şükela:  tümü | bugün
  • isp. şey
  • serkan ünsal sayesinde duyduğum ve cahilliğimden utanmama sebep olmuş hardware start up.

akıllı kombi kiti yapmışlar. amerika'da olsaydı dünya sallanmıştı ama türkiye'de (insanların zor kazandıkları paraları çok kolay/saçma şekilde harcayıp hesabını sormadıkları bir memlekette) işleri zor. yolları açık olsun.

http://www.cosa.com.tr/
  • kombi kontrollerini araştırırken karşıma çıkan start-up. daha önce duymuştum isimlerini ancak bu sefer ürün siparişimi verdim bekliyorum heyecanla. çok iyi bir ürün çıkarmışlar gibi duruyor, hafiften kıskandım bile diyebilirim hatta. *
    başarılar diliyorum. bu da web siteleri
  • kombime alıp kendimin kurulum yaptığı cihaz. yıllardır böyle birşey düşünüyordum.
    google atağından sonra heyacanlanıp türkiye desteği olmayınca hevesim kursağımda kalmıştı.

taaaa ki bu ürünle karşılaşıncaya kadar. tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor fazlası ile.
    iphone uygulamasının olmaması kötü ancak androidçi olarak arkadaşlarının yutkunması
    hoşuma gitmedi değil :). elbet çıkacaktır.

çok çok başarılar diliyor tebrik ediyorum.

edit : ios için çıktı.
  • iphone uygulamasi da ios appstore'da yerini almis cihaz. siddetle tavsiye edilir.
  • haftasonu itibari ile kullanmaya başladığım alet. görevini yapıyor. verdiğim ısıyı koruyor, yatma kalkma saatlerime göre evi ayarlıyor. evden çıktığımda ben gelene ve ev yeniden ısıtılmayacak kadar soğumadan kombiyi kapatıyor.
    hatta evden dışardayken pronet evinizde elektrikler mi kesildi diye aradığında uzaktan bu alete bağlanarak elektriğin kesilmediğini görebildim. öyle bir amacı dışı kullanımım da oldu.

öncelikle eviniz siz evdeyken kaç derece olsun, yattığınızda kaç dereceye düşsün onları giriyorsunuz uygulaması üzerinden.
    4 modu var

1. lokasyon: evinize yaklaştığınızda kombiyi çalıştırıyor, uzaklaştığınızda kapatıyor. ios ya da android aplikasyonunun telefonunuza yüklü olması lazım. başka bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.
    2. takvim programlama. haftanın her günü kaçta yattığınızı kaçta kalktığınızı ve kaçta evden çıkıp kaçta döndüğünüzü giriyorsunuz: her gün bir öncekinden bağımsız ayar yapılabiliyor. buna göre ısıyı yönetiyor.
    3 manuel: kendiniz evden çıkıyorum, eve geldim, yattım ben diye işaretliyorsunuz
    4 yaz geldi ya da uzun süre ben eve uğramam hacı modu: kombiyi içerisi 5-6 dereceye düşene kadar kapatıyor (dereceden emin değilim 4-8 arası bir değer da olabilir) bu derecenin altına düşerse tesisattaki su donmasın diye hafif bir çalışıp bu dereceye geri yükseltiyor evi. yaz gelmişse zaten hiç çalışmıyor bu derecelere düşülemeyeceği için.

kurulumu çok basit. sadece ilk kurulumda ıos uygulaması son adımı tamamlayamadı. neyse ki kurulum pakedi de satın almıştım gelen arkadaş kendi android telefonunda işlemi sonlandırdı. ıos'den kendi hesabımdan giriş yaptığımda kullanıma hazırdı.
  • yüzyılın icadı mükemmel ürün. görünümü de çok şık. ciddi bir mühendislik altyapısına sahip olduğu da çok açık. yapan firma da nuvia imiş.
  • son ıos güncellemesi ile evde olduğunuz ve yatağa girdiğinizdönemlere ek olarak evden çıktığınız ve cihazı kapattığınız dönemlerin de derece ayarlarını yapabilmenizi sağlamaktadır
  • yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum.

öncelikle kurulumundan bahsedeyim. kombi ile bağlantı olayını eli tornavida tutan herkes "yapamaz". benimkisi en zorlayıcı kombilerden (altus) birisiydi, belki bu yüzden böyle diyor olabilirim. soketli bir girişi vardı ve başka türlü bağlamak pek mümkün değildi. örneğin daha önce başka bir kombiye (beko) termostat bağlamıştım 2 dakikamı almıştı. anlayacağını ortadaki zorluk tamamen kombi ile alakalı. aletin kendisini bağlamak zor değil.

şimdi bu aletin kendince zorluğu aslında şuradan kaynaklanıyor, diğer kablolu termostatlar pil ile çalışıyor. bu elektrik ile. öyle olduğu için elektrik bağlantısı yapmanız gerekiyor ve bunu da elektrik prizi şeklinde. priz yoktu benim kombimin etrafında. direkt sigortasındaki bağlantıdan hat çekmem gerekti. bunu da 0,75 kablo ve dişi bir priz alarak yaptım bu sayede cosa'nın kendi prizini kesmemiş oldum. aslında direkt cosa'nın prizini uçtan kesip sigortadan alsam daha kolay olurdu.
    kombi bağlantısı dediğim gibi soketliydi. soketin kısa devre yaptıran kısmını çıkarıp birbirine bağlı kabloları ortadan kestim ve lehim makinesi ile cosa'nın kablolarını bağladım. sonra bantladım. böylece oldukça sağlam bir yapı oldu.
    kurulumunda https://www.youtube.com/watch?v=acvfa7s1dfc adresinden yararlandım. oldukça güzel anlatmış adam.

kombi ile bağlantıdan sonrası çok kolaydı allah için. hemen kablosuza bağlandı vs. anında ayarları yaptım.

şu an açıkçası çok memnunum aletten. web üstünden, applikasyon ile istediğim yerden evin sıcaklığını değiştirebiliyorum. millet nasıl bir şey bu, kaç para diye kafayı yedi. eh haksız da değiller. sikindirik bir kablosuz termostat 200 tl civarında. bu alet ise 250 tl. bence parasını sonuna kadar hak ediyor. gözü kapalı tavsiye ederim herkese. şimdiden çevremdeki 2 kişi bu aletten almayı kafasına koydu. böyle yaratıcı fikirlere saygım sonsuz.

dediğim gibi termostat mı istiyorsunuz, evinizde internet mi var! direkt bundan alın. kesinlikle pişman olmayacaksınız.
  • üzerinde, ayarlanan sıcaklığı göstermeyen bir oda termostatı için 250 tl biraz fazla gibi. lansman fiyatı olarak 150 tl ye satıldığı zamanlar daha başarılı bir ürünmüş.