• karşılaştığım en iyi satış sonrası hizmet anlayışına sahip firma.

tek tarafı pleksi cama sahip olan bilgisayar kasasının bu pleksi camı evde bir şekilde çizilmiş. tamamen kullanıcı hatası. kasa içindeki mor modifiye şahin lambası altındaki su soğutmalı sistemimi güzel güzel izlerken gözüme takılıyor. böyle de dandik bir first world problem.

direkt avrupa servislerine web sayfası üzerinden ticket açıp bunu bir şekilde çizdiğimi, yedek parçayı nereden bulabileceğimi sordum. aslında öncesinde ürünü satın aldığım yere sorunumu ilettim, onlar da beni distribütöre yönlendirdi, oraya da bir mail atmıştım. neyse, avrupa servisi ile iletişime geçerken amacım yedek parçayı satın almak yani. ilgilenen arkadaş sağolsun, sadece faturamı ve adresimi sisteme eklememi rica etti. çiziğin fotosunu falan istese göndermeye utanacağım. o kadar kıytırıktan ufacık bir şey. istediklerini ekledim, aynı gün yedek parçanın hollanda'dan ups ile yola çıktığı bilgisi geldi (tr'deyim bu arada). 2 gün sonra da gümrükten aranıp adıma gümrük ödemesi dahil tüm masrafın gönderene ait olduğu bir pakedin geldiği belirtildi ve sadece işlemler için bir evrağı imzalayıp maillemem istendi. sonraki gün de ürün elimdeydi.

macera bu şekilde bitmedi. gelen ürün gerekli olmamasına rağmen pleksinin etrafındaki metal çerçeve ile birlikteydi, aslında sadece pleksiyi bekliyordum ve o şekilde gelse kendim mevcudu çerçevesinden çıkarır, değişimi yapardım. gerek bile yokken komple parçayı göndermişlerdi. yalnız galiba ticket'ı açarken çok da dikkatli olmamam ve sadece pleksiye odaklanmam sonucu siyah kasa sahibi olduğumu belirtmeyi atlamışım, onlardan da bir soru gelmedi, belki de ürün no'yu falan yanlış girdim en başta. gelen pleksinin çerçevesi ise beyaz kasa içindi. hiç problem değil, ticket'ı kapatmak için siteye girdim, teşekkürlerimi yazdım, onları onca uğraştırmış olmama rağmen bir yerlerde hata yapmış olduğumu, beyaz çerçeveli pleksi geldiğini ve bunu sadece bilgi olsun diye yazdığımı, benim sorunumun destekleri ile mükemmel bir şekilde çözüldüğünü belirttim. kendi sistemlerini iyileştirmeleri için bir işe yarar belki diye düşündüm. çünkü giriş yaptığım parça kodunu falan sonradan nette arattığımda çelişkili bilgiler çıktı, muhtemelen 3. parti bir firma yanlış kod vermiş, ben de google'da ararken onu giriş yapmışım corsair ticket'ına. hiç bir talebim olmamasına ve olsa yüzsüzlük yapıyor olacağım inancıma rağmen 3-4 gün sonra ise elimde hollanda'dan gelmiş siyah çerçeveli yeni bir ürünü içeren kargo pakedi vardı.

bana da artık bundan sonraki hayatımda alacağım bir üründe marka seçenekleri arasında corsair'in bir ürünü mevcut ise hiç başka bir alternatife bakmamak kaldı.

http://www.corsair.com/…-high-airflow-atx-cube-case

bu arada, tr'de yedek parçasını nereden bulabileceğimi sorduğum distribütörden hala yanıt gelmesini bekliyorum. yukarıda anlattığım olaylar ise olup biteli 1-2 ay oluyor. distribütör de tr'nin en eski, sektörde adı sanı bilinen firmalarından biri. işte bunlar hep kültür farkı.
  • satış sonrası destek ve garanti konusunda eşine rastlamadığım derecede hassas ve çözüm odaklı hizmet veren, yüksek performanslı bilgisayar parçaları üreten amerikan firması.

corsair marka güç kaynağım birkaç hafta önce arızalandı. faturasını ekleyerek kendilerine bir rma gönderdim. ürünü kendilerine göndermemi istediler. bende kargo ücreti çok tutuyor diye belirttim. peki sorun yok, biz alırız diyerek başvurumdan 2 gün sonra, ups'in paketi adresimden alıp hollanda'ya götürmesini sağladılar ve 3 gün sonra yenisini teslim ettiler. ve bunlar için tek kuruş almadılar...

bu kısa anekdot türkiye'den neden dünya markası çıkmaz sorusuna da kısmen cevap oluyordur sanırım.
  • hep şikayetçi olduğum firmaları yazıyorum, bir de memnun kaldığım firmayı yazayım.

vatan bilgisayar'dan almış olduğum corsair gs700 model güç kaynağının fanı son sürat ve gürültülü çalışıyordu. iki sene dolmuştu ama corsair üç sene garanti verdiğinden distribütörü atlayarak doğrudan firma ile internet üzerinden irtibata geçtim.

bir ticket açtım ve problemi bildirdim. fatura bilgisi istediler. fotoğrafını çekip yolladım. "rma (değişim) onayı yapıldı, bize gönderin biz size yenisini yollayalım" dediler. "hollanda'ya kargo çok para tutar, türkiye'de bir ofisiniz ya da temsilciniz falan varsa oraya yollasam olmaz mı?" dedim. mümkün olmadığını, ürünü iade masrafının bana, gönderim masrafının ise kendilerine ait olduğunu ancak müşteri hizmetleri ile görüşüp belki birşeyler yapabileceğini söyledi eleman. sonra müşteri hizmetlerinden yetkili adam "normalde kargosu size ait ama biz ups'i yönlendirelim evinizden alsınlar" şeklinde güzellik yaptı. çağırdım ups'i geldiler aldılar. ellerine ulaşınca "sizin ürün eski model ve aynısından yok, onun yerine cs750m yollayalım mı?" dediler, daha iyi bir model olduğundan canıma minnet kabul ettim. bugün usp yeni güç kaynağımı eve getirdi, taktım pc'ye şimdi ondan yazıyorum.

sonuçta yasal anlamda bizim ülkede zorunlu garanti süresi iki sene ile sınırlı, herifler bana cevap vermeseler yapacak hiçbir şeyim yok. buna rağmen sadece beyanım üzerine anında değişim yapmayı kabul edip üstüne bütün kargo masraflarını da kendileri karşıladılar.

haa ne oldu, ömür boyu sadık bir müşteri kazandılar. bir daha oem alırken icabında üç kuruş fazla para veririm ama corsair'den şaşmam. hem arızalanması durumunda benim içim rahat olur, hem de müşterisine şerefsizlik yapan firmalara para kazandıracağıma bunun gibi değer veren bir firmaya para kazandırmış olurum.
  • 3 bin lira harcayıp dizdiğim masaüstü bilgisayarımın temel bileşenler dışındaki tüm parçaları neredeyse corsairdir.

kasam: corsair carbide 500r
    fanlarım: corsair
    işlemci soğutucum: corsair hydro h80
    ram: corsair vengeance, 2x 4gb
    ssd: corsair force ls, 2x 120 gb
    psu: corsair cx 600w 80+ bronze

abartısız, işlemci yapsa işlemci, anakart yapsa anakartını alacağım son derece dayanıklı markadır. velhasıl, alınız, aldırınız.
  • yıllar önce yerde bulunan, 1 yıl kadar kullanıldıktan sonra şahsıma hediye edilen ve 1 ay önce de durduk yerde bozulan usb belleğin üreticisi.
    10 yıl garantisi olduğunu öğrendikten sonra tüm yüzsüzlüğümle keyz açıp* ürünü geri gönderdim. benim pttile gönderip sadece 2,65tl masraf ettiğim 2gblık ürün 15 günden daha kısa sürede 8gb olarak döndü. gördüğüm en iyi satış sonrası hizmetti. gerçi ben bişey satın almadım ama biri almış sonuçta*
  • sevgili corsair, biz türk milleti olarak alışık değiliz böyle müşteri memnuniyetine, böyle davranışlara.
    6 ay önce bir kasa aldım türkiye'den. kasanın temperli cam vidaları lanet alyan anahtarlı. 4 vidayı sökmesi de takması da yarım saat. neyse dedim aldık kullanıyoruz, bir ay geçmeden 2 vida yalama oldu. camı tutuyor ama vidalar bir türlü sabitlenmiyorlar.
    neyse satın aldığım yere mail attım. bize gönderin kasayı biz de distribütöre gönderelim orda exper incelesin bıdı bıdı bıdı. işi yokuşa sürmenin dik alasını yaptılar.
    ben bir şansımı deniyim dedim corsair'e ticket açtım. baba dedim durum bu vidalar bozuk çıktı. birkaç resim de gönderdim adamlara. isterseniz size hemen vidalardan gönderelim dediler. tamam dedim adresimi bilgilerimi gönderdim. bir gün sonra adamlar hollanda'dan 4 tane vidayı kargoya vermişler. *
    bizim gümrüğe geldi vidalar, gümrük ne dedi? vergisini ödemeden alamayız. 0.99 dolarlık vidalar için corsair'le iletişime geçtim, adamlar meğer hem kargo ücretini hem de gümrük vergisini ödemişler. evrakları da göndermişler vidalarla beraber, 1 gün gümrükte kaldıktan sonra gümrükten çekebildik vidaları, ertesi gün ulaştı elime.
    aldım vidaları gittim takmaya çalıştım, ama adamlar yanlış vida göndermişler. * bendeki vidalar 1cm ise bunların gönderdiği 0.5cm sadece camın kalınlığı o kadar.
    tekrar mail attım corsair'e, dedim böyle böyle, ayrıca sorun sadece vidalarda değil, aynı zamanda kasadaki vida yuvaları da cortlamış yalama olmuş.
    adamlar ne dediler? kasayı alıcı ödemeli olarak dhl ile gönderin bize, size yenisini yollayalım. hatta maile fatura ve kargo evraklarını da eklemişler herşeyi hazırlamışlar.
    haftasonu paketledim kasayı, dhl kargo görevlisi evime kadar gelip koliyi aldı. 2 gün sonra da takip no ile baktım corsair'e teslim edilmiş kasa. dün mail gönderdiler kasayı teslim aldık 2-3 iş günü içinde size yenisini göndereceğiz dediler.

şu müşteri hizmetlerine bakar mısınız? satılan ürünün arkasında durmak, tüm masrafları karşılamak, iyi niyetli ve çözüm odaklı olmak. yok dostum yok bunlar bize fazla. biz bunlara gelemiyoruz, bu seviyede değilz biz. sen ürünü al, 6 ay kullan, sonra vidaları bozuldu de, adamlar sana göndersin üstüne bir de sıfırını göndersin ürünün.
    olması gerekeni layıkıyla yapan ancak bizim insanımıza fazla olan hizmeti sunan bilgisayar donanımı üreten markadır kendileri.
  • resmen fanboyu olduğum markadır kendileri.
    klavye, kulaklık, mouse, ram, sıvı soğutucu, kasa ve hatta mousepadi bile corsair aldım. aldığım hiç bir ürününde sorun çıkmadı ve baya iyiler şu zamana kadar.

hatta itopya'dan black friday'de obsidian 500d rgb se aldım. baya şık ve temperli cam kasadır - eşek gibi de ağır zaten-. neyse bu kasa geldi ki sanırım taşımadan dolayı, ön cam paneli ayrılmış olarak geldi. aslında en basit faber castell hamur yapıştırıcı ile baya sağlam tutturmuştum ama bir corsair'e sorayım dedim başka önerileri olur mu ya da özel bir yapıştırıcıya gerek var mı diye. adamlar hiç bir şey yapma gönderiyoruz dedi ve 2 hafta sonra yeni ön panel geldi, avrupadan. beklemiyordum bunu ki yapıştırıcı önerseler bile yeterdi. çünkü bendeki panel cam sağlamdı ama sadece kasadan ayrıydı. türkiyede garanti sağlayan firmalarda böyle müşteri dostu çözümle çok karşılaşmadım desen yalan olmaz yani. bu yüzden iyi ki corsair seçmişim dedim.

umarım hizmet ve ürün kalitelerini düşürmeden böyle devam ederler. çünkü ben daha bayaa yatırım yaparım kendilerine. (bkz: swh)
  • bu markayla ilgili şöyle bir kullanıcı geçmişim var:

2017 yılında bir adet k70 rgb mekanik klavyelerini aldım. klavye iyiydi hoştu; ancak aydınlatmasını açınca tiz bir çınlama sesi geliyordu klavyeden. inceledigimde, ledlerin ses yaptigini tespit ettim. bir süre katlandım ama sonrasında can sıkıcı hale geldi. tabi 2-3 ay geçmiş oldu can sıkıcı hale gelene kadar.

bir ihtimal ilgilenirler diye corsair uluslararası garanti servisiyle iletişime geçtim. kendilerine durumu izah ettim ve bir de video yolladim. ertesi gün bana dönüş yapıp, hatalı bir üretim sözkonusu olduğunu ve ürünü hemen kendilerine yollayabileceğimi söylediler. hatta, bana hemen klavyenin yenisini istersem gun icinde yollayacaklarını, arizali olani da 1 hafta içinde onlara iletmemi, urun ellerine ulaşmazsa (yani ben bir çakallık yapıp yollamazsam) ancak o zaman kredi kartımdan 1 klavye ücreti düşeceklerini söylediler.

yok dedim ben para iadesi istiyorum! pekala, hemen ürünü satın aldığınız magazayla iletişime geçin, dediler. turkiyede bana bunu satan online mağazayı aradım -ki kendileri oldukça büyük bir firma, isimleri lazım değil- ve böyle böyle hacılar dedim. 10 gün icinde falan ücret iadem yapıldı.

sonuç? gidip en üst model olan k95 platinum klavyesini ve m60 pro model mouse'larını aldım yine. 2.5 yıldır çok memnunum. demem o ki, corsair ürününün arkasında durup, hatalı oldukları durumda asla müşteriyi uzmeyen bir firma. böylelikle de fan ediyorlar insanları kendilerine.

ekleme: ram, fan, mouse, kasa ve güç kaynağı konusunda da harikalar. carbide spec 02 kasalarını 4 yıl sorunsuz kullandım. yeni toplayacağım sisteme de kasa, fanlar ve ram konusunda corsair'e yer vereceğim.
  • corsair türk oyuncular tarafından pek çıkılmayan, ama dışarıda oldukça rağbet gören bir birimdir. marifetleri arasında overlord katilliği, scourge avcılığı, shuttle-dropship indirmek, disruption web'le bunker-tank gitmiş mal terranları göt etmek sayılabilir. hızı dumur edicidir, kaçılmaz. bir yere yetişmesi gerekiyorsa oradadır demektir. az zararlı ama düşük cooldownlu bir saldırısı vardır. corsair basılacak birimler: mutalisk(cors splash vurur mutayı filoyla indirir) scourge(carrierlerinizi lanet scourgeden kurtaramıyor musunuz? işte çözüm!) overlord(overlordu öldüren merak corsair bahane) corsair basılmayacak birimler:carrier(çok zayıf) battlecruiser(fazla sağlam+saniyesinde aşağı alıyor) wraith (cloak+düşük zarar) devourer (fazla sağlam). bir de pilotları dark templardır.
  • özellikle akdeniz'de faaliyet gösteren rakip ülkelerin ticaret gemilerini ele geçirerek o ülkelere zarar vermeyi amaçlayan hatta bunun için ellerinde kral/padişah imzalı özel korsanlık izinleri bulunduran eski zamanların derin devlet korsanları
hesabın var mı? giriş yap