şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: adana konusunu çok soran oluyor. buyurun ben bu entryi girdikten çok sonra gelen açıklama.

benim şahsi fikrim karantina merkezi adana’ya kurulmalı. ilk hastalar oraya nakledilmeli. iyileşeceklerse ve hastalık ortadan kalkacaksa muhtemelen ilk orada kalkacak.

....

corona virüsten korunmanın 14 kuralı!

1 - ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

2 - soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3 - bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

4 - kıyafetlerinizi 60-90°c’de normal deterjanla yıkayın.

5 - ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

6 - ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

7 - yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

8 - öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

9 - yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

10 - kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

11 - tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

12 - soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

13 - hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.

14 - bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

bunlara da dikkat:

- panik yapma, bilinçli ol.
    - elleri, yüzü gözü sürekli yıka.
    - tehlike geçene kadar sosyalleşmeyi askıya al ( el sıkma, çocuk sevme, tokalaşma, kafalaşma, kısaca yakın temasta bulunma ve yetkililerin uyguladığı yasakları takipte ol) ve çekirdek aile seviyesinde küçül.
    - yediğine içtiğine dikkat et ve evde de olsa yorucu olmayan ama vücudu aktif tutacak spor aktiviteleri yap ( terleyip soğuğa çıkıp üşütme)
    - farklı bir hastalığa da yakalanmamaya çalış.
    - her hastalık şüphesiyle hastaneye koşma. orada da riskler var. hasta değilken hasta olursun. belirtileri takip et öyle git.
    - her duyduğunu yiyip içerek, bağırsak sistemini bozarak savunmanı zayıflatma.
    - yurt dışına mecbur değilsen çıkma.
    - bu hastalık sonuçta bir tür grip virüsü. daha fazla gözünde büyüterek öncelikle kendin için tedirginlik oluşturma.
    - hastalık şüphen varsa bunun için yapabildiğin kadar insanlardan kendini izole et.
    - her duyduğuna inanma. bunun için en güvenilir referans yine resmi kurumlar.
    - son olarak moralini yüksek tut, bu dünya neleri atlatmadı ki?
  • üstüne zemzem atmak
  • gece herkes evindeyken camları aç ve havayı hsm ciğerlerine hem eve doldur ki sabahın tehditkar havasını solumayasın
  • yanmaz kefen artı corona önleyici muska.
  • devlet tarafından uçakla tüm ülkenin üzerine kolonya dökülmesi.

edit: entry baya beğenilmiş. burdan obicham te sezen.
  • bütün corona şişelerini boşaltmak da bir çözümdür
  • (bkz: sıra dışı)

yazıyorum, 'sıradışı çözüm'.. umarım yayılmaz.
  • sandozunu içen yatsın. ben içtim yatıyorum. iyi geceler! sabah ola hayrola
  • acı yeyin. terleyene kadar acı yeyin