şükela:  tümü | bugün
 • her yıl gripten binlerce insanın öldüğü teorisi üzerinden küresel bir salgın hastalığı umursamayan anadolu zombilerinin davranışıdır.
 • hala çıkıp yüzsüzce ve utanmadan "corona virüsü sıradan griple aynı şey" diye ahkam kesen dangalaklar var. şöyle bir tanesini yakalasam, bir güzel çenelerini kırıncaya kadar dövsem...
  o kadar sinirliyim bu yalancı dallamalara.
  hayır işin komik yanı, onlar da biliyorlar nasıl yalan söylediklerini, zaten şu an onlar da evlerine kapanmışlar odalarından bile dışarı çıkmıyorlar.
  ama sırf birilerine yalakalık yapmak için "gripten bir farkı yok" diye atıp tutmaları işlerine geliyor.
 • iyi dinleyin:

  mevsimsel grip virüsü yaklaşık olarak her 1 kişinin 1.3 diğer kişiye bulaştırıcılığa sahiptir.
  coronavirus ise her 1 kişinin 2-4 arasında (yaklaşık olarak 2.6) diğer kişiye bulaştırıcığa sahiptir.
  mevsimsel grip virüsü %0.1 öldürücülüğe sahipken, coronavirus ülkeden ülkeye değişkenlik gösterse de %3 gibi ortalama rakamlardan söz ediliyor.

  sürekli önümüze "bakın normal gripte yılda 650 bin ölüm gözlenebiliyor, bu virüs salgınında öyle ölümler olmadı" şeklinde argümanlar ortaya atılıyor.
  ancak bunun nedeni, mevsimsel grip vürüsünün coronavirus kadar çabuk yayılmaması ve yüksek öldürme oranına sahip olmamasından dolayı, aynı seviyede önlemler alınmıyor olmasındandır.

  coronavirus'te ölümlerin 650 bin gibi rakamlara ulaşmamasının nedeni, coronavirus'ün mevsimsel grip virüsünden etkisiz olmasından dolayı değil, "balon" diye aşağıladığınız sıkı önlemlerin alınmasından dolayıdır.
  eğer o "balon" diye aşağıladığınız tedbirler alınmasaydı, yıl sonuna kadar 214 milyon enfekte kişi ve 1.7 milyon ölüm gibi rakamlara ulaşmış olacaktık.

  "kaos planları kuranlar emeline ulaşamayacak" diye ithamları ortaya saçarken, 1.7 milyon ölüm yaşanmasın diye uğraşanları bu denli aşağılayıp itin götüne sokmaya hevesli binlerce ekşi sözlük kullanıcısı olması gerçekten büyük utanç verici.

  "siz argüman üretemiyorsunuz, sadece amk diye küfürler edersiniz" diyen kişilerin bu yazdıklarımı bir kelime bile okumayacağını biliyorum.

  ama artık yeter ya. yeter cidden. yeter.