şükela:  tümü | bugün
  • ülkelere göre coronavirus test sayıları: https://ourworldindata.org/…rus-testing-source-data

öyleyse sağlık bakanı'nın yaptığı açıklamaya göre türkiye'de son iki günde 10 mart'a kadar yapılan tüm testlerden daha fazlası yapılmış. yani virüs şu anda hızlı yayılıyor olmayabilir, zaten yayılmış ama biz bu bilgiye yeni ulaşıyoruz.

virüs konusunu değerlendirirken ne kadar şeffaf olunursa olunsun tüm ülkelerden gelen bilgilerin, kuluçka süresi ve önce test ile tespit edilmesi gerekmesi nedeniyle gecikmeli olduğunu bilerek yorum yapmak gerekiyor.

örneğin benim bir sonraki kriz adaylarım 316 test* ile ukrayna ve 584 test* ile yeni zelanda.
  • "we provide number of tests as reported by wikipedia, and could not confirm ourselves."

resmi rakamlar değildir.
  • benim aklım almıyor, italya da her gün yaklaşık 6000 vaka çıkıyor. testlerin pozitif çıkma oranı %20 civarlarında, demek ki günde 30.000 e yakın test yapılıyor. bizim ülkemizde ise bu rakam çok düşük, en yüksek dündü sadece 5000. bize çinden 2 milyon test gelmedi mi, biz zaten kendi testimizi icat edip, ihraç etmedik mi, neden test sayılarımız çok düşük. bilgisi olan var mıdır?
  • ilk etapta 50 000 adet geldi. kalan kısmı partiler halinde gelmeye devam edecek diye haber geçti. gelen kitlerin bir kısmı kıbrıs'a gönderildi. diğerleri de hastanelerde sadece bütün semptomları gösteren hastalara uygulanıyor. boş test yapılmıyor. çanakkale de kızın babası corona dan ölmüş. kız bakıcılığını yapmış. kıza bile semptomları göstermediği için test uygulamıyorlar.

kızın attığı twiter mesajı
    ''temas halinde olanlara test yapılacak diyorsunuz babam 3 gün 18 mart üni. hast göğüs hastalıkları servisinde yattı şu an yoğun bakımda entübe ben yanında refakatçi kaldım devamlı temas halindeydim ondan önce 7/24 beraberdik bana test yapılmadı ''