şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • ailemdeki 60 yaş üstü hiç kimsede antikor ürettirmemiş boktan aşı.
 • ailemden bu aşıyı olan birçok kişi var, kimsede hiçbir yan etki görülmedi. ne bi ateş çıkması ne bi halsizlik ne bir vücut ağrısı... hiçbir şey. vücut ölü virüsle hiç mi savaşmadı arkadaş? en ufak bir şey hissetmez mi kimse?
  ilginç bir aşıdır.
 • 2. dozun üzerinden 1 aydan fazla zaman geçtikten sonra babaanneme antikor testi yaptırdım. testi yaptırdığım labaratuvar normal antikor testi ile aşı sonrası antikor testinin farklı olduğunu söyledi.

  test sonucunda 6.87 gibi bir değer geldi. görsel de paylaşayım. sonuç kağıdında referans aralığı yazmadığından sonucu yorumlayamadık haliyle. labaratuvara sorduğumuzda 2 ve üzerini antikorlu kabul ettiklerini, 2. dozun üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen babaannemin antikor seviyesinin çok yüksek olmadığını, 2. dozdan sonra çok daha yüksek antikor seviyesi beklediklerini söylediler. 2 ve üzeri antikorlu kabul ediliyorsa 6.87 gibi bir değeri neden bu kadar kötü gördüler anlayamadık açıkçası.

  bu arada babaannem çok fazla bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanan bir insan. ağrıları sebebiyle çok ağır ağrı kesiciler kullanıyor. onu da belirtmek lazım.
 • edit: sadece güncel ay test sonuçlarını aşağıya ekledim.

  erişimimde bazı imkanlar olduğu için düzenli olarak antikor testi yaptırıyorum.
  coronavac aşı çalışmalarında üçüncü fazda denektim. gerçek aşı denk geldiği ortaya çıktı. ikinci dozu olduktan 15 gün sonra ilk testimi yaptırdım. o esnada spike protein testi yoktu henüz, sars-cov-2 ıgg olarak geçen testi yaptırdım. bundan iki ay sonra ise spike protein antikor testi yaptırabilmeye başladım. tarihlerle birlikte aşağıya yazıyorum.

  takip ettiğim kimi doktor ve profesörler antikor seviyesinin ne kadar bağışıklık kazandığımızla bir ilgisi olmadığını söylüyor. ben daha çok aşı olmamın üzerine ne süreyle antikor üretebildiğimi takip etmek istediğim için bu işe girdim.

  tarih / test cinsi / ref. / sonuç
  21.01.21 / sars-cov-2 ıgg / 0-1 / 4.18 s/co
  26.02.21 / sars-cov-2 ıgg / 0-1 / 18.59 s/co
  25.03.21 / sars-cov-2 ıgg / 0-1 / 12.46 s/co
  29.04.21 / sars-cov-2 ıgg / 0-1 / 12.79 s/co
  28.05.21 / sars-cov-2 ıgg / 0-1 / 9.02 s/co
  09.07.21 / sars-cov-2 ıgg / 0-1 / 4.92 s/co
  10.08.21 / sars-cov-2 ıgg / 0-1 / 2.94 s/co

  tarih / test cinsi / ref. / sonuç
  25.03.21 / anti sars cov 2 s / 0-1 / 123.8 u/ml
  29.04.21 / anti sars cov 2 s / 0-1 / 111.2 u/ml
  28.05.21 / anti sars cov 2 s / 0-1 / 100.9 u/ml
  09.07.21 / anti sars cov 2 s / 0-1 / 133.4 u/ml
  10.08.21 / anti sars cov 2 s / 0-1 / 250+ u/ml

  ikinci dozu aldıktan iki hafta sonra yaptırdığım ilk testle testi takiben bir ay sonra yaptırdığım ikinci test arasında dört kattan fazla bir antikor artışı vardı. bir ay sonra bu seviye belli bir noktaya geriledi. bir ay sonra orada kalmaya devam etti. spike protein ölçümü için de aynı durumdan bahsedilebilir gibi geliyor bana, önceki dönemlerde bu sonuçlar olmasa da.

  neticede en azından benim durumumda antikorun aşıdan hemen sonra en çok miktarda üretilmediği, bir buçuk ay sonra kadar pik yaptığı ve sonra gerilediği gibi bir durum var. tamamen cahil halimle bu seviyelerde içim rahat, antikor artık negatife dönene kadar bu testleri yaptırmaya devam edeceğim aylık bazda, bir yandan da kendimce aşının en azından antikor üretmekteki etkinliğini de takip etmiş olacağım. hemen hemen dört aydır fena gitmiyor gibi işte.

  bu arada sıfır yan etki oldu bende, aşı yerinde ağrı dahil. hatta ikinci doz için gittiğimde çalışmaları yürüten doktorla sohbet ederken "bana plasebo mu geldi acaba, en ufak yan etki görmedim, bari aşı yerinde ağrı olsaydı" dedim. o da yan etki olacak diye bir kaide olmadığını, bunun plasebo aldığıma dair bir emare olamayacağını, aşı yerindeki ağrının ise aşıyı yapan kişinin becerisiyle ilgili olduğunu söyledi. zaten ikinci dozdan sonra da bir iki gün kolumda ağrı oldu, aşı yapan arkadaş sağolsun.

  umarım herkes istediği tip aşıya en kısa zamanda ulaşır. ben eşime oranla daha çok dışarı çıkmak zorunda olduğum için ve biraz da meraktan denek olmuştum. ha aşı oldum diye de aldığım önlemleri gevşetemedim çünkü eve virüs taşımayacağımın garantisi yoktu. etrafta tek aşılı kişi olmak da çok saçma bişey bu arada. bir anlamı varsa söyleyeyim, korona olmadım henüz. aşı mı korudu, önlemlerim mi bilmiyorum. ama annem babam da coronavac oldular ve onlar için içim daha rahat artık.
 • 1 ay önce 2.dozlarını olmuş babannem ve dedem covid oldular. şu an hafif atlatıyorlar. 4.günlerindeler. fakat bizim çekirdek aileyi maruz kaldığımız miktardan mıdır bilemiyorum çok zorladı. ben 5 6 senedir grip bile neredeyse olmamış birisiydim. ağzıma sıçtı desem yeridir. baş ağrım,sıtma,öksürük,halsizlik baya yoğundu. annem ağrılarından yerlerde sürünüyordu. babam ve erkek kardeşimi oksijenleri düştü diye ambulans çağırıp gönderdik. 2si kristalleşmeden dolayı hastanede 4 gündür. 24 nisandan bu yana evde olanlar bu şekilde. 22 nisan gibi bizim ihtiyarların ihtiyacı var diye babam bir uğramış yanlarına mesafeli durup çok kalmamış ama babamdan mı bulaştı bilemiyorum 2 hafta sonra bizim ihtiyarlarda çıktı işte.
 • başarısız aşı. net.
 • aşı covid olmayı engellemiyor, hafif atlatılmasını sağlıyor sadece
 • başarılı aşı. net.

  ha kaynak mı? oturma aygıtım tabi ki.
 • aşıların farklı ırk ve coğrafyalarda ne kadar farklı sonuçlar verdiğini bugün yine yüzümüze vurmuştur;

  https://www.bloomberg.com/…tive-in-real-world-study

  bir aşı hakkında karar verirken önemli olan buradaki etkinliğidir o nedenle. faz3 çalışmalarına katılmak da bu açıdan iyidir.