şükela:  tümü | bugün
 • psikiyatri uzmanları, psikologlar,göğüs hastalıkları ve bir enfeksiyon hastalıkları uzmanıyla görüştükten sonra açmaya karar verdiğim başlık. açıkcası ben bunun ekşi sözlükte gündem olacağını düşünmüyorum ama bir kişi bile bu yanlıştan dönerse sağlık sistemi için avantaj olacaktır o yüzden buraya uzmanlardan da olur aldıktan sonra yazmak istedim.

  öncelikle coronavirüs testi yaptırmak, kolestrol baktırmak, karaciğer yağlanmam vardı şu alt-ast ne durumda bir baktırayım demek gibi bir durum değildir. daha rijit bir söylemle coronavirüs testi yaptırmak bir hak değildir, bu test ancak ‘uzman hekim’ gerekli gördüğü durumlarda yapılabilir.

  şuan hekimlerin başında coronavirüs belasından daha büyük bir sorun var kimi yaygın anksiyete bozukluğundan kimi ilgi peşinde olduğundan kimi ise psikoza yaklaşan bir tablodan hastaneleri meşgul eden insanlar.

  son birkaç gündür dertleşmek için konuştuğum uzmanlardan duyduklarım aynı çoğunluğu 18-25 yaş grubunda olan ancak toplumun her grubundan insan en basit mevsimsel grip ya da alerji belirtilerinden coronavirüs testi için başvuruyorlar. bir çok hekim test için durumu gerekli görmediğinde başka hastanelere gidiyor ya da cimere yazıp zor olan işi zorlaştırıyorlar. bizim toplumumuz malum göğüs ağrım var diyip acilde sarı alana giderek antibiyotik yazdıracak kadar sağlık sistemini manipule etmeye yatkın bir toplum.

  özellikle göğüs hastalıkları uzmanlarından bir rica var sizlere. ülkemizde coronavirüs tanısı konulurken akciğer tomografisi önemli bir başvuru kaynağı olarak görülmektedir. siz içiniz rahat etsin diye gidip hastaneleri meşgul ettiğinizde hekimlerimiz sizleri akciğer tomografisine yönlendirmekte ve bu da bekleme sürelerini uzatmaktadır. gerçekten hasta olan ileri yaşta ve entübe ihtiyacı olan insanların çok değerli vakitlerinden çaldığınız gibi bu virüse yakalanma şansınızı artırıyorsunuz.

  evet en çok üzen ve doktorların canını sıkan durum bu. şu dönemde sağlık çalışanları bile hastanelerde 1 dakika fazla durmak istemiyorken risk yüzünden bazı insanlar histeri kriziyle basit bir rinit için, mevsimsel grip için hastanelere geliyorlar. hastaneler bu dönemlerde gerçekten mecbur kalmadıkça gelmemeniz gereken yerler ! bu şekilde histeri kriziyle dur bakalım bende corona var mı diye hastaneye geldikçe bu salgını durduramayız ! lütfen zorunlu olmadıkça hastanelere gelmeyin, coronavirüs testi dur bakalım bende ne çıkacak diye yapılacak bir test değildir lütfen ama lütfen bunu anlayın ve evden çıkmayın.

  sağlığınız için toplum için histerik davranmayın, test yaptırmakta değil sağlığınızda ısrarcı olun.
 • bu test sadece kuru öksürük ve yurtdışı teması olanlara yapılmaktadır fakat ünlü olma şartıyla.

  onun dışında size uzun yazılar yazıp neden test yaptırmamanız gerektiğini anlatıp dururlar.

  https://www.hurriyet.com.tr/…kin-durumu-41478461/10
 • coronavirüs testi yaptırmayı istemek hak değildir'den sonrasını okumadım.

  ney hak?

  bu koyduğum ülkesinde geçen hafta korona şüphesiyle giden hastayı geri döndüren de bu sağlık sistemidir. ne için? zengin olmadığı için. dün tekrar gitti ve karantinaya alındı.

  ney hak?
 • insanlar ölüyor be çocuğum. sen hala algı peşindesin. vebali sizin boynunuza olsun inş ne diyeyim.