçekten acı acı öksürenler falan vardı. hemen muayenesini yaptırıp çıkarmıştım.

  ocak ayı sonunda, 15 gün tatilde grip olan arkadaşlar, daha önce hiç bu kadar ağır grip geçirmediklerinden bahsettiler. hepsinde öksürük vardı. hayatlarında böyle bir grip yaşamamışlar.

  ben de corona'nın ocak sonu, şubat başında ülkemizi şöyle bir dolastığını düşünüyorum. ama işte test yapmayınca hasta ilan edilemiyor..
 • ocak ayinda babami 2 kez acile goturen bir hastaligi olmustu. kendisi koah hastasi ve ocak ayinda gecirdigi grip cok zorlamisti kendini. nefes darligi, halsizlik vs ciddi sikintilari vardi. oksuruk sorunu iyilesmesine ragmen 1 ay kadar surmustu.
 • kesinlikle katıldığım önerme ocak ortalarında çok ağır, ateşli, öksürüklü grip geçirdim. bırakın ayağa kalkmayı su içmeye mecalim yoktu. ben iyileştim ablam, ablam iyileşti kardeşim sırasıyla hastalandık. dershanemde tüm sınıf sırasıyla ağır grip yaşadık. hayatımda bu kadar ağır derece hastalandığımı hatırlamıyorum
 • şubat ayında bir yakınımızı grip, nefes darlığı ve buna bağlı kanda oksijen azlığından kaybettik. o zamanlar da “wuhan virüsü” başlığında bir taziye çılgınlığını anlatmıştım.