şükela:  tümü | bugün
 • nedense pek kimsenin dile getirmediği durum. türkiye'nin her bir noktasında birilerinin oğlu, torunu, sevgilisi, nişanlısı, eşi, arkadaşı olan binlerce asker aynı anda görev yapıyor ve pandemi halinde olmamıza rağmen yeni erler kışlalara kabul edilmeye devam ediyor. bu kabullerde kaç kışlada yeni gelenlere karantina uygulanıyor? hangi kışlalarda askerlerin hijyenine dikkat edebileceği oranda malzeme ve bakım imkanı mevcut? devlete bağlı bir kurumda neredeyse izole bir şekilde yaşayan askerlere virüs bulaşması halinde bunun önünü nasıl alacaklarını merak ediyorum.

  erkek arkadaşım doğu illerinden birinde askerlik yapıyor. kendisi 29 şubat'ta birliğine teslim oldu ve bildiğiniz gibi o tarihlerde henüz resmi olarak pozitif bir vaka açıklanmamıştı. geçtiğimiz 1 ay içinde erkek arkadaşım da dahil olmak üzere, kışlada askerlerin çoğu ateşli ve öksürüklü hastalık geçirmişler ama bunun hava değişikliğinden kaynaklanan normal bir durum olduğunu düşünebilir. türkiye genelinde vakaların artmasıyla birlikte tsk'nın da birtakım önlemler aldığını duyduk: yemin töreni dahil olmak üzere ziyaretçi girişlerinin yasaklanması ve çarşı izinlerinin iptali gibi. tabii bunlar türkiye geneli önlemlerdi. kışla içinde dezenfektan bulundurmayı geçin sabunlukların bile düzenli olarak doldurulmadığı bir yerden bahsediyorum ben. içeride herhangi bir şekilde özel bir önlemin alınmadığını tam olarak öğrenmemiz yeni teslim olan erlerin karantinaya alınmamasıyla anladık biz. asker uğurlaması yapan insanların görüntülerini hepimiz gördük, bu askerlerin hangi şartlar altından türkiye'nin dört bir yanından geldiğini de tahmin etmek çok zor değil.

  erkek arkadaşımın usta birliğine geçişi virüs sebebiyle sürekli ertelendiği için o, yeni gelen erlerle aynı ortamda bulunmak zorunda kaldı. tabii tek başına kalmadı, arkadaşlarıyla birlikte yeni birliklerle aynı yerde yatmamaları için sürekli koğuş değiştirdiler ve her an usta birliğine teslim için yola çıkabilecekleri söylendiği için valizleri hazır olarak beklediler. bu arada yeni gelen askerlerle aynı yatakhaneler dışında tuvalet, eğitim alanı, yemekhane gibi tüm ortak alanları da birlikte kullandılar. o sırada da askerlerin düzenli olarak ateşlerinin ölçüldüğünü ve bazı askerlerin ateşinin sürekli yüksek çıktığını söyledi erkek arkadaşım bana.

  bu durumların hepsinin kışla içinde düzenli olarak söylentiye neden olduğu tahmin etmek zor değil, bugün ise söylentilerin gerçeklik payları ortaya çıktı. yeni gelenlerle hiç karşılaşmadan ve tedbir nedeniyle tsk'ya ait araçlarla taşınan ve sadece tsk'ya ait kışlalarda mola vererek usta birliğine teslim olan bir askerin testinin pozitif çıktığı öğrenilmiş. hastalık nerede ve nasıl bulaştı, acemi birliğindeyken taşıyıcı mıydı bilinmiyor. o askere ek olarak 3 kişinin daha virüsü kapmış ve hastalık belirtileri gösteriyor. yani toplamda, aynı kışladan çıkmış ve usta birliğine yukarıda saydığım şartlar altında teslim edilmiş 4 kişinin test sonucu pozitif. bunun ilan edilmesinin ardından kışla içinde de 15 kişinin karantina altında olduğu söylenerek tugayın 15 günlüğüne tamamen karantina altına alındığını söylüyorlar. geç kalmış bir karantina kararı, evet.

  şimdi soruyorum ben, virüsün pandemi ilan edilmesinin ardından kışlalara yeni askerlerin kabul edilmesi gerçekten ertelenmez miydi? kabul edilen askerlerin iki haftalığına karantinada tutulması imkansız mıydı? sabunluğu doldurmak, ortalığa bir iki dezenfektan koymak bu kadar zor muydu gerçekten ya? önlem, tedbir, dikkat diye çığırırken herkes, bazı yetkililerin sorumsuzlukları ve umursamazlıkları yüzünden yüzlerce gencimizin sağlığıyla oynanmasını kabul edilebilir görmüyorum. askeriyedeki bir insana bulaşmış virüsün çok büyük bir kitleyi bir anda etkileyebileceğini anlamak zor değil ki açıklanan yeni sayılarla birlikte etkilediğini söylememek için aptal olmak gerek.

  evde kalın dediniz kalıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz. siz de yapmanız gerekeni yapın ve askerinize sahip çıkın! binlerce asker geçen haftaya kadar ülkenin dört bir yanında serbestçe dolanıyordu, virüsün yayılmasını bu şekilde engelleyemezsiniz.

  allah'ın belaları.

  #askerinesahipçık

  edit: merak eden, inanmayan, yohh yaa öyle şey olmaz diyen aklıevveller araştırdığı vakit hangi tugayın karantina altına alındığını öğrenebilir. sözlüğe de yazıldı bu, uzağa gitmenize gerek yok. her şeyi benden beklemeyin.

  edit 2: askerlik kurumu tamamen kapatılsın şeklinde bir şey istediğimi nereden çıkardınız? yeni celplerin pandemi esnasında bir süre ertelenmesinin veya milyonlarca insanın içinden kopup kışlalara kabul edilen erlerin ilk iki hafta karantinada tutulmasını istemem çok mu manasız? bazı yazarlar başlıkta, yeni gelenlere karantinanın uygulandığı kurumlardan bahsetmiş. ne şanslısınız! benim entryme konu olan yerde ise maalesef bu uygulanmadı.
 • kaçınılmaz son. o kadar kalabalık bir yerde yayılmaması zaten mucize. şimdi olmasa bile önümüzdeki 1-2 hafta içinde bu tip haberler gelecektir. tek olumlu nokta virüsün öldürücülük oranının gençlerde çok az olması. rütbeliler daha büyük tehlike içinde.

  bana gelen bir mesajı, kendisinin bilgisi dahilinde, olduğu gibi paylaşıyorum: il jandarmada asteğmen rütbesiyle askerlik yapıyorum. size katılıyorum. yapılan şey askerleri odalarda kendi şartlarımızda karantinaya almak. sürekli ateşleri ölçülüyor. kimseyle temas halinde değiller. on dört günden sonra başlayacaklar askerliğe.
 • gündemde tutulması gerekmektedir çok ciddi bir mesele bu.

  zorunlu edit: hodorkey isimli çaylak arkadaş'ın attığı mesaj üzerine aşağıdaki bilgileri size aktarıyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem fakat bu şartlarda kimseye güvenimiz yok maalesef ülkenin durumu malum.

  yazınız çok doğru ben şuan askerim bitmesine 1 ay kaldı herhangi bir tedbir yok acemi askerler geldi 15 16 kişi kimse izole edilmedi şuanda tüm askerlerin ateşi yüksek hepsi öksürüyor halsizlik falan ve korkuyolar bize test yapmaya biliyolarki hepimizde çıkıcak yaptıkları şey belli yol 3 adım mesafe yok çapraz yemek yok topluca durmayın mesai bitene kadar ya sonra? asker beraber uyuyor herkes mecbur iç içe yani hiç tedbir yok ve biz 80 asker olarak eminiz hepimizde var neden mi? komutanların hepsi izne ayrıldı ve bir arkadaşımız yatağından çıkamıyor çok belli birşeyler oluyor korkuyoruz ama bir şey yapamıyoruz.

  lokasyon : 6. mekanize piyade tümen komutanlığı adana ordu evi müdürlüğü
 • “gençlere bir şey yapmıyormuş” gibi bir düşünceyle hareket edilmemeli.
  bir çok askerin kronik rahatsızlığı olabilir yada bağışıklığı zayıf olabilir. hayatları riske atılmamalı.
  sıkı tedbirler alıp, sürekli takip edip, önlenmesi gereken durum.
 • askerliği yapanlar bilir, çok disiplinli bir kurumdur ve bu özellikle temizlik konusunda olmaktadır. yani ben bile bazen bu konuda bu kadar disiplini yadırgarım. o yüzden biraz önlem alındıysa bu korkulanın olmayacağını düşünmekteyim. temizliği askerde öğrenen binlerce vatan evladı vardır bunu unutmayın. umarım önlemler alınır.

  edit: çok fazla tepki aldım şunu belirtmek gerekir ki askerde bir çok saçma şeye aşırı dikkat ederler çevremde kıbrıs'a yapanlar hariç herkes temizliğe çok dikkat ettiklerini söylemişti ve ben de hep bu kadar takmalarına anlam vermemişti. evet daha yapmadım bu yıl sonu yapacaktım ama okulum uzadı. o yüzden tepki veren arkadaşlar sizden özür diliyorum.
 • şehit denilip geçileceği için gündeme gelmeyecek olandır... tabii ki de şehitlerimiz önemli, tabi ki de şehitlik kutsal. ama önlenebilir ölümleri böyle süsleyip satamayiz...
 • ciddi bir mesele üzerine konuşulması lazım.
 • gündemde kalması gereken bir konu ancak o kadar salakça düşünceler ile durum normalleştirilmeye çalışılıyor ki bu tarz önemli durumlar gündem olmuyor. normalde temizlik açısından rezalet olan bir yerde bu virüsün yayılmama ihtimali yok.
 • askeriye herkesten daha temkinlidir her olaya. mutlaka bir düşünceleri vardır zaten. ama yine de fikir olsun diye söylersek, bu yüzden ya asker alımlarını durdurmalı, terhisleri ertelemeli, ya da asker alınan gençleri 14 gün değil 1 ay karantinada tutmalı ya da acemiliklerini orada yaptırmalıdır. her ne kadar askerdeyken havasından mıdır suyundan mıdır, düzenli yemek ve uykudan mıdır, hiç hasta olmadıysam da, oradakiler genç ve kuvvetli olsa da, risk her zaman risktir ve devasa bir güvenlik tehdidi oluşturur. neticede 20'lik zımba gibi adamlar hasta olmasa da bu işin komutanı var, generali var ve onlar da yaşlılar.
 • askerliğini yapanlar bilir acemilikte kaptığınız virüs coronaya tur bindirir o yüzden sorun yok.