şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: frau wagner) (bkz: cosima)
 • nietzsche'nin wagner hayranligi doneminde kendisine asik oldugu iddia edilir. zaten wagner de onu bir baskasiyla evliyken ayartmistir.
 • önce hans von bülow'un zevcesi, sonra wağner oğlanın zevcesi; sonra da benimle evlendi zaten, noktayı aynen kodu..
 • liszt nin kızı
 • esi hans von bülow sayesinde tanistigi ve esinin iyi bir dostu (dostluga gel) olan richard wagner'den hamile kaldiktan iki yil sonra esinden bosanir ve kendisinden 24 yas büyük ve 15cm kisa (zevke gel) olan wagner ile evlenir (para ve söhretin gözü kör olsun).
  bu zaman kadar ikisini de idare eder (e bravo).

  richard wagner ve kendisi nietzscheyi bir müddet, cikar saglayana kader, kendi emelleri icin kullanir. tam bir neyse söylemiyorum *. nietzschenin hastaligindan sonra bir tanidigina nietzsche hakkinda terbiyesizce bir mektup yazar. (sensin lan spastik!)
  nietzschenin kadinlar hakkinda kulaga cok da hos gelmeyen cümlelerini okuyorsaniz, 1. yanlis anlamayin, cünkü nietzscheyi yanlis anlamak cok kolay. 2. kadinlar hakindaki yazisi hosunuza gitmiyorsa, bilin ki nedeni ayni zamanda bu kadin olabilir.
  ve maalesef 2. büyük askidir nietzschenin. (ask ota da...)

  tövbe yarabbi ölmüs kadinin arkasindan...
 • annesinin ve kendinin kızlık soyadı de flavigny, annesi düşes marie d'agoult, babası franz liszt, ilk kocası ünlü şef hans von bülow, ikinci ve son eşi ise richard wagner olan bir şahsiyet düşünün. bu isimler arasında çok garip, karmaşık bir ilişki dinamiği geliştiği ortada, ancak gerçek isim karmaşası, son güncellemeden yaklaşık 50 sene sonra oluyor:

  cosima, 1883'te richard wagner öldükten sonra bayreuther festspiele'nin yönetimini devralıyor. bir insan ve entelektüel olarak ölümün farkında, ve bu yönetimi sonsuza kadar sürdürmek niyetinde de değil. wagner adının devamı için, aklı henüz selimken bir seçim yapmak zorunda, osmanlı sarayı gibi düşünün. üç seçenek var, doğum sırasına göre: isolde, eva, ve siegfried. 1906 yılında yaşadığı küçük çaplı inmenin akabininde, "frau wagner", festival evinin bütün haklarını oğlu siegfried'e bırakıyor. o sıralar beidler diye biriyle evli olan isolde ise birkaç yıl sabrettikten sonra ilk çocuk olarak miraslık hakkı iddia eder ve olaylar başlar.

  nihayetinde 1914 yılında olan "beidler davası" sonucu, isolde'nin cosima hala hans von bülow ile evli iken dünyaya gelmiş olması sebebiyle bu hakkı resmen reddedildiği gibi, wagner ailesi ile olan bütün ilişkisi kesiliyor. dna testi diye birşey olmadığı, iki muhtemel baba da ölü olduğu için tek haklı referans: cosima wagner. -well played, ma'am!!

  mizah dergisi simplicissimus ise olay sonrası isolde'nin ağzına walküre'deki siegmund'un "friedmund darf ich nicht heissen; frohwalt möcht' ich sein, doch wehwalt muss ich mich nennen" sözlerini, "kendime wagner demem yasak, bülow demek istemiyorum, ama ve lakin adım beidler olmak zorunda" şeklinde değiştirerek yakıştırmıştır.

  sigfried wagner de ibneymis bu arada...
 • "richard ve ben, hölderlin'in profesör nietzsche üzerindeki büyük etkisini farkettik; bunu biraz endişeyle karşıladık. güzel yazma özentisine kapılıp abartıyor, gerçekdışı imajları üst üste yığıyor, ama yine de güzel ve soylu bir ruh." (günlüklerinden)

  evlenmesi için nietzsche'ye baskı yapanlardan biri de bu hanımmış.