şükela:  tümü | bugün
 • gnsu uktesi sayesinde duyduğum mantı.
  yaptığım kısa araştırma sonucu özelliğinin, fırında kızartılmak suretiyle kurutulması olduğunu anladım. *
 • kayseri mantısı gibi bir kaşık'ta 40 tane abartılı iddiası yoktur, ancak 4 tane sığar kaşığa. iç malzemesi bol, hamuru lezzetlidir.
 • hamuru kalın açılır, bir çay bardağı yardımıyla kesilir. beş veya altı kulakçık şeklinde bükülür*. fırında bir güzel kızartılır. ancak hamuru kalın olduğu için çok fazla kurumaz, yani takır takır olmaz. sos ve sarmısaklı yoğurtla servis edilir. ancak bu ikilinin içinde yüzmez. çorum'da kuru mantı diye anılır. bir de kurutulan versiyonu vardır ki. bu ince açılır ve dört ya da beş kulakçıklı bükülür. fırında iyice kurutulduktan sonra uzun süre buzdolabında saklanbilir. bu versiyon sulu yemek şeklinde pişirilir.
 • fırın yerinde ocakta altlı üstlü iki aşamada kızartılanı en şahanesidir. ayrıca içine kavrulmuş kıyma konur. tadından yenmez.
 • dünya üzerindeki mantı sevmeyen tek insan olduğumu belirterek; yerken doyduğunuzu farkettiğiniz anda hüzünlendiren yemek.

  hamuru çok ince olmamak kaydıyla açılır, küçük karelere bölünür. içsiz bir şekilde kereler 4 uçtan birleştirilir.

  içinde bolca eritilmiş tereyağ olan tepsiye dizilir. her yere ateş veren özel bir başlık takılan tüpte kısık ateşte kuruyup kızarana kadar pişer.

  kavrulmuş kıymalı ve salçalı kaynar su mantılar kızardıktan sonra tepsiye eklenir ve biraz da bu şekilde pişer.

  az yoğurtla servis edilir.

  parmaklarınızı yersiniz.
 • utanç kaynağı mantıdır (en azından benim için)

  markete gidilinir, "ne alsam?" diye bakınılır. o sırada dalgın olan bünyeniz de rafların arasında geze durur. eve gitmeden önce "akşama birşeyler alayım da çıksın aradan akşam yemeği!" düşünceleri ile ilerlenir. o sırada reyonun birinde koca puntolarla çorum mantısı yazısı görülür. mantı kolay gelir "zaten hazır" tepkileri ile hiç incelemeden alınır. kasadan okutulur ve eve gelinir. dikkatli bakıldığında minik minik hamur parçalarını normal mantı gibi kapattıkları gözlemlense de aslında normal mantı olmadığı anlaşılır. hayal kırıklıkları planların suya düşmesi ile boşuna alınan bir malzeme olarak mutfak raflarından birine kullanılmamak üzere kaldırılır.