şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • gönüllü olmak istiyorsanız
    güvenilir aşıdır. aşı teknolojisi yıllardır kullanılmaktadır. en önemlisi (bkz: mrna) aşısı değildir
  • gönüllü olunca para verilip verilmediğini merak ettiğim çin aşısı.

eğer hem araştırmaya katkı sağlayıp hem de ödeme yapılmıyorsa veya cüzi bir miktarsa bugün geldiğimiz noktayı gösterir. türkiye'nin de içinde bulunduğu faz-3 çalışmalarının yapıldığı ülkelere şöyle bakıldığında durumun vehametini anlayabilmek gerekir.

şu haber

ve şu haber den sonra bütün afrika kıtası ayağa kalktı. başka söze gerek yok.
  • şuradan çalışmalarına gönüllü olabileceğiniz aşı. plasebo vururlarsa karışmam ama. *

https://covid19asi.calismasi.info/
  • sağlık bakanlığıyla bir şekilde ilişkili kişiler tarafından sürekli yapılan açıklamalarla alt metinde gazlanması manidar.

biri çıkıp, biontech faz-3 sonuçları açıklandıktan hemen sonra o aşıyı gömüp bunu övüyor. biri çıkmış ikisi de iyi aslında yea diyip sanki başka faz 3 aşı çalışması yokmuş gibi takılıyor.**

anladık kardeş, sağlık bakanlığı sinovacla anlaşma yapmış, size düşen de "bu da iyidir" algısını yandaş basınla kol kola yaymak.

şurada aşı çalışmalarının durumuna ilişkin gördüğüm en objektif ve detaylı bilgiler var. daha iyisi de vardır eminim.
    devletlerin ve medikal sektörün ayak oyunlarına kanmayıp doğru bilgi için bolca araştırma yapmak gerekiyor. ne yazık ki bu olanağı ulusal basın bize sunamıyor, çok acı.
  • gönüllü olmak için form doldurduğum aşı. umarım bana aşı vururlar, çok istiyorum çünkü.

risk almayı seviyorum. aşı olursam, burayı editlerim.
  • faz 3 çalışmaları türkiye'de başlayan ve eninde sonunda birçoğumuzun olacağı aşı gibi gözüken covid 19 aşısı. mrna teknolojisi beni biraz ürkütüyor, açıkçası inaktive virüs aşısını tercih ederim şu ortamda.
  • aşıyı buldunuz da bir de seçme lüksünüz var sanki. yok mrna olmasınmış da yok şu yok bu. ha 1. dünya ülkesi vatandaşıysanız bilemem ama türkiye’de yeterince aşı bulabileceğiniz bile şüpheli.
    (bkz: yeterince covid aşısı alınmayacak olması)
  • onay aldı mı bilmiyorum ama türkiye'nin 10 milyon adet sipariş ettiğinin açıklandığı aşıdır.
    https://www.sondakika.com/…ulanacak-diger-13752589/
  • türkiye'de sürekli insanlara bu aşı vurguluyor, sağlık bakanlığı devamlı sipariş veriyor hatta tüm yurdu bu aşı ile ücretsiz aşılamayı planlıyor. hasılı kelam bu aşının faz 3 sonuçları nedir, yüzde kaç etkili, fda vb kuruluşlardan onayı var mı ortada hiçbir bilgi yok. adam akıllı 2 tane aşı var biontech ve modernanin ancak biz ısrarla bunu sipariş ediyoruz.

sağlık bakanlığı'nın bakın herkesi aşıladık demek için getirdiği bir aşının kobayı mıyız biz?
  • 20.11.2020 itibari ile faz 3 çalışmasına dahil olduğum aşıdır.

sağlıkçıların ardından gönüllü sivillerde uygulama başladı, aşı grubunun %33 ü placebo, kalanı gerçek aşı. uygulamada size uygulanan aşı seri no ile takip ediliyor. ne aşıyı vuran ne siz gerçek mi plasebo mu bilmiyorsunuz. yan etki, ölüm vs. olursa seri numarası ile plasebo veya gerçek aşı uygulanıp uygulanmadığına bakılıyor.

aşı uygulamasından bir gün önce antikor ve pcr testlerine bakılıyor.

ben ilk gün hafif kırgınlık harici yan etki yaşamadım. 15 gün sonra 2. doz uygulanacak.

faz 3 tamamlandığında plasebo grubu geri çağırılarak gerçek aşı uygulanacak

bu aşı hakkında pekçok spekülasyon var, örneğin aşının çin'den bedava gönderildiği ve tüm toplumun kobay edildiği yazılıyor, bu bilgi yanlış

aşı maaliyetine ilişkin bu paragrafta verdiğim bilgiyi kaynağımı açıklama şansım olmadığı için edit ile çıkarıyorum.

sorgulamak güzel ancak bir aşı başarılı dahi olsa salgının durdurulabilmesi için toplumun geneline uygulanması şart. yalan yanlış her aklına gelen varsayımlarını internetten kesin bilgi gibi yayınlıyor. şu anda aşı karşıtlığı çok büyük tehlike.

niye pfizer alınmadı derseniz aşı için araştırma aşamasında ödeme yapan abd ve avrupa birliği öncelikli ve şu an için yeterli üretim kapasitesi yok

sinovac çin'de geniş kitlelere uygulanan eski teknikle üretilmiş bir aşı, yine de faz 3 kontrollü olarak tamamlanmış değil, muhtemelen ödeme zaman kazanmak için önden yapıldı ve ocakta çalışmanın tamamlanması ile 5 milyon kişiye bu aşı uygulanacaktır.

pfizer ve moderna da ilerleyen süreçte temin edilebilecektir, ancak aşının geliştirilmesi aşamasında risk alıp ödeme yapan ülkeler doğal olarak öncelikli ve mrna aşılarında üretim kapasitesi şimdilik sınırlı

edit; düşünen ve soru sormak istiyenler için bir süreliğine mesaj alımına açtım posta kutumu

son edit; aşı karşıtlarının küfürlü mesajları sebebi ile mesaj alımını kapattım.