şükela:  tümü | bugün
229 entry daha
  • bu gece mhrs den randevu alınarak sabah ilk aşılar yapılmaya başlanacak.öncelik sağlık calışanlarınin.baska bir sistemden de 1. grup da olup almadıkları kontrol ediliyor. 180 gün icinde kovit olduysanız listede adınız cıkmaz. an itibari ile mhrs sistemi aşırı yoğunluktan kilitlendi. güzel günlere özlemle
  • perşembe akşamı(14.01.2021) saat 20.00 de vurulmak üzere randevu aldığım aşı olmaktadır kendisi.son 6 ay içerisinde covid-19 geçirdiğim için alabileceğimi düşünmüyordum ama alabiliyormuşuz.süreci aşama aşama ekleyeceğim.

saat 20:14
    şu an kendi insiyatifimle hastane civarlarında beklemekteyim.hastaneye gelip randevumun olduğu polikliniği buldum ve doktor bilgilerimi kontrol ettikten 1 dakika sonra aşımı oldum ardından çıkabileceğim söylendi.anında sms bilgilendirmesi de geldi.

aşı yapılırken herhangi yanma veya acı söz konusu değil.iğne korkum sağolsun şeker seviyemdeki klasik düşmeyi yaşadım.onun dışında iyiyim.ikinci doz için 11 şubata randevu almam söylendi.
  • az önce cuma gününe aşı için randevu aldım. intern doktor olduğum için öncelikliler tanımına uyuyorum.e-nabızdan siz de covid-19 aşısı durumunuza bakabilir, öncelikli iseniz randevunuzu alabilirsiniz.
    ve evet hem doktorlarca hem de tıp öğrencilerince aşıya büyük rağbet var. aşıyı olduktan sonra herhangi bir yan etki olursa editlerim. kalın sağlıcakla sözlük sakinleri.
    edit: 1. grup sağlık çalışanları. 2. grup 65 yaş üstü diye gidiyor. 1. grup bittikten sonra sırayla diğer gruplar da randevu alabilecek.
    edit2: bugün aşımı oldum. bir sonraki dozum 12 şubatta. yani söylenildiği gibi 28 gün arayla yapılıyor aşı. yapılırken hiç acımadı. daha yeni oldum zaten, herhangi bir sorun yok. tıp okuyor olabilirim ama kendi kanını görünce bayılan (bkz: vazovagal senkop), iğne korkusu olan biriyim :) canım tatlıdır benim :d . bir şey olmadı ama. gayet rahattım. iğne yapılan yerde de henüz bir kızarıklık (bkz: eritem), şişlik yok.
    edit3: yorgunluk yaptı, erkenden uyuttu. aşının yapıldığı yerde dokunmayla hassasiyet var, kolumu yukarı kaldırdığımda hafif bir ağrı. ama ciddi bir şey yok.
    edit4: taşikardi, palpitasyon ve dispne başladı.
    edit5: taşikardi, palpitasyon devam. cumartesi günü pulse:125'leri gördü. pazar günü ise 105-110 civarı seyretti. tabi tüm gün monitorize etmedim kendimi. dispne nedeniyle pulse oksimetre ile satürasyonuma baktım, 96-97 normal. durumum dayanılmayacak gibi değil. kahve içmeyi bıraktım. vagal manevralar yaptım. sorun aşı kaynaklıysa ne âlâ? ya değilse :)
  • aşı çalışmasında sadece 18-60 yaş arası herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişileri aşılayıp hastalığı ağır geçirme veya ölüm olmadı demek saçmalık.zaten o gruptaki insanlar sağlık sorunu da olmamasını hesaba kattığımızda hastalığı ağır geçirme şansı çok çok düşük.henüz 60 yaş üstü veya hastalığı olan kişilerde denenmemiş bir aşıyı almanın mantığı nedir?neden tek bir aşıya bağımlı kalıyoruz? etkinliği ispatlanmış 60 yaş üstüne denenmiş diğer aşılardan neden sipariş etmiyoruz? o kadar düşünmeme rağmen tek bir mantıklı sebebini bulamadım.
  • bugün öğlen ilk dozunu olacağım aşıdır

edit: oldum, biraz yorgunluk var biraz da kol ağrısı dışında bir sıkıntı yok. kol ağrısının sebebi soğuk aşıyı yarım saniyede kasa enjekte edilmesi.
  • randevumu aldım, inşallah bugün oluyorum. bu aşıyı olan hiçkimse ağır hasta olmadı ve bu kadar hızlı üretilmiş bir aşıdan bekleneni veriyor. hiçkimse tereddüt etmemeli. sayılara anlamsızca takılmayın. hastanelik olmamak covid için en önemli hedeflerden biri.
  • aşının kötü olduğunu düşünmemekle birlikte bu aşıdan bile yeterli sayıda getirilememesi garabet gerçekten.
  • oldum kurtuldum. şimdi acil covid poliklinik duvarlarını yalama vakti
  • faydasız olacak gibidir. (bkz: e484k)
  • maske takmaya göre daha az koruma sağladığı söylenen aşı. allahın çinlilerine ve televizyonlara çıkıp bu aşının faydalarını anlatanlara güvenmediğim için yaptırmayı düşünmediğim aşıdır. avrupalı aşılar gelirse parasını verip olurum.
26 entry daha