şükela:  tümü | bugün
 • coronavirüs dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. dünyanın en büyük ekonomileri, devasa şirketleri birbir kapanıyor, iflas ediyor, iş gücünü azaltmak zorunda kalıyor.

  birçok ülke ticari, sağlık, turizm gibi alanlar başta olmak üzere ciddi kayıplar veriyor. mega projeler rafa kalkıyor, insanlar sermayelerini ceplerinde tutuyor, silahlanıyor ve elindekine sahip çıkıyor.

  halklar hükümetlere hesap soruyor, bakanlar bir bir istifa ediyor, başkanlar korku ile testlere koşuyor.

  amerika, ingiltere, fransa gibi güçlü ekonomiler milyarlarca parayı endişe ile sağlık sektörüne, halka yığıyor. rusya, çin gibi ülkeler ise tam anlamıyla geleceğe yatırım yapıyor.

  birçok italyan otoritesi rus yardımlarını politik oyun olarak görürken, virüs'ün kaynağı olan çin'in, virüsten en karlı çıkacak olan ülke olduğunu söylüyor.

  italya'nın ab'ye çağrısının karşlılıksız kalması, ispanya'nın nato'dan yardım istemesine karşı çin'le 400 milyon dolarlık ticaret anlaşması imzalaması, bulgaristan başbakanın avrupa dayanışması bir masaldan ibaretmiş demesi ve nice çatırdama sesi.

  öngörüler, özellikle başta avrupa olmak üzere tüm dünya ülkelerinin covid-19 sonrası büyük bir değişime gireceği yönünde. coronavirüsün; yeni partiler, yeni siyasi akımlar, yeni yüzler, yeni ittifaklar, yeni alanlar ve yeni bir düzenin müsebbibi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.