şükela:  tümü | bugün
 • bilinen bir örneği belli bir dönem içerisinde londra'da sayılan leylek sayısı ile doğum oranı arasındaki ilişkidir. belirli dönemlerde londradaki leyleklerin sayısı ile yine aynı dönemde yeni doğmuş olan çocukların sayısı arasında yüksek bir korelasyon bulunur. ancak bu, doğal olarak, bir nedenselliğe işaret etmez.

  nedenselliğin kaynağı ampirik çalışma değil mantığın süzgecinden geçmiş olan teori olmalıdır. teori bir kez ortaya atıldı mı bu ampirik çalışmalarla desteklenebilir. özetlemek gerekirse korelasyon, regresyon gibi ilişki ölçen metodlar ortaya atılmış hipotez için ancak bir güvenlik subabıdır.
 • xkcd'nin de karikaturle isik tuttugu bir kavramdir: http://xkcd.com/552/
 • her ne kadar tersi (correlation proves causation) en sevdigim fallacylerden olsa da randall munroeya katilmamak elde degil: "correlation does not imply causation, but it does waggle its eyebrows suggestively and gesture furtively while mouthing 'look over there'"
 • dogruluguna kanaat getirince son anda beni korsan olmaktan vazgeciren onerme.

  http://www.venganza.org/…ges/spreadword/pchart1.jpg

  ccc fsm reyiz ccc
 • modelleme, istatistik, mühendislik gibi alanlarda çalışılıyorsa, asla akıldan çıkmaması gereken uyarıdır. bir diğeri için (bkz: all models are wrong but some are useful).

  şöyle fantastik bir örnek vereyim ki aklınız iyice karışsın: fenol halkasına bağlı klor sayısı arttıkça, klorofenolik molekülün toksisitesi genel olarak artar (artmadığı özel durumlar için özelden mesaj atarsanız uzun uzun anlatırım, ama sıkılırsınız, benden söylemesi). fenolik halkaya bağlı klor sayısı ile toksisite arasında oldukça yüksek bir korelasyon vardır. bunun nedeni fenol halkasına bağlanan klorun hidrofobik olmasıdır. hidrofobik moleküller hücre duvarından kolayca geçerler, hücre bütünlüğünü bozarlar, daha neler neler yaparlar efendim durduramıyoruz kendilerini. neyse, dönelim örneğimize, dolayısıyla toksisitede belirleyici olan aslında klor sayısı değil, molekülün hidrofobisitesidir. ama burada hidrofobisite olayda gizli özne olduğu için nedensellik ilk bakışta görülmez.
 • pek çok aşı hurafesi bu kuralın anlaşılamaması nedeniyle ortaya çıkar...

  grubumun son çalışmasında prematüre bebeklerde göz bozuklukları (rop) sıklığı incelendi, ve risk faktörleri. anaa, prematürelerde kullanılan en değerli ilaç (sürfaktan) en yüksek risk faktörü olarak fırladı aradan.
  sürfaktan kullanılan bebeklerde göz hasarı bariz şekilde daha fazla... lan, yoksa, bu ilacın pis bi yan etkisi mi??? yanıt için: bakınız ekşisözlük *
  bu ilaç prematürelerde kullanılıyor ve bu göz bozukluğu (rop) prematürelerde ortaya çıkıyor.
  farklı bir iki istatistik formülasyonu-atraksiyonu; hoop düzeltildi. ilaç temize çıkarıldı. (ama ya gerçekten rop yapıyorsa?!)
  son söz: bu istatistik ne kevaşe bilim lan, her istiyene bi öpücük veriyor.
 • aaron ramsey'in fenerbahce'ye attigi golden sonra tekrar gundeme gelen bir ornegi icin: http://www.dailymail.co.uk/…scores-famous-dies.html