şükela:  tümü | bugün
 • cevabı bayadır kafamı kurcalayan soru.

  şu vakte kadar alanında ehil kimselerin beyanlarından ve düşüncelerinden çıkardığım sonuç: ?hiçbir şey eskisi gibi olmaycak. kurulu düzenler yıkılacak, yenileri inşa edilecek, otoriteler el değiştirecek... çok değil, birkaç yıl sonra, şuan olduğundan çok daha farklı bir dünyada yaşıyor olacağız...

  eğer, bu konu üzerine eğilen muteber raporlar ve açıklamalar varsa, entry girerek bizlere bildirirseniz makbule geçer.
 • (bkz: #103910904)
 • hiç bir şey değişmeyecek olan durum.
 • bu sorunun cevabını vermek için çok erken çünkü ölümler had safhada devam ediyor özellikle italya'da. türkiye olarak daha olayın başında olduğumuzu düşünüyorum.
 • kapalı sınırlar, dünyanın "küçük" sıfatını kaybetmesi, sportif düzenlemeler, endüstri 4.0, ucuz çin malı, tıbbi ilerleme yönü değişimi, milliyetcilik (evet bu olacak)
 • bana gore dunya degisecek illaki ancak insan ayni insan. helak nedir nasil olunur konulu piyesi izlemeye devam edecegiz dunya sahnesinde.

  avrupa ozelinde kapatilan sinirlarin tekrar acilmama ihtimalini ongoruyorum. shengen olayi yalan olabilir. bunun sonucu avrupa birliginin durumu nasil olur orasi karisik.

  bu fikrimi suradan temellendiriyorum, her ulke kendi icerisinde virusu temizledikten sonra ilk yapilacak is virusun tekrar yeni bir salgina yol acmamasi icin kati onlemler almak olacak. muhtemelen bu onlemlerin en basinda sinir kontrolu gelecek; bknz çin. bu hafta itibariyle yerel virus vakasini sifir olarak duyurdu, artik vakalari disari kaynakli dolayisiyla disariya daha kapali bir politika sergilemeye basliyorlar.

  amerika; ihtiyaci olan sosyal saglik sistemine bence hala kavusamayacak, cunku saglik sistemini sosyal degil paraya dayali olmasini yine kendi halkinin cogunluk ve guc sahibi olanlari istiyor. gostermelik bazi eyaletlerde uygulamalar gelisebilir, ancak amerikada kimse vergisine ek yuk getirip "baskasinin" saglik harcamasini karsilamak istemiyor. yani adamlardaki bireysellik o kadar seytani bir boyuta gelmis ki birarada yasayip insanliktan nasil cikilir, vicdan nasil koreltilir yasayan ornek.

  daha teknik yorum isteyenler icin, mutercimler hoca'nin soyle bir yayini var bu konu ile ilgili.

  https://www.youtube.com/watch?v=sidfvcwmrzq

  https://www.youtube.com/watch?v=je7y6m3eb2i
 • aynı hayata geri dönüş olmayacaktır muhtemelen. aynı hayata geri dönersek, yeni felaketlerle yeniden yüz yüze geliriz.