şükela:  tümü | bugün
  • bir ulus devletin savunma, güvenlik, adalet ve dışilişki hizmetleri dışında iki temel hizmet alanı vardır; sağlık ve eğitim. coronavirüs devletlerin llk önce sağlık hizmeti verme sistemini bozdu. ikinci olarak milli bir şekilde verilmesi gereken yüzyüze eğitim hizmetlerini sarstı. yani ulus devletin halkla içiçe oldukları sağlık ve eğitim hizmetleri alanı bozuldu ve ulus devletinin yapı taşları ortadan kalkmaya başladı. salgının ne zaman biteceği muallakta olduğu için eğitim ve sağlık alanında ulus devletinin eli kitlendi. umarım kısa sürede bu kriz aşılır.

    ancak iyi taraftan bakarsak keynesçi politikalar tekrar popüler oldu. yani devletin ekonomiyi düzeltmek için kamu harcamalarına ve vergi azaltmalarına gitmesi ve sosyal yardımları arttırması ulus devletin elini güçlendirmekte.
  • küreselleşme adı altında toplumları sömüren sağlık hizmetlerinin çok uluslu şirketlere peşkeş çeken neo liberal ekonomilerin içinde geçtiği kesin ulus devlet almanya çökmezken neo liberal ekonomiyi benimseyen ispanya ve italya ortada bok atacaksan kapitalist sisteme bok atmakda fayda var sevgili herbokolog