şükela:  tümü | bugün
  • yapabilen beri gelsin.
    diyelim ki ben bu mevsimlerde sık sık hasta olurum neye göre coronayım diyeceğim.corona bizim ülkede can alırsa en çok gripten soğuk algınlığından ayırt edememekten alır.
  • ya gerçekten biri tane tane anlatsın.. internette çok baktım bilgi çöplüğü..
    bir demiş kas ağrısı öbürü demiş boğaz ağrısı diğeri demiş ateş olmayabilir..yeter ya
  • korona'da üç ana belirti varmış: yüksek inatçı ateş, kuru öksürük, nefes darlığı. ek oalrak da boğaz ağrısı çok görülürmüş.

nefes darlığı genellikle gripte olmaz. ayrıca gripte ateş genellikle çok yükselmez. burun akıntısı olur.
  • aşağıda belirtileri sınıflandırmışlar, belki bir fikir verebilir:

https://pasteboard.co/ize8c8q.png
  • bulguları hemen hemen aynı. koronada kuru öksürük ön planda dense de kesin ayrım yapmak zor. kuru öksürük + ateş + halsizlik + 3 bulgudan biri ve / veya birkaçı ( 1. yurtdışı seyahati 2. havaalanı, otel gibi yabancılarla iletişimin olduğu yerde çalışma 3. umrede dönenlerle yakın temas) varsa covid testi yapılan bir yere başvurun. maske takmayı da unutmayın.
  • gripte nefes darlığı olmuyor, corona'da burun akıntısı. sanırım bu iki anahtar nokta neyin ne olduğunu çok iyi ortaya koyuyor.
  • gripten farklı olarak 'ilaçla düşmeyen inatçı ateş' varsa dikkat diyorlar.
  • coronavirus özellikle alt solunum yollarını etkileyen bir virüs. yani gripten (influenza) ayırmak hiç de zor değil.

burun akıntısı, gözlerde yaşarma, burunda kaşınma, hapşırma, ses kısıklığı gibi üst solunum yollarını ilgilendiren şikayetleriniz varsa çok yüksek ihtimal corona hastası değilsiniz. ya gripsiniz ya da nezle(rhinovirus).

boğaz ağrısını es geçiyorum. coronavirus enfeksiyonundaki kuru öksürüğe bağlı da boğazda tahriş, yanma olabilir ama altını çiziyorum, corona’da kuru öksürük olur balgam olmaz. çünkü virüs, sekresyonların atılmasını zorlaştırır. bu yüzden boğularak ölüyor insanlar.

ani başlayan ve 38 derecenin üzerinde ateş, kuru öksürük, nefes darlığı gibi alt solunum yollarını ilgilendiren semptomlarınız varsa şüphe edebilir ve 184’ü arayabilirsiniz.

edit: bir yazarın uyarısı üzerine; 191 koronavirüs (+) hasta arasında yapılan, 11 mart 2020 tarihli çalışmaya göre hastaların %23’ünde balgam saptanmış olduğunu da buraya ekleyeyim.

ben şahsen bu mevcut semptomun tütün kullanımı, komorbidite, ek enfeksiyonlar gibi diğer sebeplere bağlı olduğunu düşünmekteyim fakat tıpta kesinliğin söz konusu olmadığını da belirtmekte fayda görüyorum.
  • influenza a ve b (ki bunlarda griptir) yüksek ateş, halsizlik, kas ağrısı ve iştahsızlık yapıyor. *
    corona’nın gripten belirgin farkını hekim arkadaşım “nefes darlığı” olarak belirtti.
    grip zaten tehlikeli ve ölümle sonuçlanabiliyor. her türlü tedbirli olmak gerek. belirtilerden biri bile görünse hastaneye gitmek en doğrusu gibi görünüyor.
  • maalesef hastalık tam anlamıyla kendini göstermeden anlayamazsınız. yüksek ateş, fazlaca boğaz ağrısı, nefes darlığı, fazlaca öksürğk bunlardan ikisi varsa şüphelenin.

normal grip ve normal diyebileceğimiz biri bu semptomları yaşayabilir ama hafif yaşar. nefes darlığı da olmaz.