şükela:  tümü | bugün
  • bugünlerde bir çoğumuzun rutini; geç saate uyan, telefonla takıl, sürekli bir şeyler ye, telefonla takıl, geç saatte uyu.

bu döngünün getirisi kuşkusuz fazla kilolar olacaktır. çünkü evdeyiz malûm kalori açığı oluşturmaya ortam pek elverişli değil.

benim tavsiyem az çok herkesin gün içersine mutlaka ev egzersizlerini eklemeleri. bunlar için birçok güzel uygulama mevcut. nike training 'i tek geçerim.
    tabata egzersizleri de kısa ama çok etkilidir. çok yorar.

bunun haricinde beslenme düzeni de önemli kuşkusuz.
    sabah uyanır uyanmaz limonlu ılık bir bardak su bağışıklılık sisteminin güçlenmesi ve metabolizmanızım hızlanması için iyi olabilir. sonrasında sağlıklı ve yüksek proteinli bir kahvaltı sizi tok tutacaktır. bence kızartmalar en çok size bu günlerde cazip gelecektir ama dikkat etmek gerekir. gün içersinde elleriniz çok abur-cubur aramaz ise ki arayacaktır, (kuruyemiş ya da meyveli bir ara öğün iyi olabilir) bence ikinci öğününüz de günün son öğünü olarak saat 18:00'da yapacağınız akşam yemeği olmalı. et ve sebze ağırlıklı sağlıklı bir menü ideal olacaktır. tatlı krizinde muzlu yoğurt öneririm. belki akşam ise güzel bir film eşliğinde çok az yağlı bir porsiyon patlamış mısır ile günü tamamlayabilirsiniz.

bunlar benim nacizhane önerilerim. elbette farklı fikirler ve zıt yorumlar olacaktır.
  • aslında herkes kilo alırsa problem yok. halkımızı mutfaklara davet ediyorum.*
  • 1- yaşlı ve fakir olmak.
    2- işe gitmek zorunda kalarak hiç eve kapanamamış olmak.
  • çıkalım da, nasıl çıkarsak çıkalım.
  • (bkz: burpee)
  • diyet + ağırlık.

az paraya kıyıp ağırlık ve bir de ağırlık sehpası alırsanız bu iş huzur içinde çözülür. bu ikili sayesinde spordan uzak kaldığım hiçbir dönem ciddi bir değişiklik yaşamadım, fit kalabildim.

evde uygulanabilir bir programım var full body. mis.

edit: diyet yazdığıma da bakmayın. kastettiğim şey yeme içme işini çok abartmamak. diyet adamı değilim ben.

evde çalışmanın da güzel yanları var yalnız. sporunu yapıyorsun hemen ardından duşa girebiliyorsun hem de kendi evinde, kendi duşuna! hemen ardından sıcacık ev yemeğini yiyorsun. süper olay.

ha ben bu gidişle evin bahçesine bir temel atma töreni yapıp kendime ufak bir salon yapacağım gibi duruyor. değerlendiriyoruz :))

edit 2: ağırlık dedik... ben salonda kendi vücut ağırlığımın 2 katı leg press giriyordum rahat. squad vb için de yüksek ağırlıklar gerekiyor evet. gidip binlerce lira döküp full set dizin demiyorum tabii ki. kaldı ki herkesin evinde böyle bir yeri de yoktur.

benim de böyle bir ağırlık setim yok. evde çalışırken, normalde girdiğim ağırlıklardan daha düşük ağırlıkla çalışıyorum; lakin yüksek yoğunluklu bir programım var. super set+bol tekrar şeklinde. gayet iş görüyor.
  • (bkz: su orucu)
  • evde spora devam.